Patriarchální farnosti v Kanadě

Patriarchální farnosti v Kanadě
Základní informace
SídloEdmontonKanadaKanada Kanada
KatedrálaChrám svaté velikomučednice Barbory (Edmonton)
Zřízena1970
Biskupdočasný správce Matfej (Andrejev)
Další informace
Webhttp://www.orthodox-canada.com/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Patriarchální farnosti v Kanadě je kanonická správní struktura ruské pravoslavné církve na území Kanady.

Administrativní dělení

V soustavě patriarchálních farností v Kanadě se nachází 25 farností.

Správcem farností je vikarijní biskup patriarchy moskevského a celé Rusi s neamerickým titulem.

Historie

Historie vzniku patriarchálních farností v Kanadě sahá až do roku 1794, kdy monaši z Valaamského monastýru založili první pravoslavnou misii v Severní Americe. Eparchie která vznikla jejich působením od roku 1872 sídlila v San Franciscu. Roku 1905 bylo sídlo přeneseno arcibiskupem Tichonem (Běllavinem do New Yorku. Od roku 1907 se jediná pravoslavná eparchie na americkém kontinentu nazývala: Ruská pravoslavná řeckokatolická církev pod jurisdikcí hierarchie ruské církve. Tato eparchie pokrývala celé území USA a Kanady a čítala asi sto farností a desítky tisíc věřících.

V létě roku 1897 v městečku Limestone Lake asi 70 mil od Edmontonu slavili duchovní pravoslavné misie na Aljašce první pravoslavnou liturgii. V tomto místě sídlili řeckokatoličtí Rusíni kteří odešli z Haliče. Mnozí si přáli připojit se k pravoslaví a ruské církví. Požádali proto biskupa aleutského a aljašského Mykolaje (Zjorova) aby k nim vyslal pravoslavného kněze.

Roku 1907 čítala pravoslavná církev v Kanadě 7000 věřících.

Po Říjnové revoluci roku 1917 v Rusku se vztahy s nejvyššími církevními představiteli v Moskvě ukázaly jako velmi obtížné. Od roku 1924 zůstalo mnoho farností Ruské pravoslavné řeckokatolické církve v čele s metropolitou Platonem (Rožděstvenským) mimo spojení s moskevský patriarchátem. Vznikl tzv. Severoamerický metropolitní okruh či Severoamerická metropole. Některé farnosti se dostali pod jurisdikci Ruské pravoslavné církve v zahraničí a některé zůstaly loajální moskevskému patriarchátu.

Dne 19. prosince 1927 bylo na schůzi Synodu biskupů amerických eparchií Ruské pravoslavné církve rozhodnuto o založení nezávislé a autokefální církve v čele s metropolitou Platonem (Rožděstvenským).

Moskevský patriarchát se snažil vést dialog s tou nekanonickou strukturou a několikrát na metropolitu Platona a duchovenstvo uvalila kanonické zákazy což však nepomohlo aby se eparchie navrátila zpět k ruské církvi.

Koncem 60. let došlo díky metropolitu Nikodim (Rotovi), protojereji Alexandrovi Schmemannovi a dalších duchovním ke kompromisu se severoamerickou metropolí. Dne 9. dubna 1970 došlo k obnovení společenství mezi metropolí a moskevským patriarchátem. Následující den předal metropoly moskevský patriarcha tomos o udělení autokefality a začala se nazývat jako Pravoslavná církev v Americe.

Tomos tímto předal nové církví jurisdikci nad severoamerickým kontinentem včetně Havajských ostrovů mimo Mexika. Pravoslavná církev v Americe nezahrnovala některé farnosti které si přáli být v jurisdikci moskevského patriarchy.

  • farnosti Ruské pravoslavné církve, které tvořily edmontonskou a kanadskou eparchii byly od tohoto okamžiku přeměněny na patriarchální farnosti v Kanadě
  • 43 farností které byly součástí new-yorské a aleutské eparchie se staly součástí patriarchálních farností v USA.

Podle tomosu bylo dovoleno věřícím patriarchálních farností přejít pod jurisdikci Pravoslavné církve v Americe po vzájemné dohodě obou církví.

Dne 27. prosince 2000 byl rozhodnutím Svatého synodu Ruské pravoslavné církve zřízen po domluvě s Pravoslavnou církví v Americe ve městě Toronto vytvořen metochion (velvyslanectví) ruské pravoslavné církve.

Seznam správců patriarchálních farností

    • 1970–1970 Mark (Šavykin) dočasný správce
  • 1970–1974 Makarij (Svystun)
  • 1975–1976 Jov (Tyvonjuk)
  • 1976–1982 Irynej (Serednij)
  • 1982–1987 Kliment (Kapalin)
  • 1987–1991 Mykolaj (Škrumko)
    • 1991–1992 Makarij (Svystun) dočasný správce
    • 1992–1993 Pavel (Ponomarjov) dočasný správce
  • 1993–2005 Mark (Petrovcij)
  • 2005–2018 Jov (Smakouz)
  • od 2018 Matfej (Andrejev) dočasný správce

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Патриаршие приходы в Канаде na ruské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
St Barbara Cathedral.jpg
Autor: и. Георгий Сергеев, Licence: CC BY-SA 3.0
St. Barbara Russian Orthodox Cathedral in Edmonton