Pausa-Mühltroff

Pausa-Mühltroff
Zámek Mühltroff
Zámek Mühltroff
Pausa-Mühltroff – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška470 m n. m.
Časové pásmoUTC +1
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměSasko
Zemský okresFojtsko
Administrativní dělení10 místních částí
Pausa-Mühltroff na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha64,1 km²
Počet obyvatel4 801 (2021)[1]
Hustota zalidnění74,9 obyv./km²
Správa
Statusměsto
StarostaMichael Pohl (CDU)
Oficiální webwww.stadt-pausa-muehltroff.de
Adresa obecního úřaduNeumarkt 1
07952 Pausa
Telefonní předvolba036645 a 037432
PSČ07952
Označení vozidelV, AE, OVL, PL, RC
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pausa-Mühltroff je město v německé spolkové zemi Sasko. Nachází se v zemském okrese Fojtsko a má přibližně 4 800[1] obyvatel.

Geografie

Poloha

Podle historických pramenů se geografický střed Fojtska nachází v části města Pausa. Oblast města Pausa-Mühltroff se dnes nachází až na severozápadě zemského okresu Fojtsko v saské části historického Fojtska. Na severu, západě a východě hraničí městská oblast s durynským Fojtskem, ke kterému v letech 1952 až 1992 patřily všechny části města kromě Kornbachu. Oblast Pausa-Mühltroff patří s ohledem na přírodní podmínky do jihovýchodního Durynského břidlicového pohoří (přírodní oblast Fojtsko). Nejvyšší bod je ve výšce 546 m n. m. a jedná se o vysokou písečnou horu v místní části Thierbach.

Městskou oblast tvoří dvě hlavní části Pausa a Mühltroff, které byly dříve samostatnými městy, a devět okolních vesnic. Mühltroff bylo nejzápadnější město v Sasku. Pausa, hlavní část města Pausa-Mühltroff, se nachází ve východní části města v nadmořské výšce kolem 450 metrů nad mořem. Leží v kotlině na horním toku řeky Weida, přítoku Bílého Halštrova. V povodí Weida se také nacházejí východní části města Oberreichenau, Unterreichenau, Wallengrün, Ebersgrün, Ranspach a Linda. Západní části města Langenbach a Mühltroff jsou v povodí řeky Wisenty, přítoku Sály, která je severně od Mühltroff přehrazena jako přehrada Lössau. Nejjižnější částí města je Kornbach.

Části města

  • Ebersgrün
  • Kornbach
  • Langenbach
  • Linda
  • Mühltroff
  • Pausa
  • Ranspach
  • Thierbach
  • Unterreichenau
  • Wallengrün

Historie

Slovanské kmeny se v oblasti usadily pravděpodobně v 6. až 7. století.

Hrad Mühltroff byl založen pravděpodobně v 10. až 11. století k upevnění vlády německých císařů, kteří udělovali svá opevnění rytířům kvůli ochraně před útoky Lužických Srbů. Osada Muldorf byla poprvé zmíněna v roce 1274 a Mühltroff jako město je doloženo v roce 1367. První doložená zmínka o obci Pausa jako Pussen pochází z roku 1263 v listině o koupi mezi Řádem německých rytířů v Plavně a klášterem Mildenfurth u Vidavy. První písemná zmínka o městě je z roku 1393, nejstarší městské stanovy jsou z roku 1449. Devět vesnic v dnešní městské oblasti Pausa-Mühltroff bylo poprvé zmíněno ve 14. nebo 15. století s výjimkou Unterreichenau (první zmínka v roce 1281). V blízkosti hradu Mühltroff existovaly panské domy v Oberreichenau, Unterreichenau a Thierbach.

Z hlediska správy byla města Pausa a Mühltroff rozdělena až do 19. století. Město Pausa bylo sídlem malého fojtského okresu Pausa, který byl později spojen s okresem Plavno. Kromě města Pausa k němu patřily vesnice Ebersgrün, Linda, Oberreichenau, Unterreichenau a Unterpirk (dnes součást obce Rosenbach). Město Mühltroff a vesnice Langenbach, Ranspach, Thierbach a Wallengrün byly pod jurisdikcí panství Mühltroff a byly spravovány okresem Plavno.

První textilní továrna v Mühltroff byla zmíněna již v 15. století. Textilní průmysl je ve městě Mühltroff významný i dnes. V místním zámku je dnes také textilní muzeum. Ve městě Pausa začal vývoj od čistě zemědělské oblasti k průmyslové v 17. století. Textilní továrny utvářely panoramu města Pausa od 18. století. Zajímavostí ve městě Pausa byla výroba lodních vlajek v první třetině 19. století.[2] V roce 1883 byl otevřen úsek Mehltheuer–Vidava železniční tratě Werdau–Mehltheuer, na kterém město Pausa získalo železniční stanici. V důsledku toho byla postavena řada továren, které pomohly v industrializaci a učinily z Pausy prosperující průmyslové město. Mühltroff získal stanici v roce 1887 s otevřením železniční tratě Schönberg-Schleiz.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pausa-Mühltroff na německé Wikipedii.

  1. a b Gemeindeverzeichnis (4. Quartal 2022). 12. ledna 2023. Dostupné online. [cit. 2023-02-12]
  2. SCHIFFNER, Albert. Handbuch der Geographie, Statistik und Topographie des Königreiches Sachsen. 1. vyd. Lipsko: [s.n.], 1839. Dostupné online. S. 13. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Pausa coat of arms new.png
Coat of arms of the city of Pausa/Vogtl., since 2013 Pausa-Mühltroff, new
Pausa-Mühltroff in V.svg
Deutsch (de): Lagekarte von Pausa-Mühltroff, Vogtlandkreis, Sachsen, Deutschland.
English (en): Locator map of Pausa-Mühltroff in District of Vogtland, Saxony, Germany.
français (fr): Plan de localisation de la municipalité Pausa-Mühltroff dans l'arrondissement du Vogtland dans Saxe, Allemagne.
hornjoserbsce (hsb): Poziciska karta gmejny Pausa-Mühltroff, Vogtlandkreis, Sachsen, Němska.
македонски (mk): Положбена карта на Pausa-Mühltroff во рамките на Vogtlandkreis, Sachsen, Германија.
Nederlands (nl): Detailkaart van Pausa-Mühltroff in de Vogtlandkreis, Sachsen, Duitsland.
Esperanto (eo): Situomapo de Pausa-Mühltroff en Vogtlandkreis, Sachsen, Germanio.
മലയാളം (ml): ജർമ്മനിയിലെ Saxony, District of Vogtland, Pausa-Mühltroff ഭൂപടസ്ഥാനം.

Schloss Mühltroff (1).jpg
Autor: Aagnverglaser, Licence: CC BY-SA 4.0
Schloss Mühltroff