Paul Graham (fotograf)

Paul Graham
Paul Graham (2006)
Paul Graham (2006)
Narození1956 (65–66 let)
Stafford
Alma materBristolská univerzita
Povolánífotograf, umělec a učitel
OceněníHasselblad Award (2012)
Guggenheimovo stipendium
Webová stránkapaulgrahamarchive.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paul Graham (* 1956) je anglický fotograf a jeden z průkopníků[zdroj?!] moderní barevné fotografie. Během svého života obdržel řadu prestižních fotografických ocenění (mj. Hasselblad award).

Život a dílo

Paul Graham se narodil roku 1956 v anglickém městě Stafford a vystudoval mikrobiologii na Bristolské univerzitě. V mládí se seznámil s prací moderních amerických fotografů jakými byli Walker Evans nebo Garry Winogrand. Jednou z prvních prací, které měly na mladého fotografa zásadní vliv byl cyklus Election eve of pionýra moderní barevné fotografie Williama Egglestonea.[1] Inspirace americkými autory je v Grahamově raném díle patrná. Jeho prvním rozsáhlým fotografickým projektem je dílo s názvem A1- Great north road. Graham tu po vzoru Roberta Franka fotografuje tzv.na cestě. Zatímco Frank ve svém cyklu The Americans cestuje a fotografuje napříč USA, Graham si za svůj námět vybral významnou dálnici Velké Británie vedoucí z Londýna na sever země. V 80. letech Grahama postihla nezaměstnanost a rozhodl se fotograficky dokumentovat prostředí čekáren na londýnských Úřadech práce[1]. Završením jeho tvorby v období thatcherismu byl cyklus Troubled land, v němž Graham zachytil politicky vypjatou atmosféru v krajinářských záběrech Severního Irska. Během 90. let je pro Grahamovu tvorbu příznačné experimentování s netradičním snímáním (malá hloubka ostrosti, akcent na detail atp.). Patrný vliv na něj měl mimo jiné německý fotograf Michael Schmidt.[2] Během svého pobytu v nově sjednoceném Berlíně a Tokiu vytvořil Graham série New Europe, Empty heaven a posléze se zabýval portrétem (série Television portraits a End of an Age). Po roce 2002 se Graham přestěhoval do New Yorku. Jeho působení v USA vyvrcholilo obsáhlým projektem s názvem Shimmer of possibility, jehož knižní podoba byla oceněna jako nejlepší fotografická publikace za uplynulých 15 let cenou Paris Photo-Aperture prize roku 2012.[3] Graham zde zaznamenává fotografické minipříběhy z prostředí amerických měst a předměstí. Graham se v Shimmer of possibility vymezil proti tezi všech fotožurnalistů - zacyhtit děj před kamerou během rozhodujícího okamžiku. Oproti tradičnímu přístupu jeho předchůdců Graham fotografuje každodenní momenty (např. sekvence, zachycující pouličního prodejce květin nebo zahradníka sekajícího trávník) v jejich plynulosti časem a to bez zásadního vyvrcholení situace.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. a b 1956-, Graham, Paul,. Paul Graham. London: Phaidon, 1996. 159 s. Dostupné online. ISBN 9780714835501. OCLC 36050071 
  2. Gerry Badger » Eurosceptic – Paul Graham’s ‘New Europe’. www.gerrybadger.com [online]. [cit. 2018-03-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-03-12. (anglicky) 
  3. INFO@MACKBOOKS.CO.UK. a shimmer of possibility by Paul Graham. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 

Související články

Média použitá na této stránce

Paul graham NYC.jpg
Autor: Původně soubor načetl Artiquities na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC BY-SA 3.0
Photograph by Senami d'Almeida

Paul Graham, Photographer, New York City, 2006

Creative Commons