Pcheng Šuaj

Pcheng Šuaj
彭帅
Pcheng Šuaj ve Wimbledonu 2019
Pcheng Šuaj ve Wimbledonu 2019
StátČínaČína Čína
Datum narození8. ledna 1986 (38 let)
Místo narozeníSiang-tchan, Chu-nan, Čína
BydlištěTchien-ťin, Čína
Výška177 cm
Profesionálka od2001
Ukončení kariéry2022
Držení raketypravou rukou, obouruč z obou stran
Výdělek9 617 653 USD
Tenisová raketaPrince
Dvouhra
Poměr zápasů497–323
Tituly1 WTA, 1 WTA 125k, 9 ITF
Nejvyšší umístění14. místo (22. srpna 2011)
Dvouhra na Grand Slamu
Australian Open4. kolo (2011, 2015)
French Open3. kolo (2011, 2012)
Wimbledon4. kolo (2011, 2012, 2014)
US Opensemifinále (2014)
Velké turnaje ve dvouhře
Olympijské hry2. kolo (2008, 2012)
Čtyřhra
Poměr zápasů341–203
Tituly21 WTA, 3 ITF
Nejvyšší umístění1. místo (17. února 2014)
Čtyřhra na Grand Slamu
Australian Openfinále (2017)
French Openvítězka (2014)
Wimbledonvítězka (2013)
US Openčtvrtfinále (2004, 2012, 2013)
Velké turnaje ve čtyřhře
Turnaj mistryňvítězka (2013)
Olympijské hryčtvrtfinále (2012)
Smíšená čtyřhra na Grand Slamu
Australian Open1. kolo (2012)
French Open2. kolo (2013)
Wimbledon3. kolo (2008)
US Open1. kolo (2008)
Týmové soutěže
Fed Cupsemifinále (2008)
Údaje v infoboxu aktualizovány dne 20220930a30. září 2022
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pcheng Šuaj (čínsky pchin-jinem Péng Shuài, znaky zjednodušené 彭帅, tradiční 彭帥, * 8. ledna 1986 Siang-tchan, Chu-nan) je bývalá čínská tenistka, která se na profesionálních okruzích pohybovala v letech 2001–2022.[1][2] V roce 2014 byla světovou jedničkou ve čtyřhře jako historicky první čínský tenista na čele světové klasifikace bez rozdílu soutěže.[3] Mezi červnem a červencem 2014 vrchol sdílela s tchajwanskou spoluhráčkou Sie Šu-wej. První deblistkou světa byla v jediném období celkem 20 týdnů.

Na okruhu WTA Tour vyhrála jeden titul ve dvouhře a dvacet jedna ve čtyřhře. V sérii WTA 125K přidala jednu singlovou trofej. V rámci okruhu ITF získala devět titulů ve dvouhře a tři ve čtyřhře. Na grandslamu se Sieovou ovládla ženskou čtyřhru Wimbledonu 2013 po finálové výhře nad Australankami Ashleigh Bartyovou a Casey Dellacquovou. V závěru sezóny pak triumfovaly na istanbulském Turnaji mistryň 2013, když v boji o titul zdolaly Rusky Jekatěrinu MakarovovouJelenou Vesninovou. Druhou grandslamovou trofej si odvezly z antukového French Open 2014 po vítězství nad Italkami Sarou Erraniovou a Robertou Vinciovou.

Na žebříčku WTA byla ve dvouhře nejvýše klasifikována v srpnu 2011 na 14. místě a ve čtyřhře pak v únoru 2014 na 1. místě. V pozdní fázi kariéry ji trénovali Carlos Rodríguez či Guillaume Peyre.

Praktikovala houževnatý tenis s forhendovými i bekhendovými údery hranými obouruč a minimální rotací míče. Během aktivní dráhy porazila i hráčky, které ve svých kariérách figurovaly na čele světové klasifikace – Dinaru Safinovou, Kim Clijstersovou, Martinu Hingisovou, Amélii Mauresmovou, Jelenu Jankovićovou, Marii Šarapovovou a Anu Ivanovićovou.

