Parosnička rajská

Jak číst taxoboxParosnička rajská
alternativní popis obrázku chybí
Parosnička rajská (Dyscophus antongilii)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaobojživelníci (Amphibia)
Řádžáby (Anura)
Čeleďparosničkovití (Microhylidae)
RodDyscophus
Binomické jméno
Dyscophus antongilii
Grandidier, 1872
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Parosnička rajská (Dyscophus antongilii) je nápadná, zářivě červeně zbarvená žába žijící pouze na ostrově Madagaskar. Je nejohroženější druh rodu Dyscophus a pro svou barvu je v angličtině nazývána „rajčatová žába“.

Rozšíření

Domovinu má na území s tropickým deštným pralesem v severovýchodní části ostrova u zátoky Antongil Bay (podle kterého má i své druhové jméno). Je rozšířena v oblastech Atsinanana a Maroantsetra, hlavně v národním parku Masoala National Park. Žije v rovnoměrně teplém a vlhkém prostředí, kde během roku teplota obvykle kolísá mezi 25 až 30 °C a často prší. Vyskytuje se do nadmořské výšky cca 600 m.

Biologie

Parosnička rajská je pozemní, hrabavá žába přizpůsobena životu v řídkých křovinách nebo v otevřené krajině u nehlubokých sladkovodních močálů a vodních kanálů. Tentýž biotop si hledá i na nezarostlých mokřinách v tropickém lese. Často bývá spatřena v okolí lidských obydlí a zemědělských farem. Hojná je v blízkém nevelkém městě Maroantsetra, kde obývá většinu zahrad a rozmnožuje se v tamních příkopech a jezírkách, vyskytuje se i v lidmi narušeném prostředí. Nejvíce aktivní je během dešťů.

Popis

Samci, mnohem menší než samice, jsou zbarveni žlutooranžově, jsou velcí do 6,5 cm a váží asi 40 g, samice jsou oranžovočervené a měří až 10,5 cm a váží 210 g. Někteří jedinci mají na krku černé skvrny, nedospělci jsou matně hnědí. Ozvučnici pod hrdlem mají nevelkou, konečky prstů nemají rozšířené. Místo zubů mají v čelistech kostěné hřebeny.

Kůží vylučují bílý, lepkavý, jedovatý sekret, který u lidí způsobuje otoky pokožky. Dospělé žáby svou nápadnou barvou předem odrazují dravce od útoku. Když se přesto cítí ohrožené nafukují se, aby vypadaly větší. Jsou poměrně špatní plavci a loví především na souši, obvykle sedí na místě a lapají hmyz pohybující se okolo.

Rozmnožování

Rozmnožují se hlavně po velkých deštích v únoru až březnu. Samci lákají samice krátkými, hlubokými, několikrát po sobě opakovanými zvuky popisovanými jako „sangongon“. Při páření se samec drží předníma nohama na zádech samice a oplodňuje její vypouštěná vajíčka. Naklade jich 1000 až 1500 a následně je rozptýlí po hladině. Pulci se vylíhnou za 36 hodin po nakladení vajec a živí se vodním planktonem, v žáby dorostou asi za 45 dnů po vylíhnutí. Pohlavně dospívají do jednoho roku. Mohou žít i deset let.

Ohrožení

Druh je sice lokálně hojný, vyskytuje se však na poměrně malé ploše. Významným zdrojem nebezpečí pro parosničku rajskou je stoupající znečišťování vodních toků pesticidy i hnojivy. Podstatným přínosem pro záchranu se stalo její uvedení v příloze I v CITES, následkem čehož poklesl velmi rozšířený odchyt pro vývoz do zahraničí. Její lovení v přírodě je nahrazováno úspěšným odchovem v zoologických zahradách v Baltimore a v Kodani.

Mezinárodním svazem ochrany přírody IUCN je populace parosničky rajské posuzována jako sice lokálně hojná, ale není znám dlouhodobý trend její populace. Proto je hodnocena jako téměř ohrožená (NT).

Odkazy

Reference

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-06]

Literatura

  • VENCES, Miguel; GLAW, Frank. Dyscophus antongilii [online]. Amphibiaweb, University of California, Berkeley, CA, USA, rev. 13.07.2013 [cit. 2016-05-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Tomato Frog [online]. World Association of Zoos and Aquariums, Gland, HE [cit. 2016-05-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-04-14. (anglicky) 
  • WISNIESKI, Anthony; POOLE, Vicky; ANDERSON, E. Endangered Species, Conservation Spotlight: Tomato Frogs [online]. University of Michigan, Ann Arbor, MI, USA, rev. 10.1997 [cit. 2016-05-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-02. (anglicky) 
  • IUCN Red List of Threatened Species: Dyscophus antongilii [online]. International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, rev. 2015 [cit. 2016-05-10]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Status iucn3.1 LC cs.svg
Autor: unknown, Licence: CC BY 2.5