Pavlohrad

Pavlohrad
Павлоград
Pavlohrad, Centrální ulice
Pavlohrad, Centrální ulice
Pavlohrad – znak
znak
Pavlohrad – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška71 m n. m.
Časové pásmoUTC+2
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
OblastDněpropetrovská
RajónPavlohradský
Pavlohrad
Pavlohrad
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha59 km²
Počet obyvatel101 430 (2022)[1]
Hustota zalidnění1 719,2 obyv./km²
Správa
StarostaAnatolij Oleksijovyč Veršyna (od 2020)
Vznik1779
Oficiální webpavlogradmrada.dp.gov.ua
Adresa obecního úřaduvul. Soborná 95
51400 m. Pavlohrad
Telefonní předvolba5632
PSČ51400
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pavlohrad (ukrajinsky Павлоград, rusky Павлоград, Pavlograd) je průmyslové město na středovýchodní Ukrajině. Je sídlem Pavlohradského rajónu Dněpropetrovské oblasti a střediskem Západního Donbasu. Leží na řece Vovča, asi 75 km východně od oblastní metropole Dnipra. Žije zde přibližně 101 tisíc[1] obyvatel.

Nádraží

Město bylo založené na konci 18. století a pojmenované po carovi Ruského impéria Pavlovi I. V té době byly oblasti přiléhající Krymskému chanátu dobyté Ruským impériem, a na jejich místě byla založená oblast Nová Rus - Novorusko kde Rusko začalo s výstavbou nových měst jako Sevastopol, Oděsa, Jekatěrinoslav. Rozvoj nastal koncem 19. století se stavbou železnice spojující Moskvu a Krym (která se zde setkává se severní větví tratě KyjevLuhansk) a především s těžbou uhlí, která prudce vzrostla po Velké vlastenecké válce. Místní společnost Pavlohradvuhillja (rusky Pavlogradugol) produkuje v 10 šachtách 15 % ukrajinského uhlí.

Historie

Původně v tomto místě v roce 1770 založili kozáci zimoviště, ze kterého později vybudovali farmu. V roce 1779 byl okolo farmy vykopán příkop a tak toto místa získalo status města. V roce 1784 se toto město stalo oblastním městem dnešní Dněpropetrovské oblasti. Koncem 19. století došlo k velkému rozvoji města. V Pavlohradě byly trhy s obilím a Pavlohradský chleba byl tak oblíbený, že se vyvážel. Ve městě přibylo hodně fabrik a bylo zde v roce 1897 12 škol. Město bylo uzpůsobováno k tomu, aby mohlo fungovat i jako vojenská pevnost v případě napadení Ruského Impéria. V 70. letech 19. století byl Pavlohrad napojen na železniční trať spojující Simferopol a Sankt-Petěrburg. 18. prosince 1917 byl Pavlohrad dobyt, ale v lednu 1920 se ho podařilo znovu získat zpět Sovětskému svazu. Od 11. října 1941 do 18. září 1943 byl okupován nacistickým Německem. V únoru 1943 nastalo v Pavlohradě povstání proti okupaci a okupanty se podařilo na pět dní vyhnat, ale poté bylo povstání potlačeno. Od 50. let 20. století byl Pavlohrad významným městem v Donbase. V 60. až 80. letech byly v tomto městě vyráběny balistické rakety dlouhého doletu.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Павлоград na ruské Wikipedii.

  1. a b Ukrajinská státní statistická služba: Чисельність наявного населення України на 1 січня 2022 року. Kyjev: Ukrajinská státní statistická služba. Dostupné online.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Flag of Dnipropetrovsk Oblast.svg
Flag of Dnipropetrovsk Oblast, Ukraine
Middle Coat of Arms of Dnipropetrovsk Oblast.svg
Middle coat of arms of Dnipropetrovsk Oblast, Ukraine
Coat of arms of Pavlohrad.png
Coat of Arms of Pavlograd Dnepropetrovsk Oblast
Pavlograd-Karl-Marx-Street.jpg
Autor: Leonid Dzhepko, Licence: CC BY 3.0
Karl Marx Street in Pavlohrad, Dnipropetrovsk Oblast, Ukraine.