Paul César Helleu
Paul César Helleu | |
---|---|
![]() Paul César Helleu | |
Narození | 17. prosince 1859 Vannes ![]() |
Úmrtí | 23. března 1927 (ve věku 67 let) Paříž ![]() |
Příčina úmrtí | chirurgické komplikace |
Země | Francie |
Národnost | francouzská |
Vzdělání | École des Beaux-Arts |
Alma mater | Národní vysoká škola krásných umění Lycée Chaptal |
Povolání | malíř, rytec, designer |
Manžel(ka) | Alice Louis-Guérin |
Děti | Paulette Helleu Jean Helleu |
Hnutí | Postimpresionismus |
Významná díla | výmalba stanice Grand Central Terminal, New York |
Ovlivněný | Giovanni Boldini |
Ocenění | Řád čestné legie (1904) |
![]() | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Paul César Helleu (17. prosince 1859 Vannes – 23. března 1927 Paříž) byl francouzský malíř, grafik a návrhář. Byl to umělec velmi všestranný, vytvářel olejomalby, pracoval s pastelem, suchou jehlou, byl rytec a designér. Nejznámější je četnými portréty žen ze společnosti z období Belle Époque. Navrhl výzdobu stropu stanice Grand Central Terminal v New Yorku. Byl také otcem Jeana Helleu a dědečkem Jacquesa Helleu, oba byli umělečtí ředitelé společnosti Parfums Chanel.
Životopis
Paul César Helleu se narodil ve Vannes ve francouzské Bretani. Jeho otec, který byl celním inspektorem, zemřel, když byl Helleu mladý. Navzdory odporu své matky odešel do Paříže a studoval na Lycée Chaptal. V roce 1876, ve věku 16 let, byl přijat na École des Beaux-Arts, kde byl jeho učitelem Jean-Léon Gérôme. Ve stejném roce se Helleu zúčastnil druhé impresionistické výstavy a poprvé se setkal s Johnem Singerem Sargentem, Jamesem McNeillem Whistlerem a Claudem Monetem. Obdivoval jejich moderní, odvážnou techniku alla prima a scénami, malovanými v plenéru, mimo ateliér. Po ukončení studia pracoval u firmy "Ceramique Française", kterou založil Joseph-Théodore Deck, kde ručně zdobil keramiku. Ve stejné době se seznámil s portrétistou Giovannim Boldinim a jeho jednoduchým, bravurním stylem. Boldini se stal jeho učitelem a silně ovlivnil budoucí umělecký styl Paula Helleu.
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9a/Sargent_-_Paul_Helleu.jpg/180px-Sargent_-_Paul_Helleu.jpg)
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8a/Paul_Helleu.jpg/180px-Paul_Helleu.jpg)
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f4/Paul_Helleu_1908c_Trois_femmes_dans_le_parc_de_Versailles.jpg/180px-Paul_Helleu_1908c_Trois_femmes_dans_le_parc_de_Versailles.jpg)
Když mu bylo 18 let, navázal Helleu blízké přátelství s o čtyři roky starším Johnem Singerem Sargentem, jejich přátelství trvalo celý život. Sargent, který se již prosadil, dostával za svou práci zaplaceno. Helleu nic neprodal a byl tím hluboce znechucen, dokonce natolik, že opustil studium. Když to Sargent uslyšel, šel za Helleuem a vybral si jeden z jeho obrazů a pochválil mu techniku. Polichocen Sargentovou chválou Helleu mu nabídl, že mu obraz věnuje. Sargent odpověděl: „Rád tvůj obraz přijmu, Helleu, ale ne jako dárek. Prodávám své vlastní obrazy a vím, kolik úsilí mě jejich namalování stálo. Nikdy bych si tento pastel neužil, kdybych ti za něj nezaplatil spravedlivou a čestnou cenu. “ A zaplatil mu tisíc franků.
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c0/Alice_Louis-Gu%C3%A9rin%2C_by_Paul-C%C3%A9sar_Helleu.jpg/180px-Alice_Louis-Gu%C3%A9rin%2C_by_Paul-C%C3%A9sar_Helleu.jpg)
V roce 1884 dostal Helleu zakázku namalovat portrét mladé ženy jménem Alice Guérin (1870–1933). Zamilovali se a 28. července 1886 se vzali. Po celý svůj společný život byla jeho oblíbenou modelkou. Okouzlující, rafinovaná a půvabná usnadnila jim vstup do pařížské aristokratické společnosti.
