Pasťák

Pasťák
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykčeština
Délka91 min.
Žánrdrama/kriminální/psychologický
NámětKarel Misař
Hynek Bočan
Scénář a režieHynek Bočan
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleIvan Vyskočil
Václav Sloup
Ivan Chocholouš
Vilém Besser
Zdeněk Kryzánek
Jiří Smutný
Vladimír Krška
Jiří Krampol
ProdukceFilmové studio Barrandov
HudbaVladimír Klusák
KameraJiří Šámal
StřihZdeněk Stehlík
Výroba a distribuce
Premiéraprosinec 1990
DistribuceÚstřední půjčovna filmů
Pasťák na FPČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pasťák je český film Hynka Bočana podle stejnojmenného románu Karla Misaře. Byl natočen roku 1968, ale konečný sestřih byl proveden až roku 1990, kdy měl film též premiéru.[1] Zachycuje strukturu jednoho pražského „pasťáku“ z pohledu mladého učitele (Ivan Vyskočil), který se tam dostane vlastně shodou okolností z menšího města. Druhou rovinou filmu je psychologický vývoj hlavního hrdiny – reakce na novou zkušenost, která vede až k jeho zkáze.

Film je výjimečným obrazem doby 60. let ČSSR. Autoři si vybrali prostředí mladých delikventů, zavřených v nápravném zařízení, ve kterém je zákon bizarně pokroucen v symbióze tzv. uznávané morálky obecně přijatém režimu s vnitřním mutovaným světem pasťáku. Film je nanejvýš symbolický, jeho děj nelze jednoduše a naturalisticky převyprávět.

Obsah filmu

Pasťák začíná pohledem na skupinu žáků před školou, do čehož začíná hrát hudba. Dveře se otevírají a žáci vcházejí dovnitř. Poté opět zavřou. Budou se muset ještě otevřít pro opozdilé žáky i pro hlavního hrdinu, který je učitelem na této škole. Na schodech potkává zaměstnance školy a je jimi pokárán. Pokračuje dále do třídy na hodinu biologie, hodina skončí a žáci utíkají pryč. Jde do kabinetu a přistihne kluky kouřit na záchodě, ale ignoruje je. V kabinetu pročítá pozpátku kroniku školy a vtipně komentuje. Natáhne si budík, zapálí cigaretu a usne, ale cigaretou zapálí vycpané zvíře. Když vidí jeho kolega (František Kovářík), jak stoupá od dveří kouř, probudí ho a následně vtrhne do kabinetu. Pak začne hlavního hrdinu kárat. Když se ho zeptá na článek, který měl učitel napsat, nevydrží to, vytáhne kroniku školy a začne poukazovat s nádechem ostudy na fotky dokazující kolegovu nacistickou minulost. Kolega však zbystří a má z fotek radost.

Další scéna zabírá vlakové nádraží, kde stojí učitel (hlavní hrdina) a jeho milá. Hovoří spolu. Učitel si chce najít nové zaměstnaní v Praze. Políbí svoji milou a nastupuje do vlaku. Po cestě do Prahy se objevuje hlavní hrdina v čekárně a zkoumá nefunkční hodiny. Po dlouhé době se konečně dostává do kanceláře úřadu, kde se ovšem dozvídá, že slíbené místo je už zabrané a že je přeřazen do budovy "U dobrého pastýře".

Odchází a během cesty do práce se zastavuje najíst. Při příchodu do budovy se otevřou dveře a je vřele přivítán. Vchází dovnitř, kde jsou všude mříže a ředitel za sebou pilně zamyká každé dveře. Vcházejí k řediteli do kanceláře a hlavní hrdina je seznámen s prací. Je šokován, když mu ředitel ukazuje fotky, jak dopadl jeho předchůdce. Pokračují do jídelny, kde mu je představen pan Helebrant (Jiří Smutný). Potkává se s prvními chovanci. Prohlídka po ústavu pokračuje, přičemž se nakonec dostávají na místo incidentu. Učitel poznává další zaměstnance a věří, že jde pouze o omyl a že zde nemá co dělat. Nakonec ho přesvědčí, že je na správném místě, a je seznámen s během ústavu.

Ten den má už volno a prochází se Prahou. Druhý den dostává oblečení a chovanci na něj čekají připraveni před jízdou do uhelných skladů. Během cesty auto zastavuje u prodejny tabáku, kde je učitel seznámen s rituálem této cesty. Když přijedou do uhelných skladů, nechají v autě konev s pitím. Řidič jim konev hodí a ta se rozlije. Chovanci mají mezi sebou velmi často šarvátky. Přijíždějí do skladů a čekají na šafáře, který jim po malé hádce dá lopaty. Pak teprve začnou překládat uhlí a učitel jde do hospody. Jeden z chovanců, Štrobach (Ivan Chocholouš), na chvíli utíká, ale pak se zase vrací. Učitel všem koupí cigarety a dá jim je za odměnu. Následně jedou všichni zpět do ústavu a sprchují se.

