Park U Plzeňské brány

Park U Plzeňské brány
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
KrajPlzeňský
OkresRokycany
ObecRokycany
Zeměpisné souřadnice
Specifikace
Výstavba1784
Datum posvěcení1784
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Park U Plzeňské brány (dříve Hřbitov u Nejsvětější Trojice či Městský hřbitov) je městský park na území zrušeného městského hřbitova v Rokycanech. Nachází se na západním okraji nynějšího historického jádra města, mezi ulicemi Plzeňská a Jiráskova.

Historie

Kostel Nejsvětější Trojice sloužící po zřízení hřbitova jako hřbitovní kostel

Vznik

Okolo roku 1609 byl před městskou hradební Plzeňskou bránou u cesty do Plzně vystavěn pozdně renesanční kostel Nejsvětější Trojice. Roku 1784 okolo něj vznikl nový městský hřbitov náhradou za rušená nejstarší pohřebiště v centru města, vztyčena byla brána a obvodová zeď. Založení bylo podníceno zákazem pohřbívání uprostřed sídel z téhož toku roku vydaným císařem Josefem II. V první polovině 19. století byl stavebně upraven, roku 1896 zde vznikla márnice. Židé z Rokycan a okolí byli pohřbíváni na novém židovském hřbitově zřízeném roku 1898 v severní části Rokycan.

Z důvodů rozrůstající se městské zástavby bylo rozhodnuto o založení nového městského hřbitova severně za městem, pohřbívat se u Nejsvětější Trojice přestalo roku 1931.

Podél zdí areálu hřbitova byla umístěna řada hrobek významných obyvatel města, pohřbeni jsou na hřbitově i vojáci a legionáři bojující v první a druhé světové válce.

Po roce 1945

S odchodem téměř veškerého německého obyvatelstva města v rámci odsunu sudetských Němců z Československa ve druhé polovině 40. let 20. století zůstala řada hrobů německých rodin opuštěna a bez údržby. Roku 1966 bylo rozhodnuto o zrušení a likvidaci hřbitova, některé ostatky byly přeneseny na nový městský hřbitov, některé cenné náhrobky zůstaly na místě a prostor byl zatravněn. Po výrazných úpravách zde roku 2012 vznikl park U Plzeňské brány s informačními tabulemi o historii místa.

V Rokycanech se nenachází krematorium, ostatky zemřelých jsou zpopelňovány povětšinou v krematoriu v Plzni.

Osobnosti pohřbené na hřbitově

  • Jan Celestýn Künstler (1776–1805) – děkan
  • Jan Baptista Nekola (1787–?) – rodák, zakladatel městských sociálních ústavů
  • Johann Fitz – průmyslník (rodinná hrobka z roku 1900)
  • Adalbert Kraft (hrobka z roku 1834)
  • Hrobka rodiny Veselých

Odkazy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Rokycany kostel N Trojice od J DSCN0834.JPG
Autor: Sokoljan, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Park U Plzeńské brány (13).jpg
Autor: Dirillo, Licence: CC BY-SA 4.0
Kostel Nejsvětější Trojice