Na cestě do Londýna s Jacquesem-Émile Blanche v roce 1885 se Helleu znovu setkal s Whistlerem a navštívil další významné umělce. Seznámení s Jamesem Jacquesem Tissotem, uznávaným francouzským malířem, jež svou kariéru zahájil v Anglii, bylo pro Paula přímo zjevením. U Tissota uviděl Helleu poprvé leptání suchou jehlou s diamantovým hrotem přímo na měděnou desku. Velice rychle a virtuózně tuto techniku zvládl, kreslil stejně bravurně a stejně dynamicky stylusem jako pastely. Jeho tisky byly oblíbené a měly další výhodu: portrétovaná osoba si mohla nechat vytisknout několik obrázků a rozdat je svým přátelům. Helleu vytvořil více než 2 000 obrazů technikou suchou jehlou.
Brzy Helleu vystavoval díla s velkým úspěchem v několika galeriích. Degas ho povzbuzoval aby své obrazy přihlásil na osmou impresionistickou výstavu v květnu a červnu 1886. Přehlídka byla instalována v pařížském bytě na adrese 1 rue Laffitte a probíhala souběžně s oficiálním Salonem. Ačkoli se ke slavné výstavě, která zahrnovala první neoimpresionistická díla, připojilo 17 umělců, Helleu, stejně jako Monet, se odmítl výstavy zúčastnit.
V roce 1886 se Helleu spřátelil s Robertem de Montesquiouem, básníkem a estétem, který si koupil šest Paulových rytin aby je přidal do své velké sbírky tisků. Montesquiou později napsal knihu o Helleu, která byla vydána v roce 1913 s reprodukcemi 100 jeho tisků a kreseb. Tento svazek zůstává komplexní biografií Helleua. Montesquiou uvedl Helleua do pařížských literárních salonů, kde se setkal s Marcelem Proustem, který se stal jeho přítelem. Proust vytvořil jeho literární obraz ve svém románu Remembrance of Things Past postavou malíře Elstira. (Později Helleu na smrtelné posteli vyryl známý Proustův portrét.) Montesquiouova sestřenice, hraběnka Greffulhe, umožnila Paulovi zahájit jeho kariéru jako portrétisty elegantních žen pařížské smetánky, portréty tvoří základ jeho pověsti moderního malíře. Mezi jinými portrétoval vévodkyni z Marlborough Consuelu Vanderbilt, Marchesa Casati, Belle da Costa Greene, Louise Chéruit a Helenu Rubinstein.
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b3/Sargent_-_Paul_Helleu_Sketching_with_his_Wife.jpg/180px-Sargent_-_Paul_Helleu_Sketching_with_his_Wife.jpg)
Při hledání nové inspirace vytvořil Helleu v roce 1893 sérii obrazů a barevných tisků katedrál a vitrážových oken, po nichž následovaly květinové studie a krajiny parků ve Versailles. Helleu miloval plavbu a během svého života vlastnil čtyři jachty. Lodě, výhledy na přístav, život v přístavu v Deauville a ženy v jejich módním přímořském oděvu se staly námětem mnoha jeho obrazů.
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/de/Madame_Helleu.jpg/180px-Madame_Helleu.jpg)
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7c/P.-C._Helleu%2C_Femme_avec_hortensias%2C_vers_1897-1898.jpg/180px-P.-C._Helleu%2C_Femme_avec_hortensias%2C_vers_1897-1898.jpg)
V roce 1904 byl Helleu oceněn Řádem čestné legie a stal se jedním z nejslavnějších umělců edvardovské éry v Paříži i Londýně. Byl čestným členem ve významných společnostech zaměřených na umění, včetně Mezinárodní společnosti malířů, sochařů a rytců v čele s Auguste Rodinem a Société Nationale des Beaux-Arts.
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1c/Helleu_-_The_Harbor_at_Deauville.jpg/180px-Helleu_-_The_Harbor_at_Deauville.jpg)
Na své druhé cestě do Spojených států v roce 1912 získal Helleu nabídku navrhnout stropní dekoraci v newyorském terminálu Grand Central Terminal. Rozhodl se pro nástěnnou malbu modrozelené noční oblohy pokryté hvězdnými znameními zvěrokruhu, které obtáčejí Mléčnou dráhu. Ačkoli byl astrologický design široce obdivován, strop byl zakryt ve 30. letech. Dílo bylo kompletně obnoveno v roce 1998.[2]
Helleu podnikl poslední cestu do New Yorku v roce 1920 u příležitosti výstavy své práce, ale uvědomil si, že Belle Époque už skončila. Cítil se deprimován a krátce po svém návratu do Francie zničil téměř všechny své měděné desky a stáhl se rodinného života. Při plánování nové výstavy s Jean-Louisem Forainem zemřel v roce 1927 ve věku 67 let na peritonitidu po operaci v Paříži.
