Papírové město
Papírová města jsou falešná města vymyšlená kartografy tvořícími mapu. Buďto jsou do mapy vložena omylem, anebo za účelem zabránění nelegálnímu kopírování map (když někdo mapu okopíruje od jiných a prohlásí ji za svou, podle falešných papírových měst se kopírování pozná).
Příklady
Mezi známá papírová města patří:
Agloe
Papírové město Agloe vytvořil Otto G. Lindberg a jeho asistent Ernest Alpers pro společnost General Drafting. Jeho název je anagramem jejich jmen, skládá se z prvních písmen O, G, L, E, A. Místo Agloe se však v 60. letech objevilo v mapách jiné firmy, která za to byla žalována. Žaloba byla zamítnuta, když obviněná firma uvedla, že Agloe bylo opravdové a nikoli papírové město. V 50. letech totiž právě na tomto místě postavili místní obchod a pojmenovali jej Agloe General Store. Z falešného místa se tak stalo místo opravdové. Obchod ale nedlouho poté zkrachoval a z mnoha map byl odstraněn.[3]
V populární kultuře
Podle papírových měst je pojmenovaná kniha a film od spisovatele Johna Greena.[4] V ní je zmíněno právě Agloe.
Reference
- ↑ KRULWICH, Robert. An Imaginary Town Becomes Real, Then Not. True Story [online]. NPR, 18 March 2014 [cit. 2014-03-20]. Dostupné online.
- ↑ Punt, Steve (2010) Punt PI, Series 3, Episode 1, BBC Radio Four, Aired 17 September 2010 Accessed 17 September 2010
- ↑ FARKY. Papírová města – Ochrana proti kopírování map. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.
- ↑ Papírová města - Papírové město. Kritiky.cz. 2015-07-20. Dostupné online [cit. 2017-06-25].