Patník
Patníky jsou kamenné kvádry zasazované dříve podél silnic pro vymezení okraje silnice. Pro určování vzdálenosti se podél silnic stavěly objekty podobné patníkům, většinou opatřené číselným údajem - tzv. milníky, později kilometrovníky. Jako patníky se dnes označují též plastové směrové sloupky, které slouží k vymezení okrajů silnice.
Tvarově podobné původním patníkům jsou mezníky. Slouží pro viditelné označení nějak důležitých míst (respektive určitých významných bodů) především ve volné krajině. Jedná se obvykle o kamenný či betonový kvádr (někdy se zaoblenou vrchní částí), zčásti zasazený do země a popřípadě opatřený doplňujícími nápisy. Užívá se zejména v terénní geodézii, pozemkové správě či v telekomunikacích.
Historie
Patníky se stavěly podél cest od dob starého Říma. Především pro rychlou dopravu legií byly v té době budovány rozsáhlé komunikace po celém impériu (odhadováno 160-300 tis.km). Patníky byly osazovány podél cest v pravidelných vzdálenostech pro snazší nasedání a sesedání z koně.[1] (Třmeny, jejichž pomocí se nasedá na koně dnes, se v Evropě poprvé objevily až koncem 6. století n. l. při nájezdech Avarů z východu a ke zdejší výrobě třmenů a jejich hromadnému používání dochází ještě později.)
V českém výrazu „patník“ je základ je odvozený od slova „pata“, neboť patník byl při nasedání pro patu jezdce oporou.[zdroj?]
Osazování silnic patníky v místech, kde hrozilo sjetí povozu do sníženého okolí vozovky nebo příkopu, bylo v českých zemích zákonem stanoveno již ve 2. polovině 19. století (včetně stanovení jejich rozměrů a vzájemných vzdáleností).[2]
Doprava
- označník či mezník vymezující okraj pozemní komunikace, jedná se o nejběžnější použití tohoto slova
- často je slovem patník též hovorově označován směrový sloupek
- kilometrovník (hektometrovník, milník)
- železniční (zvláštní traťová značka)
- silniční
- mezník vymezující hranici železničních správních obvodů – viz heslo traťová značka
- viz též námezník
Geodezie
- označování geodetických a triangulačních bodů v krajině
Pozemková správa
- mezníky hranic územních celků
- pohraniční kameny na státní hranici
- vymezení hranic vyšších územně správních celků (zemské, krajské apod.)
- v minulosti též pro označení pro hranice jednotlivých šlechtických panství
- dále také označení hranice u jednotlivých pozemků respektive jednotlivých parcel (používané zejména v lesnictví či v zemědělství)
Telekomunikace
- speciální použití, významné telekomunikační body
Odkazy
Reference
- ↑ Pavel Augusta, František Honzák, JAK SE ŽILO VE STAROVĚKU, Albatros, Praha, 1989
- ↑ ŠPAČEK, Karel. Stavitelství silniční. Praha: Česká matice technická, 1919. Dostupné online. Kapitola Patníky, s. 65–66.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu patník na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo patník ve Wikislovníku
Média použitá na této stránce
Závodní vůz v zatáčkách Masarykova okruhu nad Ostrovačicemi (1935)
Autor: David Vignoni / ICON KING, Licence: LGPL
Icon from Nuvola icon theme for KDE 3.x.
Stone bollards, Czechia 1919