Mezi mnoha jeho přáteli byla Coco Chanel, která si na jeho radu vybrala jako svou "vlajkovou" barvu béžovou - barvu písku na pláži Biarritz brzy ráno. Jeho syn Jean Helleu i jeho vnuk Jacques Helleu se stali uměleckými řediteli Parfums Chanel.
Galerie
Portréty v pastelu
Peggy Letellier
pastel, 1905Mademoiselle Vaughan
pastel, 1905Na sofa
pastel, 1899Camara
pastel, 1905Elegantní dáma na nádraží
pastel, 1905
Tisky
Plisování
suchá jehlaMadame Chéruit
suchá jehlaSfinga
suchá jehlaStudie
suchá jehlaMadame Letellier
drypointElegantní dáma s kožešinou
suchá jehla, barevný tisk
Oleje
Madame Helleu na jachtě
olej na plátně, 1898–1900Přístav
olej na plátně, 1901Madame Paul u svého sekretářeu
olej na plátně, 1900Žena s květinami
olej na plátně, 1910Mladá žena v bílém (Mrs. Helleu)
olej na plátně, 1900
Různá témata
Dekorováno Helleu u firmy Théodora Decka, 1884, Colmar Museum
Hra na flétnu
barevný tisk, 1895Hortensie
pastel, 1911Na jachtě
olej na plátně, 1903Strop stanice Grand Central Terminal
ew York City
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paul César Helleu na anglické Wikipedii.
- ↑ John Singer Sargent [online]. The Metropolitan Museum of Art [cit. 2017-02-12]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ WALDECK, Stefanie. Inside the Secret Life of New York's Grand Central Terminal. Architectural Digest. 14 August 2018. Dostupné online [cit. 6 May 2020]. (anglicky)
Literatura
- Montesquiou, Robert de (1913), Paul Helleu, Peintre et Graveur, Paris: H. Floury., digital facsimile edition, includes 100 full page illustrations in color, at Internet Archive (also at OpenLibrary.org)
- Mourey, Gabriel, "Paul Helleu" in Parisian Illustrated Review, volume 10, no. 1 (January 1901), pp. 11–17, translation of article first published in Revue Illustrée, at Google Books.
- Anguissola, Alberto Beretta (2006), Boldini, Helleu, Sem: protagonisti e miti della Belle Epoque, Milan: Skira.
- Wedmore, Frederick (1900?), Dry-points by Paul Helleu, New York: Frederick Keppel & Co.
- Green, Richard (1991), Helleu: Paul Cesar Helleu, 1859-1927 : An exhibition of oils, pastels and drypoints, London: Richard Green Gallery.
- Paul-César Helleu, 1859–1927: Glimpses of the Grace of Women (1974), New York: Knoedler.
- Paul Helleu: Drypoints (1992), London: Lumley Cazalet Ltd.