Soukromý život

V listopadu 2021 na sociální síti Weibo uvedla, že ji bývalý čínský vicepremiér Čang Kao-li donutil k sexu.[4] Příspěvek byl čínskými úřady odstraněn. Během dalších několika dnů zmizela z veřejného dění, přestože se ji pokoušela kontaktovat světová média.[5] Tenistky a tenisté pak na sociálních sítích sdíleli příspěvky s hashtagem #WhereIsPengShuai (#KdeJePchengŠuaj), ve kterých požadovali prošetření celé situace a informace o pobytu tenistky.[6] K požadavku se připojily mužská i ženská tenisová asociace.[7][8]

Na melbournském Australian Open 2022 ochranka nejdříve zabránila vstupu fanoušků v tričkách s nápisem „Kde je Pcheng Šuaj". Organizátoři krok zdůvodnili politickým charakterem sloganu, jakožto zakázaným typem projevu. Mezi kritiky takového přístupu se zařadila Martina Navrátilová, podle níž se nejednalo o politický slogan, ale nápis týkající se lidských práv. Chování organizátorů označila za zbabělé: „Australský svaz to prostě vzdal a nechá si od Číňanů diktovat, co se na jeho grandslamu může dělat. Jsou to slaboši."[9] V reakci na kritiku pořadatelé zákaz zrušili.[10][11]

Týmové soutěže

V čínském týmu Billie Jean King Cupu debutovala v roce 2001 utkáním základního bloku 1. skupiny zóny Asie a Oceánie proti Kazachstánu, v němž vyhrála dvouhru. V sezóně 2008 byla členkou týmu, který se probojoval až do semifinále Světové skupiny. V něm prohrála tři zápasy se Španělskem. V soutěži nastoupila ke devatenácti mezistátním utkáním s bilancí 10–5 ve dvouhře a 7–4 ve čtyřhře.[12]

Čínskou lidovou republiku reprezentovala na Letních olympijských hrách 2008 v Pekingu, kde ve dvouhře vypadla ve druhém kole s Francouzkou Alizé Cornetovou. Po boku Sun Tchien-tchien nezvládly úvodní zápas čtyřhry, když nestačily na australský pár Dellacquová a Moliková. O čtyři roky později se zúčastnila také londýnských Hrách XXX. olympiády, kde v singlové soutěži opět skončila ve druhém kole na raketě Petry Kvitové a s Čeng Ťie vypadly ve čtvrtfinále ženské čtyřhry na raketách Kirilenkové a Petrovové.

Na Asijských hrách 2010 v čínském Kantonu vybojovala tři medaile – zlaté z dvouhry a soutěže družstev a bronzový kov z ženské čtyřhry.

Tenisová kariéra

2012

Sezónu rozehrála na aucklandském ASB Classic v toli druhé nasazené. Na úvod přešla přes francouzskou kvalifikantku Aravane Rezaïovou, ale následně nestačila na Češku Lucii Hradeckou.

Podání na US Open 2012

V prvním kole lednového Apia International konaného v Sydney podlehla slovenské hráčce Dominice Cibulkové ve třech setech. Navazujícím turnajem se stal úvodní grandslam Australian Open, kde podruhé v rozmezí jednoho měsíce zvládla utkání s Aravane Rezaïovou, startující na divokou kartu. Po dvousetové výhře však podruhé v sezóně skončila na raketě české tenistky, tentokrát Ivety Benešové. Neobhájila tak osmifinálovou účast z předchozího ročníku. Poté odehrála vítězný fedcupový duel v čínských barvách. V první fázi únorového Qatar Total Open přehrála méně zkušenou Fatmu al-Nabhaniovou. Ve druhém kole ji vyřadila mladá talentovaná Američanka Christina McHaleová, s níž svedla třísetový zápas. Na následném arabském turnaji Dubai Duty Free Tennis Championships se postarala o jedno z překvapení, když v první fázi vyřadila šestou nasazenou Francouzku Marion Bartoliovou. Opět ale nedokázala vyhrát dvě utkání v řadě, když nad její síly byla Slovenka Daniela Hantuchová.

