Park Gustava Mahlera
Park Gustava Mahlera | |
---|---|
Park Gustava Mahlera, celkový pohled | |
Lokalita | Jihlava, Česko |
Zeměpisné souřadnice | 49°23′45″ s. š., 15°35′10″ v. d. |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Park Gustava Mahlera je jihlavský městský park v prostorách ulic Benešova a Věžní, pojmenovaný na počest významného hudebního skladatele Gustava Mahlera, nacházející se nedaleko brány Matky Boží.
Historie
Až do 30. března 1939 stávala v této části parku židovská synagoga. Toho dne došlo k jejímu vypálení jihlavskými německými nacisty. Poté stávala na jejím místě v 90. letech 20. století tržnice.
Dne 3. října 2008 došlo zahájení stavby parku, přičemž tržiště bylo přesunuto na nové místo. Stavba byla ukončena v květnu 2010 a stála 41 379 000 Kč.[1] Pro veřejnost byl park zpřístupněn na konci listopadu 2009. Vytvoření sochy iniciovalo občanské sdružení „Společenství za zřízení pomníku Gustava Mahlera v Jihlavě“.
Popis
Většina parku se nachází v místech bývalé synagogy. Od Věžní ulice je prostranství odděleno fragmentem městských hradeb. V prostoru parku se kromě zpevněných ploch vybudovalo také umělé jezírko s šachtou na přívod vody a zvlněné plochy zeleně.
Dále také došlo k odhalení zakonzervovaných základů synagogy, v baště hradeb se vytvořila vyhlídková věž a prostranství bylo osazeno kamennými kvádry k posezení návštěvníků a informačními panely. Na bezpečnost zde dohlíží bezpečnostní kamery. Celému prostranství vévodí sochy ryb a ptáků vytvořené Janem Koblasou, které mají poukazovat na tvorbu Gustava Mahlera,[2] a také jím vytvořená socha samotného Gustava Mahlera.
Architektonický návrh byl vybrán na základě veřejné anonymní soutěže, kterou vyhráli architekti Martin Laštovička a Vít Doležel spolu s Janem Koblasou.[3]
Socha Gustava Mahlera
Bronzová socha hudebního skladatele Gustava Mahlera byla do parku umístěna v květnu 2010. Ke slavnostnímu odhalení došlo dne 7. července 2010 při oslavách 150. výročí narození Gustava Mahlera. Odhalení se kromě veřejnosti, tehdejšího primátora města Jihlavy Ing. Jaroslava Vymazala a hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka, zúčastnili také významní hosté, tj., např. prezident ČR Václav Klaus, sochař Jan Koblasa a historik Zdeněk Mahler. O hudební doprovod se postarala Hradní stráž.[4]
Ocenění
- Prestižní stavba Vysočiny 2011 – nejvyšší krajské ocenění získané v kategorii staveb pro sport a volný čas za rok 2010.
Reference
- ↑ http://www.jihlava.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=5967&id=468418&p1=51960
- ↑ Archivovaná kopie. tic.jihlava.cz [online]. [cit. 2011-08-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-07-12.
- ↑ http://www.stavbaweb.cz/Verejny-prostor/Park-Gustava-Mahlera-v-Jihlave.html[nedostupný zdroj]
- ↑ http://www.radio.cz/cz/rubrika/udalosti/jihlava-ma-prvni-sochu-gustava-mahlera-ve-stredni-evrope
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Park Gustava Mahlera na Wikimedia Commons
- Stránky turistického informačního centra v Jihlavě Archivováno 12. 7. 2020 na Wayback Machine.
- O slavnostním otevření parku
- Park na lovci.jihovýchod.cz[nedostupný zdroj]
- Rozhovor s Janem Koblasou
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: NoJin, Licence: CC BY-SA 3.0
Park Gustava Mahlera, Jihlava
Autor: NoJin, Licence: CC BY-SA 3.0
Jan Koblasa, pomník Gustava Mahlera, Jihlava
Autor: Filo, Licence: CC BY-SA 3.0
Základy jihlavské synagogy.