Panská (České Budějovice)

Panská
Panská ulice
Panská ulice
Umístění
StátČeskoČesko Česko
MěstoČeské Budějovice
Městská částČeské Budějovice 1
Poloha
Začíná naHradební, Česká
Končí naHroznová
Další údaje
Typulice
Délkacca 180 m
Počet adres27
PSČ370 01
Kód ulice75825
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Panská je ulice v Českých Budějovicích, v městské části České Budějovice 1, a to v městské památkové rezervaci.. Spojuje ulice Českou a Hroznovou, přičemž u Rabenštejnské věže se z ní odpojuje dále ulice Mlýnská. V ulici je pěší zóna a cyklistická stezka, dopravní obsluze je vjezd povolen pouze od 06,00 do 10,00 hod., přičemž ulice je jednosměrná s tím, že vjezd cyklistů v protisměru je povolen. Do ulice je povolen vjezd pouze vozidlům vozidel jejichž okamžitá hmotnost je nižší než 2,5 tuny.

Historie

V ulici se ve středověku a v raném novověku nacházela rychta a vězení; bydleli zde biřici. Ulice se tehdy jmenovala Biřická nebo Šatlavní. Později zde bydlelo hodně jirchářů, a proto se ulici krátce říkalo Jirchářská (německy Weisgerbergasse).

Pamětihodnosti

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Českých Budějovicích (centrum).

V ulici se nachází 18 kulturních památek – měšťanských domů a Rabenštejnská věž.

Rychta

Rychta

Na rohu Hroznové a Panské ulice byla (podle tradice) v domě čp.161/26 českobudějovická rychta;[1] na protilehlém rohu byl areál, který byl církevním majetkem a který se nazýval Nonnenhof či Nun Haus; podle pověsti zde bydleli bekyně.[2]

Rabenštejnská věž

Rabenštějnská věž
Podrobnější informace naleznete v článku Rabenštejnská věž.

Věž pochází z konce 14. století, kdy byla součástí městských hradeb. Do dnešní doby se zachovala část hradebního ochozu. Čtyřpatrová věž je vysoká 17 metrů. Bývala přístupná pouze z prvního patra, přízemí bylo přístupné pouze svrchu, proto se využívalo jako vězení.[3] Vchod do přízemí byl zřízen až při přestavbě v roce 1828. Název nese pravděpodobně podle mnicha Wolfganga Rabensteina z dominikánského kláštera. Dnes je ve věži umístěna výstava brnění a historických zbraní.[4] Přístupná bývá v červenci a srpnu, celoročně jen na objednávku.[5]

Dům č.p. 48/14

V domě byl v roce 1984 objeven zazděný gotický srub. Léta zde pak byla vinárna.[6]

Odkazy

Reference

  1. KOVÁŘ, Daniel. Budějovický poutník, aneb, Českými Budějovicemi ze všech stran. Praha: Baset, str. 110-114.
  2. Encyklopedie Českých Budějoic: Hroznová ulice. encyklopedie.c-budejovice.cz [online]. [cit. 2022-06-23]. Dostupné online. 
  3. Rabenštejnská věž, České Budějovice [online]. [cit. 2019-08-30]. Dostupné online. 
  4. Rabenštejnská věž - součást městského opevnění Českých Budějovic [online]. Kudyznudy.cz [cit. 2019-08-30]. Dostupné online. 
  5. Rabenštejnská věž [online]. ceske.budejovice.info [cit. 2019-08-30]. Dostupné online. 
  6. DRBNA HISTORIČKA: V Panské byla vinárna ve srubu. Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech [online]. [cit. 2022-11-18]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Budweis 068.JPG
Autor: Norbert Aepli, Switzerland (noebu), Licence: CC BY 2.5
Panská ulice od Piaristického náměstí, České Budějovice
Rychta.jpg
Autor: Karelkam, Licence: CC BY-SA 4.0
Kulturní památka v Českých Budějovicích, bývalá rychta
České Budějovice - Calle - Torre.jpg
Autor: Ecelan, Licence: CC BY-SA 4.0
Rabenštejnská věž v Českých Budějovicích