Další událost odehrála na Malaysian Open, kam přijížděla jako třetí nasazená. Po rozpačité výhře nad Rakušankou Yvonne Meusburgerovou opět podlehla ve druhém utkání – čtvrtfinále proti zástupkyni chorvatského tenisu a pozdější finalistce Petře Martićové v třísetovém průběhu. Jako turnajová sedmnáctka se zúčastnila březnového Indian Wells Masters. Po volném losu však duel druhého kola ztratila s Kazaškou Xenií Pervakovou.

Po měsíčním klidu se na okruh vrátila antukovým Mutua Madrid Open. Na dobrý výsledek z předešlého roku však nedokázala navázat, když ji v úvodním kole podruhé v sezóně zdolala Lucie Hradecká. Na římském Internazionali BNL d'Italia skrečovala ve třetí sadě zápas prvního kola proti izraelské hráčce Šachar Pe'erové. Na bruselském turnaji obhajovala jako sedmá nasazená finálovou účast. Stále bez formy však skončila v prvním střetnutí na raketě Švédky Sofie Arvidssonové. Až na French Open dokázala v pozici turnajové dvacet osmičky poprvé v sezóně vyhrát dva zápasy v řadě, když bez ztráty setu porazila Rakušanku Tamiru Paszekovou a španělskou hráčku Lourdes Domínguezovou Linovou. Ve třetí fázi však skončila na raketě druhé nasazené a pozdější šampiónky Marie Šarapovové, jíž odebrala pouze tři gamy.

Na travnatý Wimbledon zavítala jako nasazená třicítka. Na cestě do osmifinále ji nezastavily Sandra Zaniewská, Ajumi Moritová ani Arantxa Rusová. Podruhé za sebou se tak probojovala mezi šestnáct tenistek, kde ji vyřadila turnajová sedmnáctka Maria Kirilenková. Na závěrečném majoru US Open skončila jako 32. nasazená již v prvním zápase po porážce od Rusky Jeleny Vesninové.

2013

Úvodní část na tvrdém povrchu

Trénink na International Sydney 2009

Sezónu rozehrála na premiérovém ročníku Shenzhen Open, kde vypadla v semifinále s krajankou a vítězkou turnaje Li Na. Následoval přesun do Austrálie na ostrovní turnaj Moorilla Hobart International do Austrálie. V úvodním kole zdolala nasazenou jedničku Sie Šu-wej z Tchaj-wanu. Ve druhém kole podlehla Rumunce Monice Niculescuové. Po přejezdu na kontinent se zúčastnila Australian Open, kde si na úvod snadno poradila s Kanaďankou Rebeccou Marinovou. Kolísavá forma se však odrazila prohrou v dalším střetnutí s Marií Kirilenkovou, která znamenala třetí grandslamovou porážku od ruské tenistky v řadě.

Po několikatýdenní pauze odehrála kalifornský Indian Wells Masters, kde ji ve třetí fázi zastavila Samantha Stosurová. Na navazujícím Miami Masters zdolala Sofii Arvidssonovou, aby turnaj opustila po porážce od favorizované Petry Kvitové.

