Pavol Bilík

Pavol Bilík
People15Slovakia2.JPG
Narození17. listopadu 1916
Makov
Úmrtí8. září 1944 (ve věku 27 let)
Kežmarok
Příčina úmrtístřelná rána
Povoláníspisovatel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pavol Bilík (17. listopadu 1916, Makov26. března 1944, Kežmarok) byl slovenský příslušník finanční stráže, kapitán in memoriam, účastník Slovenského národního povstání, protifašistický bojovník a aktivní lyžař-běžec.

Životopis

Narodil se 17. listopadu 1916, v obci Makov. V letech 2. světové války byl členem finanční stráže ve Starém Smokovci. Byl také aktivním lyžařem – běžcem. V tomto sportu získal mnoho vítězství a cen, během Slovenského národního povstání působil jako partyzánská spojka. Dne 7. září 1944 byl německými vojáky zajat a uvězněn gestapem na Kežmarském hradě. Po výslechu a mučení gestapem byl 8. září 1944 na nádvoří hradu zastřelen. Pohřben je na hřbitově v Novém Smokovci. V roce 1946 byl povýšen do hodnosti kapitána a inspektora 1. třídy finanční stráže a vyznamenán Řádem Slovenského národního povstání 1. třídy, in memoriam. Jeho jméno nese Bilíkova chata na Hrebienku ve Vysokých Tatrách. Tabulka s jeho jménem je umístěna v sektoru G15, na symbolickém hřbitově u Popradského plesa.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pavol Bilík na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

People15Slovakia2.JPG
Autor: Ing.Mgr.Jozef Kotulič, Licence: CC BY-SA 4.0
Pavol Bilík, narodený 17.11.1916, Makov. V rokoch 2.svetovej vojny člen finančnej stráže v Starom Smokovci. Aktívny lyžiar – bežec, získal mnoho víťazstiev a cien. Počas Slovenského národného povstania pôsobil ako partizánska spojka. 7.9.1944 bol nemeckými vojakmi zajatý, uväznený gestapom na kežmarský hrad. Po vypočúvaní a mučení gestapom, ho 8.9.1944 na nádvorí hradu zastrelili. Pochovaný je na cintoríne v Novom Smokovci. V roku 1946 bol povýšený do hodnosti kapitána a inšpektora 1. triedy finančnej stráže a vyznamenaný Radom SNP 1. triedy, in memoriam. Jeho meno nesie Bilíkova chata na Hrebienku vo Vysokých Tatrách.