Patrick Manson

Sir Patrick Manson
Rodné jménoPatrick Manson
Narození3. října 1844
Oldmeldrum, Aberdeenshire
Úmrtí9. dubna 1922 (ve věku 77 let)
Londýn
Příčina úmrtíinfarkt
Národnostskotská
Alma materUnivesity of Aberdeen
PracovištěLondon School of Hygiene & Tropical Medicine
Oborymalárie a parazitologie
OceněníGoulstonian Lectures (1896)
Bisset Hawkins Medal (1905)
společník Královské společnosti
čestný doktor Hongkongské univerzity
Edward Jenner Medal
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir Patrick Manson (3. října 1844, Oldmeldrum – 9. září 1922, Londýn) byl skotským lékařem, věnoval se parazitologii a stál u zrodu tropického lékařství. Prokázal, že parazitičtí vlasovci jsou přenášeni komáry a představil myšlenku, že i u jiných onemocnění mohou hrát klíčovou roli komáří mezihostitelé, jako například u malárie.


Životopis

Mládí

V patnácti letech nastoupil do učení v železářské společnosti, ale kvůli nemoci musel učňovství zanechat, a tak se zapsal na aberdeenskou univerzitu, kde už v devatenácti letech ukončil medicínský kurz. Na promoci musel ale počkat do dospělosti – do jedenadvacátých narozenin. Po praxích a dizertační práci získal roku 1866 titul doktora medicíny, ale i doktora práv.

V Číně

Po vzoru staršího bratra odjel po studiích do Číny, konkrétně na dnešní Taiwan, kde, coby zdravotnický úředník, kontroloval lodě a jejich posádky v přístavu, ale přicházel do kontaktu i s čínskými pacienty. Naučil se mandarínsky a s místními dobře vycházel. Po vypuknutí čínsko-japonského konfliktu a obsazení tehdejší Formosy japonskými vojsky se přesunul na čínskou pevninu, kde dále pokračoval v léčení.

Následně pobýval v Hongkongu, kde se podílel na založení lékařské školy pro Číňany.

Objevy

Manson se v Číně začal zajímat o parazitární onemocnění v čele s filariózami (zejména elefantiáza), tedy vlasovci působenými nemocemi. Provedl pokus se svým zahradníkem, který byl touto hlísticí nakažen, a popsal klíčovou úlohu komárů v životním cyklu parazitů.

Tento poznatek dále rozvedl a posléze formuloval teorii, že i malárie je zprostředkována komáry. Tou dobou byl už ale v Anglii, a tak apeloval na indické lékaře, aby se tímto směrem vydali experimentálně. Ronald Ross dopřál jeho myšlence sluchu a opravdu potvrdil domněnku, že za ptačí malárií stojí komáři. Následně prokázal Giovanni Battista Grassi totéž u lidské malárie. Manson sám následoval experimentem na vlastním synovi, kterého infektoval malárií v Anglii, tedy mimo přirozené prostředí choroby, aby dokázal, že záleží jen na komářím přenašeči.

Patrick Manson také objevil nový druh krevničky (Schistosoma mansoni) a tasemnice (Spirometra mansoni).

V Londýně

Po třiadvaceti letech v jihovýchodní Asii se usadil v Londýně, začal působit na akademické půdě a zasloužil se o založení fakulty hygieny a tropického lékařství. Počáteční nedůvěru vědecké veřejnosti ohledně komářích přenosů se podařilo prolomit a následovaly další podobné objevy, jako přenos žluté zimnice nebo dobytčí trypanosomiázy.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Patrick Manson na anglické Wikipedii.


Externí odkazy