Evropská antuková sezóna

Antukovou sezónu zahájila kvalifikací na halový Porsche Tennis Grand Prix ve Stuttgartu. Jako nejvýše nasazená vyřadila Američanku Jill Craybasovou. ve druhém kole však nestačila na hráčku mimo elitní dvoustovku žebříčku Annu-Lenu Friedsamovou. Poté odcestovala na portugalský Portugal Open, kde ji v prvním kole zkřížila cestu turnajová jednička Marion Bartoliová. Jako by znala recept na favorizovanou Francouzku, dokázala po nervózním průběhu získat celý zápas divokým poměrem sad 6–0, 1–6, 6–4 a podruhé v řadě soupeřku porazit. Ve druhém kole však hladce podlehla Švýcarce Romině Oprandiové. Na žebříčku jí patřila 34. pozice.

Madridský Mutua Open opustila po prvním duelu s americkou kvalifikantkou Christinou McHaleovou. Lepší výsledek zaznamenala na římské antuce Internazionali BNL d'Italia, kde po třísetové výhře nad Niculescuovou, byla nad její síly Australanka Stosurová. Se stabilní partnerkou Sieovou vyhrály římskou soutěž čtyřhry, když si ve finále poradily s nejlepším párem světa Sara Erraniová a Roberta Vinciová. Arvidssonovou opět přehrála v roli osmé nasazené na Brussels Open. Ve druhé fázi ji nezastavila Běloruska Olga Govorcovová, kterou zdolala po vyrovnaném průběhu. Po čtvrtfinálovém vítězství nad Sloane Stephensovou, se probojovala do jednoho ze dvou semifinále roku. V něm oplatila čerstvou porážku Oprandiové. V boji o titul však podlehla estonské hráčce Kaie Kanepiové. Po vítězství nad Italkou Camilou Giorgiovou v úvodní fázi Roland Garros, ji ve druhém kole zastavila sedmá nasazená Petra Kvitová.

Wimbledonský titul v ženské čtyřhře

Do Wimbledonu přijížděla v pozici dvacáté čtvrté nasazené. Po zvládnutém zápasu s Anabel Medinaovou Garriguesovou, grandslam opustila prohrou ve druhé fázi s Novozélanďankou Marinou Erakovicovou.

Na premiérový titul kariéry z turnajů Grand Slam dosáhla v soutěži ženské čtyřhry. Spolu s Tchajwankou Sie Šu-wej plnily roli osmých nasazených. Na cestě za vítězstvím ztratily jediný set ve druhém kole proti kvalifikantkám Stéphanii Foretzové Gaconové a Evě Hrdinové. Ve čtvrtfinále přehrály zkušený srbsko-chorvatský pár Jelena Jankovićová a Mirjana Lučićová Baroniová. Mezi poslední čtyřkou zvládly zápas proti překvapení turnaje, dvojici Šúko Aojamová a Chanelle Scheepersová. V boji o titul pak triumfovaly nad australským dvanáctým nasazeným párem Ashleigh BartyováCasey Dellacquová. Australanky v sezóně 2013 prohrály tři ze čtyř grandslamových finále.

Letní a podzimní sezóna

Na US Open 2010

Následně se na dvorcích objevila až v polovině srpna, když odehrála turnaj řazený do US Open SeriesCincinnati Masters, kde skončila v prvním kole s dánskou světovou desítkou Caroline Wozniackou. Deblovou soutěž se Sieovou však zvládly a po finálové výhře nad párem Anna-Lena Grönefeldová a Květa Peschkeová slavily titul. O týden později ji Dánka porazila opět na úvod New Haven Open at Yale. Na zářijovém US Open ji ve druhém kole vyřadila dvacátá sedmá nasazená Ruska Světlana Kuzněcovová ve třech setech.

V asijské části sezóny došla do druhé fáze kantonské události Guangzhou International Women's Open, když po výhře nad Izraelkou Šachar Pe'erovou byla nad její síly britská kvalifikantka z poloviny druhé stovky Johanna Kontaová. Ve čtyřhře turnaj po boku Sie Šu-wej vyhrála. Na tokijském Toray Pan Pacific Open skončila ve druhém kole s Američankou Madison Keysovou a na pekingském turnaji China Open ji stopku v úvodním zápasu vystavila krajanka ze 66. místa Čang Šuaj.

