Partnerství pro mír

Modře členové Partnerství pro mír, zeleně státy, které ukončily členství vstupem do NATO

Partnerství pro mír (Partnership for Peace, zkratka PfP) je program spolupráce Severoatlantické aliance s armádami států, které nejsou jejími členy. Je zaměřen na neutrální země Evropy a bývalého Sovětského svazu, NATO poskytuje účastníkům projektu pomoc s modernizací armády a sestavováním vojenských rozpočtů, pořádají se společná cvičení. Zahájení programu bylo schváleno na summitu aliance 11. ledna 1994 v Bruselu, připojilo se k němu 34 zemí, z toho 15 svoji účast ukončilo poté, co se staly řádnými členy NATO.

Členové

Bývalí členové

Zájem o vstup projevili také Kypr a Kosovo, ale vzhledem k nevyjasněné situaci kolem jejich mezinárodního uznání nebyli zatím přijati.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Georgia (Pantone).svg
Georgian flag in Pantone MS.
Flag of Ireland.svg
Zelený pruh má znázorňovat většinové katolické obyvatelsto Irska, oranžový pruh reprezentuje protestantskou menšinu a bílý pruh uprostřed znázorňuje mír a harmonii mezi nimi.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Slovenia Flag.svg
Autor: Professorsolo2015, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of Slovenia
NATO PfP Members crop.svg
A map of member nations of NATO's Partnership for Peace (PfP)
 
Partnership for Peace members
 
Former members that joined NATO