Pat

Pat je druh remízy v šachách.

abcdefgh
8
Chessboard480.svg
d8 černý král
c6 bílý dáma
f6 bílý král
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Ukázkový pat (černý na tahu)

V šachu pat nastává tehdy, když hráč, který je na tahu, není šachován, ale nemůže udělat žádný tah v souladu s pravidly (žádný z kamenů nemá volné pole k pohybu, případně se nemůže pohnout, protože by tím byl protihráčův král vystaven do šachu). V takové situaci se tedy nejedná o mat a partie končí remízou.

Pat se vyskytuje v dnešních partiích poměrně zřídka. Vzniká jako výsledek vážné chyby soupeře, nebo se používá jako jedna z únikových metod, jak se vyhnout porážce. V takovém případě je obvykle pat vynucený a je výsledkem nějaké promyšlené kombinace. Častěji se vyskytuje v kompozičním šachu.

Na obrázku je na tahu černý. Bílý se v předchozím tahu dopustil vážné chyby a černý nyní nemůže králem nijak táhnout. Jedná se tedy o pat a partie končí nerozhodně, třebaže bílý má proti černému dámu navíc a při správně zvoleném postupu musí bezpečně vyhrát.

Přenesený význam

Název pat se často používá i v přeneseném významu. Označuje stav konfliktu nebo sporu (např. válka nebo politické vyjednávání), ve kterém žádná ze stran není schopna dosáhnout vítězství.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Chessboard480.svg
Autor: החבלן, Licence: CC0
Chessboard 480x480
Chess kdt45.svg
Autor: Cburnett, Licence: CC BY-SA 3.0
Dark king on transparent square, default size 64x64
Chess qlt45.svg
Autor: Cburnett, Licence: CC BY-SA 3.0
Light queen on transparent square, default size 45x45
Chess klt45.svg
Autor: Cburnett, Licence: CC BY-SA 3.0
Light king on transparent square, default size 64x64