Poslední událostí roku ve dvouhře se pro ni stal BGL Luxembourg Open, kde nepřešla první kolo po porážce od páté nasazené Lucie Šafářové. Se Sieovou se kvalifikovaly jako druhý nasazený pár na závěrečnou individuální akci sezóny – istanbulský Turnaj mistryň ve čtyřhře, na němž zvítězily po finálové výhře nad Ruskami Jekatěrinou Makarovovou a Jelenou Vesninovou.

2014

První čínská světová jednička

Podruhé v kariéře otevřela sezónu na Shenzhen Open, kde vylepšila svůj výkon. Po výhře nad Vaniou Kingovou ji v boji o titul zdolala Číňanka Li Na. Následoval pokles formy. Jak na Moorilla Hobart International, tak na Australian Open, nepřešla úvodní kolo. V prvním případu ji přehrála Australanka z třetí světové stovky Storm Sandersová, startující na divokou kartu, a na grandslamu pak Japonka Kurumi Narová.

(c) Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-3.0
Během dvouhry na Internationaux de Strasbourg, kde došla do druhého kola

Poté přišla série dvou deblových titulů. Po boku krajanky Šuaj Čangové slavila triumf na PTT Pattaya Open po finálové výhře nad rusko-australskými turnajovými trojkami Kudrjavcevovou s Rodionovovou. Ve dvouhře ji ve čtvrtfinále vyřadila Češka Andrea Hlaváčková. Další týden zvítězila se stabilní spoluhráčkou Sie Šu-wej na Qatar Total Open, když zdolaly česko-slovinský pár Květa Peschkeová a Katarina Srebotniková. V následné pondělní klasifikaci ze 17. února 2014 se stala novou světovou jedničkou ve čtyřhře, jako vůbec první čínský hráč na čele světové klasifikace v historii tenisu a celkově 31. v pořadí.[3] Ve vedení tak vystřídala italské tenistky Erraniovou s Vinciovou, které dominovaly ženské čtyřhře déle než jednu sezónu. V katarské singlové soutěži si poradila s Naděždou Petrovovou, aby byla ve druhém kole nad její síly Lucie Šafářová.

Deblovou formu potvrdila na březnovém Indian Wells Masters, kde se Sieovou zvládly finále nad párem Cara Blacková a Sania Mirzaová.

Na červnovém grandslamu French Open dosáhly na druhý titul v této kategorii, když ve finále přehrály Italky Saru Erraniovou a Robertu Vinciovou po dvousetovém průběhu. Staly se tak historicky první asijskou dvojicí, jež zvítězila na Roland Garros. Na cestě za trofejí přehrály zkušené páry. Na úvod Kuzněcovou se Stosurovou, ve třetím kole bývalé americké světové jedničky Huberovou s Raymondovou, a konečně ve čtvrtfinále páté nasazené Blackovou hrající po boku Mirzaové. V semifinále potvrdily roli favoritek, když zdolaly španělské překvapení turnaje v podobě dvojice Garbiñe Muguruzaová a Carla Suárezová Navarrová. Italky Erraniová a Vinciová vstoupily do finále lépe, když se ujaly vedení 3–1 na gamy. Erraniová si však následně prohrála třikrát podání. V druhé sadě šly do vedení italské vítězky z Roland Garros 2012 poměrem her 1–0. Poté však ztratily všech šest dalších gamů a dominantní hra Asiatek znamenala vyhraný duel.[13]

Finále na Grand Slamu

Ženská čtyřhra: 3 (2–1)

Stavrokturnajpovrchspoluhráčkasoupeřky ve finálevýsledek
Vítězka2013WimbledontrávaČínská Tchaj-pej Sie Šu-wejAustrálie Ashleigh Bartyová
Austrálie Casey Dellacquová
7–6(7–1), 6–1
Vítězka2014French OpenantukaČínská Tchaj-pej Sie Šu-wejItálie Sara Erraniová
Itálie Roberta Vinciová
6–4, 6–1
Finalistka2017Australian OpentvrdýČesko Andrea HlaváčkováUSA Bethanie Mattek-Sandsová
Česko Lucie Šafářová
7–6(7–4), 3–6, 3–6

