Pavilon Secese

Pavilon Secese
Základní informace
Slohsecese
ArchitektJoseph Maria Olbrich
Výstavba1897
Poloha
AdresaFriedrichstraße 12, Vnitřní město, RakouskoRakousko Rakousko
Souřadnice
Další informace
Kód památky30444
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hlavní průčelí pavilonu

Výstavní pavilon secese (také Wiener Secessionsgebäude, Ausstellunggebäude der Wiener Secession, Ausstellungshaus der Wiener Secession, zkráceně a hovorově Secession) je významná secesní architektonická památka ve Vídni z let 1897–1898, jejímž autorem je opavský rodák Joseph Maria Olbrich. Funguje jako výstavní síň moderního umění.

Historie

V roce 1897 skupina umělců, kteří odmítali tradiční konzervativní umění, založila spolek Vídeňské secese (Künstlervereinigung Secession). Prvním prezidentem se stal Gustav Klimt. Pro pořádání výstav moderního umění se sdružení rozhodlo vybudovat vlastní stánek. Stavba byla z velké části financována z prostředků poskytnutých členy, pozemek poskytlo město Vídeň zdarma. Dokončena byla v roce 1898. Autorem návrhu byl architekt J. M. Olbrich a jeho záměrem bylo vytvořit palác umění, z jehož srdce vyrůstá strom rodící zlaté plody.[1] Na výzdobě budovy se podílel Koloman Moser.[2]

Stavba vyvolala ve své době velký rozruch. Vídeňský novinář Eduard Pötzl přirovnal zlacenou kupoli k „hlávce zelí“. Jednoduchá budova s bílými stěnami si vysloužila také hanlivou přezdívku „asyrské záchodky“.[3]

V roce 1902 se v rámci čtrnácté přehlídky spolku konala výstava věnovaná Ludwigu van Beethovenovi a k této příležitosti byla doplněna umělecká výzdoba pavilonu. V horním sále byl umístěn skladatelův pomník od Maxe Klingera a v suterénu cyklus nástěnných maleb podle návrhu Gustava Klimta, které byly inspirovány Beethovenovou Devátou symfonií. Při celkové rekonstrukci v roce 1986 se podařilo obnovit část maleb, které byly dlouhá léta zakryty.[2]

Při další rekonstrukci pavilonu v roce 2018 ukradli zloději z kupole několik pozlacených lístků.[4]

Popis

Stylově čistá elegantní stavba na Karlově náměstí v centru Vídně působí důstojným a čistým dojmem. Bílé zdi jsou zdobeny štukovými ornamenty s motivy rostlin a celá stavba je završena třpytivou kupolí, kterou tvoří 2500 pozlacených kovových lístků a 311 bobulí. Kupole je obklopena čtveřicí menších hranolových věžiček.

Po stranách monumentálního geometrického vstupu jsou umístěny mohutné mísy podpírané želvami. Nad vstupem je zlatý nápis „Der Zeit ihre Kunst. Der Kunst ihre Freiheit.“ (Době její umění. Umění jeho svobodu.), jehož autorem je spisovatel Lajos Hevesi. Na levé straně je uveden název časopisu vídeňských secesionistů Ver Sacrum (lat. Svaté jaro).[3]

Odkazy

Reference

  1. Rodák z Opavy byl konkurentem Gaudího. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2020-04-10]. Dostupné online. 
  2. a b Secesní pohádku na vídeňském Karlsplatzu vybudoval opavský rodák | Design. Lidovky.cz [online]. 2014-11-06 [cit. 2020-04-10]. Dostupné online. 
  3. a b Archiweb - Výstavní pavilon Secession. www.archiweb.cz [online]. [cit. 2020-04-10]. Dostupné online. 
  4. Z kupole vídeňského pavilonu Secese zmizelo několik zlatých lístků.. ČT24 [online]. [cit. 2020-04-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Wien - Secessionsgebäude.JPG
Autor: C.Stadler/Bwag, Licence: CC BY-SA 4.0
Das Wiener Secessionsgebäude an der Adresse Friedrichstraße 12 im 1. Wiener Gemeindebezirk Innere Stadt.
Das Ausstellungsgebäude für zeitgenössische Kunst der Künstlervereinigung „Secession“ wurde nach Plänen von Joseph Maria Olbrich ab 1897 errichtet und am 15. November 1898 eröffnet. Im 2. Weltkrieg durch Bomben und Brand de facto zerstört, wurde es nachher wieder aufgebaut und am 5. Juni 1964 mit der Ausstellung „Wien um 1900" wiedereröffnet.
Wiener Straße, Wiener Secession 6.JPG
Autor: böhringer friedrich, Licence: CC BY-SA 3.0 at
The Secession building is an exhibition hall built in 1897 by Joseph Maria Olbrich as an architectural manifesto for the Vienna Secession, located in Vienna, Austria. Secession refers to the seceding of a group of rebel artists from the long-established fine art institution.