Náhle přichází ředitel a zve si ho k sobě do kanceláře, aby ho pokáral za cigarety a za společnou sprchu, kvůli bezpečnosti. Učiteli jsou ukázány další místnosti a rozhovor s jeho spolupracovníkem působí komicky. Dále jde po schodech dolů, vchází do místnosti, kde sedí skupina chovanců a zasáhne ho bota do hlavy. Kamera podrobně zachycuje náraz jednoho chovance po druhém. Učitel pak vycouvá z místnosti a jde do ložnice, přičemž sdělí jednomu z chovanců Topolovi (Václav Sloup), aby vyhlásil večerku. A tehdy se ukáže, jak pasťák funguje.

V noci pak přiváží bezpečnost přírůstek, který učitel přijímá. Nejdříve jdou spolu do kanceláře a nový přírůstek působí relativně příjemně. Pak je mu přidělena postel a jeden z chovanců říká, že je mu špatně, aby ostatní mohli nového chovance zmlátit. Učitel přibíhá a nachází zmláceného přírůstka a zuří. Dozvídá se o Holubovi (Jiří Krampol), „královi pasťáku“. Pak se zamkne a jde si lehnout, čehož chce využít jeden z chovanců k útěku oknem, ale než se dostane dolů, přibíhá jeden ze zaměstnanců a připraví mu žebřík. Následně jdou probudit učitele, který si toho ani nevšiml.

Další scéna začíná v hospodě a objevuje se „předčítání dopisu“. Učitel tam má schůzku se svoji milou a povídají si o vztahu. Tato scéna končí komickým placením číšníkovi. Hlavní hrdina je pak opilý. Před dveřmi ústavu mu jeho kolega pomůže dovnitř a uloží ho na postel. Následuje hodina matematiky, kde zjistí, že chovanci nejsou příliš vzdělaní a poprvé se dostává do sporu s Holubem. Sice s nim nehne, ale psychologicky v podstatě zvítězí.

Učitel se snaží rozdělit chovancům povinnosti, ale když odejde, Holub rozdá povinnosti sám. Když na to učitel přijde, je naštvaný, ale uvědomuje si, že s tím sám nic neudělá. Po pracích učitel sleduje, jak dva z chovanců z vedoucí skupiny odvádějí nového chovance do své místnosti a tam ho komandují. Učitel je pobouřen, křičí na ně a nadává jim. Když si Holub nechá od něho poručit, jeho postavení v pasťáku klesá.

Další den jdou na hromadnou prohlídku k lékařce. Během prohlídky je vidět, jak jsou všichni, kromě nováčka, potetováni; na konci prohlídky se chlapci zase „kočkují“. Ředitel dává některým chovancům vycházku a učitel se rozhodne nováčka, kterého si oblíbil, vzít pod svým dozorem ven k toulkám Prahou, kde si povídají.

Film pokračuje slavností a učitel opět pochybuje o své současné práci. Po této scéně je záběr na Vltavu a na učitele, který pláče. Další den jedou skládat dřevo a mladý přírůstek se rozhodne utéct, s čímž učitel vůbec nepočítal. Chovanci vášnivě diskutují o útěku, ale než se nadějí, bezpečnost (policie) přiváží nováčka zpátky do pasťáku. Učitel hovoří s policisty a dozví se, že mu nováček celou dobu lhal, a je z toho zklamaný. Policisté řeknou, že se pro nováčka ráno staví a odjíždějí. Chovanci ho znovu ztlučou a učitel ho odnese na samotku, kde zjistí, že si nechal udělat tetování i on. Další den se chovanci fotí ve vánici a bezpečnost (policie) nováčka odváží.

K večeru někteří chovanci přinášejí pytle s ovocem, které rozdávají; učitel však několika větami radostnou náladu ruší a vrací se napětí. Film pokračuje koulovačkou na dvoře a soupisem vánočních dárků. Chovanci mají vycházku na nákup vánočních dárků, procházejí se Prahou a poté se připravují na vánoční večeři. Ředitel rozdá po večeří všem chovancům dárky, učitel pouští vánoční hosty z pasťáku. Chovanci popíjejí a mají spolu potyčky. Pak přiběhne Topol a začne bezmocně, téměř se slzami v očích, říkat, že mu ukradli fotky a tak dále. Učitel se rozzlobí a jde okamžitě k vedoucí skupině do pokoje, kde postupně rve přikrývky z postelí. Podívá se s Holubovi do očí a strhne i poslední přikrývku z Holubovy postele.

V tu chvíli Holub udeří pěstí učitele, kterému začne téct krev z nosu. Začnou se prát a přiběhnou další chovanci, přičemž se Topol i další přidávají na Holubovu stranu. Někteří stojí v pozadí a přihlížejí. Nakonec učitel upadne a chovanci se rozejdou. Zavládne chvíle ticha, Topol se vrací k tělu učitele pro klíče. Chovanci začnou všechno kolem rozbíjet a utíkají z pasťáku do města. Za chvíli přijíždí k pasťáku bezpečnost (policie), ale pasťák už je prázdný. Film končí záběrem na bezvládné tělo učitele na místě, kde byl zbit.


Reference

  1. Československá filmová databáze: Pasťák [online]. [cit. 2020-12-07]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“