Finále na okruhu WTA Tour

WTA Tour

Legenda
D – dvouhra; Č – čtyřhra
Grand Slam (2–1 Č)
Turnaj mistryň (1–1 Č)
Premier Mandatory & Premier 5 (8–3 Č)
Premier (0–2 D; 1–0 Č)
International (1–5 D; 9–1 Č)

Dvouhra: 8 (1–7)

Stavč.datumturnajpovrchsoupeřka ve finálevýsledek
Finalistka1.27. května 2006Štrasburk, FrancieantukaČesko Nicole Vaidišová6–7(7–9), 3–6
Finalistka2.23. srpna 2008Forest Hills, Spojené státytvrdýČesko Lucie Šafářová4–6, 2–6
Finalistka3.21. září 2008Kanton, Čínská lidová republikatvrdýRusko Věra Zvonarevová7–6(7–5), 0–6, 2–6
Finalistka4.21. května 2011Brusel, BelgieantukaDánsko Caroline Wozniacká6–2, 3–6, 3–6
Finalistka5.25. května 2013Brusel, BelgieantukaEstonsko Kaia Kanepiová2–6, 5–7
Finalistka6.4. ledna 2014Šen-čen, ČínatvrdýČína Li Na4–6, 5–7
Vítězka1.16. října 2016Tchien-ťin, ČínatvrdýUSA Alison Riskeová7–6(7-3), 6–2
Finalistka7.5. února 2017Tchaj-pej, Tchaj-wantvrdýUkrajina Elina Svitolinová3–6, 2–6

Čtyřhra: 27 (21–6)

