Papírna Slovany

Papírna Slovany
Papírna Slovany
Papírna Slovany
Poloha
AdresaVýchodní Předměstí, ČeskoČesko Česko
UliceZahradní
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky104998 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Papírna SlovanyPlzni byla založena koncem 19. století a prosperovala až do roku 2004, kdy došlo ke zrušení výroby. Cihlová budova bývalé papírny se nachází v Zahradní ulici na Slovanech.

Historie

Areál papírny, akciové společnosti v Praze, později Piettovy papírny, vznikl na konci 19. století v Plzni-Slovanech. Již od roku 1870 tu stál malý výrobní objekt, úřednická budova, konírny a kolny, vše v pozdně klasicistním stylu. V osmdesátých letech koupila papírnu pražská společnost Piette, která provoz rozšířila a modernizovala (stroje od švýcarské firmy Wyss a plzeňské firmy Škoda, elektrizaci řídil ing. Fr. Křižík). Postaven byl velkorysý dvoupatrový objekt z červených cihel, později i funkcionalistické třípatrové skladiště aj. U papírny byl založen park a postavena tzv. „Papírenská“ vila. Papírna vyráběla papír se smrkovou vlákninou a brzy i jiné druhy papíru. Úspěch se dostavil brzy a export se pak rozšířil do celého světa (mj. i do Indie, Japonska a USA). Po roce 1945 byla papírna znárodněna, ale stále prosperovala. Vyráběl se tu i speciální papír, celulóza atd. Ještě v roce 2003 bylo vyrobeno 17 510 tun papíru a přes 247 milionů obálek.[1] Postupně byl však provoz papírny omezován a v letech 2004/2005 se výroba zcela zrušila.

Současnost

Po roce 2000 se řada budov demolovala, včetně objektů nesporné památkové hodnoty.

V roce 2012 v areálu začalo postupně vznikat Kulturní centrum Papírna, za iniciativy občanského sdružení Pilsen Live! a kreativního Studia Petrohrad, které spojuje osoba Jaroslava Bláhy. Motivací projektu je vytvořit v Plzni skutečně fungující mezioborový prostor, jenž nabídne umělcům i návštěvníkům zázemí a programovou kvalitu.

Industriální prostor bývalé papírny na Slovanech se nachází zhruba 15 minut chůze z centra města oblíbenou vycházkovou trasou proti proudu řeky Radbuzy. Toto místo s atraktivním zevnějškem zachovalé cihlové továrny nabízí více než 2000m² otevřeného prostoru, v němž své místo nalezla galerie současného výtvarného umění, sál pro hudební produkci, koncerty, firemní akce, taneční sál vedený mladými plzeňskými tanečníky, foto a video ateliér i ateliéry pro vystavující umělce. V přízemí situované Café Papírna svým hostům přináší stylovou možnost občerstvení s důrazem na kvalitu a původ sortimentu.

Tým stojící za tímto projektem se zformoval z mladých aktivních lidí různých kreativních oborů, kteří mají v dané problematice praktické zkušenosti a chtějí bez pasivního vyčkávání přispět k tomu, aby se Plzeň po kulturní stránce co nejvíce rozvíjela.

Části areálu jsou rovněž využívány k drobnému průmyslu jako skladovací prostory. A v roce 2015 byla i přes negativní stanovisko památkářů v areálu zahájena výstavba několikapatrového domu pro seniory s plánovanou kapacitou 142 lůžek.[2]

Od roku 2015 zde sídlí úniková hra UnlockTheDoor, jenž v současnosti disponuje dvěma hrami a jejíž místnost Stroj času (ve stylu steampunk/sci-fi) je v rámci ČR i Evropy unikátní svým designem a hádankami.

Reference

  1. MELOTA, Miroslav; SOLOMATOV, Alexej. Komentář k hospodářským výsledkům roku 2003. Plzeň, 2004.
  2. U papírny roste nový domov pro seniory, zastíní továrnu?[1]

Externí odkazy

Akcie
Kuponový arch

Literatura

  • BĚLOHLÁVEK. Archív města Plzně. Průvodce po fondech a sbírkách. [s.l.]: Západočeské nakladatelství, 1987. 
  • Průvodce architekturou města od počátku 19. století do současnosti. Plzeň: Plzeň (NAVA), 2013. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Papírna Slovany.JPG
Autor: IvetaUMO2, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Kuponový arch.jpg
Kuponový arch k akcii Papírny akciové společnosti v Praze
Akcie1872.jpg
Akcie č. 331 Papírny akciové společnosti v Praze v nominální hodnotě 200 zlatých na jméno Vil. Svoboda, c.k. sudí v Libochovicích. Nalezeno v pozůstalosti v Třebotově, pravděpodobně po soudním radovi Janu Štěpničkovi.