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu Paul César Helleu na Wikimedia Commons
- Les Amis de Paul-César Helleu, including online catalogue raisonné (in French)
- Paulette Howard-Johnston - Daily Telegraph obituary
- New York Social Diary, Society portraitist of the first order, a biography of Paul Helleu
- JC Virtual Gallery, Paul Helleu, numerous reproductions of works
Média použitá na této stránce
The ceiling of the Grand Central Terminal in New York City
« Madame Chéruit », drypoint etching by Paul-César Helleu, reproduced as plate XXIX in: Montesquiou, Robert de (1913), Paul Helleu, Peintre et Graveur, Paris: H. Floury
Elegant Woman at the Rail (Helleu's wife Alice Guérin). Red chalk and crayon
Trois femmes dans le parc de Versailles
On the Sofa; Mrs. Helleu
« Étude d'après la même », drypoint etching by Paul-César Helleu, reproduced as plate XXXI in: Montesquiou, Robert de (1913), Paul Helleu, Peintre et Graveur, Paris: H. Floury
Peggy Letellier
Madame Helleu
John Singer Sargent -- American painter c. 1889 Private collection Oil on canvas 102.9 x 82.6 cm (40 1/2 x 32 1/2 in)
Jpg: Local« Le Sphinx », drypoint etching by Paul-César Helleu, reproduced as plate XLI in: Montesquiou, Robert de (1913), Paul Helleu, Peintre et Graveur, Paris: H. Floury
Paul Helleu (watercolor)
« Le Chapeau Plissés », drypoint etching by Paul-César Helleu, reproduced as plate LXVII in: Montesquiou, Robert de (1913), Paul Helleu, Peintre et Graveur, Paris: H. Floury
Camara
Autor:
Paul Helleu
Artist: John Singer Sargent (American, Florence 1856–1925 London) Date: early 1880s Medium: Graphite on off-white paper board Dimensions: 13 3/16 x 10 5/16 in. (33.5 x 26.2 cm) Mat: 19 1/4 × 14 1/4 in. (48.9 × 36.2 cm) Classification: Drawings Credit Line: Gift of Mrs. Francis Ormond, 1950
Sargent cherished this candid drawing of his lifelong friend Paul Helleu (1859–1927) and hung it in the dining room of his Paris apartment.Madame Helleu auf ihrer Yacht L'etoile
Description |
---|
Caption from the museum: "Grâce à son ami Rafael de Ochoa y Madrazo, Paul-César Helleu reçoit la commande de l’un de ses premiers grand pastels, par M. et Mme Louis-Guérin. C’est leur fille Alice, à 14 ans, qui est représentée par l’artiste en 1884. Dans ce portrait, Paul-César Helleu prouve sa maîtrise de la technique du pastel sur toile, travaillé dans une gamme restreinte de couleurs. Les gris et noir bleutés mettent en valeur l’opulente chevelure rousse avec élégance et une certaine sobriété qui s’accorde avec la pose réservée de la jeune femme. Cette toile est présentée au Salon de la Société des Artistes français, à Paris, l’année suivante et suscite l’intérêt des critiques. Elle reflète deux aspects de l’œuvre d’Helleu : son talent de pastelliste et l’apparition d’un modèle incontournable. En effet, Helleu tombe amoureux d’Alice qu’il épousera an 1886. Très rapidement, elle devient l’incarnation de la femme élégante, de la mère aimante et de l’épouse gracieuse saisie dans ses gestes quotidiens, à travers toutes les techniques employées par Helleu : peinture, dessin, pastel, gravure. " |
Le Grand Pavois
« Le Joueur de Flûte », drypoint etching by Paul-César Helleu, reproduced as plate XXIV in: Montesquiou, Robert de (1913), Paul Helleu, Peintre et Graveur, Paris: H. Floury
Autor: Ji-Elle, Licence: CC BY-SA 3.0
Théodore Deck, plat en faïence fine à émaux peints par Paul Helleu, 1884. Colmar, Musée Unterlinden
Jeune femme en manteau de fourrure, assise sur une chaise .Pointe-sèche, estampe en couleur
Madame Paul Helleu Seated at Her Secretaire
Paul Helleu Sketching with his Wife
« Madame Letellier », drypoint etching by Paul-César Helleu, reproduced as plate XXIII in: Montesquiou, Robert de (1913), Paul Helleu, Peintre et Graveur, Paris: H. Floury
The Harbor at Deauville
Lady with Flowers
The Yacht Etoile
Hydrangeas
Mademoiselle Vaughan
Femme avec hortensias. La gravure (qui date probablement des années 1897-1898) est rare (ill. ci-contre). Elle représente une femme penchée sur sa lecture, sans doute l’épouse et modèle favori de l’artiste, Alice. Sa chevelure est en partie masquée par une volumineuse tête d’hortensia placée dans une corbeille en osier. Cette fleur tant aimée du comte Robert de Montesquiou-Fézensac, a été mise à l’honneur à plusieurs reprises par Helleu, notamment dans un grand pastel conservé au musée Bonnat-Helleu (inv. 2010.1.158) sur lequel on reconnaît la corbeille. À l’arrière-plan, on distingue une marine accrochée au mur. Elle souligne le goût d’Helleu pour ce sujet, qu’il traite notamment en peinture avec une palette qui rappelle les impressionnistes. Au-delà du motif, cette pointe sèche est particulièrement intéressante par son format vertical, inspiré par le japonisme, très en faveur à la fin du XIXe siècle.