Parkoviště

Parkoviště v Tel Avivu
Parkoviště pro psy před prodejnou v Praze na Letné

Parkoviště je prostor určený pro parkování. Jde o místo pro delší odstavení, respektive odstávku určitého počtu vozidel – typicky motorových vozidel, ale například také jízdních kol, závěsných vozíků, obytných přívěsů, lodí nebo psů.

Na parkovištích se obvykle uplatňuje kolmé či šikmé stání vozidel, podélné stání bývá spíše výjimečné. U parkovišť bývá často použit povrch z asfaltového betonu („asfaltu“), případně z betonové dlažby. Prostý beton má totiž výrazně vyšší odolnost vůči uniklým provozním kapalinám (motorovému oleji, benzínu a naftě) než asfaltový beton.

U stanic VHD se staví záchytná parkoviště typu P+R či K+R umožňující řidičům zaparkovat automobil a pokračovat dále veřejnou dopravou (hromadná stání pro jízdní kola se označují B+R).

Kromě parkovacích ploch se stále častěji budují víceetážová parkoviště v podobě podzemních garáží nebo etážových zastřešených nadzemních objektů, tj. parkovacích domů.

Literatura

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Parkoviště pro psy.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Parkoviště pro psy v Praze 7, třída Milady Horákové: parkovací místo pro psy je vyznačeno na stěně před prodejnou, je zde piktogram a kovová úchytka pro vodítko