Stavč.datumturnajpovrchspoluhráčkasoupeřky ve finálevýsledek
Finalistka1.15. dubna 2007Charleston, Spojené státyzelená antukaČína Sun Tchien-tchienČína Jen C’
Čína Čeng Ťie
5–7, 0–6
Vítězka1.29. září 2007Kanton, ČínatvrdýČína Jen C’USA Vania Kingová
Čína Sun Tchien-tchien
6–3, 6–4
Vítězka2.9. března 2008Bengalúru, IndietvrdýČína Sun Tchien-tchienČínská Tchaj-pej Čan Jung-žan
Čínská Tchaj-pej Čuang Ťia-žung
6–4, 5–7, [10–8]
Vítězka3.14. září 2008Bali, IndonésietvrdýČínská Tchaj-pej Sie Šu-wejPolsko Marta Domachowská
Rusko Naděžda Petrovová
6–7(4–7), 7–6(6–3), [10–7]
Vítězka4.16. ledna 2009Sydney, AustrálietvrdýČínská Tchaj-pej Sie Šu-wejFrancie Nathalie Dechyová
Austrálie Casey Dellacquová
6–0, 6–1
Vítězka5.9. května 2009Řím, ItálieantukaČínská Tchaj-pej Sie Šu-wejSlovensko Daniela Hantuchová
Japonsko Ai Sugijamová
7–5, 7–6(7–5)
Vítězka6.10. října 2009Peking, ČínatvrdýČínská Tchaj-pej Sie Šu-wejRusko Alla Kudrjavcevová
Rusko Jekatěrina Makarovová
6–3, 6–1
Finalistka2.11. dubna 2010Ponte Vedra Beach, Spojené státyzelená antukaČínská Tchaj-pej Čuang Ťia-žungUSA Bethanie Mattek-Sandsová
Čína Jen C’
6–4, 4–6, [8–10]
Finalistka3.2. října 2010Tokio, Japonskotvrdý (h)Izrael Šachar Pe'erováČesko Iveta Benešová
Česko B. Záhlavová-Strýcová
4–6, 6–4, [8–10]
Vítězka7.15. května 2011Řím, ItálieantukaČína Čeng ŤieUSA Vania Kingová
Kazachstán Jaroslava Švedovová
6–2, 6–3
Vítězka8.19. května 2013Řím, ItálieantukaČínská Tchaj-pej Sie Šu-wejItálie Sara Erraniová
Itálie Roberta Vinciová
4–6, 6–3, [10–8]
Vítězka9.6. července 2013Wimbledon, Londýn, Spojené královstvítrávaČínská Tchaj-pej Sie Šu-wejAustrálie Ashleigh Bartyová
Austrálie Casey Dellacquová
7–6(7–1), 6–1
Vítězka10.18. srpna 2013Cincinnati, Spojené státytvrdýČínská Tchaj-pej Sie Šu-wejNěmecko Anna-Lena Grönefeldová
Česko Květa Peschkeová
2–6, 6–3, [12–10]
Vítězka11.21. září 2013Kanton, ČínatvrdýČínská Tchaj-pej Sie Šu-wejUSA Vania Kingová
Kazachstán Galina Voskobojevová
6–3, 4–6, [12–10]
Vítězka12.27. října 2013Istanbul, Tureckotvrdý (h)Čínská Tchaj-pej Sie Šu-wejRusko Jekatěrina Makarovová
Rusko Jelena Vesninová
6–4, 7–5
Vítězka13.2. února 2014Pattaya, ThajskotvrdýČína Čang ŠuajRusko Alla Kudrjavcevová
Austrálie Anastasia Rodionovová
3–6, 7–6(7–5), [10–6]
Vítězka14.16. února 2014Dauhá, KatartvrdýČínská Tchaj-pej Sie Šu-wejČesko Květa Peschkeová
Slovinsko Katarina Srebotniková
6–4,6–0
Vítězka15.16. března 2014Indian Wells, Spojené státytvrdýČínská Tchaj-pej Sie Šu-wejZimbabwe Cara Blacková
Indie Sania Mirzaová
7–6(7–5), 6–2
Vítězka16.8. června 2014French Open, Paříž, FrancieantukaČínská Tchaj-pej Sie Šu-wejItálie Sara Erraniová
Itálie Roberta Vinciová
6–4, 6–1
Vítězka17.4. října 2014Peking, ČínatvrdýČesko Andrea HlaváčkováZimbabwe Cara Blacková
Indie Sania Mirzaová
6–4, 6–4
Finalistka4.26. října 2014Singapur, Singapurtvrdý (h)Čínská Tchaj-pej Sie Šu-wejZimbabwe Cara Blacková
Indie Sania Mirzaová
1–6, 0–6
Vítězka18.12. června 2016Nottingham, Spojené královstvítrávaČesko Andrea HlaváčkováKanada Gabriela Dabrowská
Čína Jang Čao-süan
7–5, 3–6, [10–7]
Vítězka19.24. září 2016Kanton, ČínatvrdýUSA Asia MuhammadováBělorusko Olga Govorcovová
Bělorusko Věra Lapková
6–2, 7–6(6–3)
Vítězka20.16. října 2016Tchien-ťin, ČínatvrdýUSA Christina McHaleováČína Sü I-fan
Polsko Magda Linetteová
7–6(10–8), 6–0
Vítězka21.7. ledna 2017Šen-čen, ČínatvrdýČesko Andrea HlaváčkováRumunsko Ioana Raluca Olaruová
Ukrajina Olga Savčuková
6–1, 7–5
Finalistka5.27. ledna 2017Australian Open, Melbourne, AustrálietvrdýČesko Andrea HlaváčkováUSA Bethanie Matteková-Sandsová
Česko Lucie Šafářová
7–6(7–4), 3–6, 3–6
Finalistka6.26. února 2017Dubaj, Spojené arabské emirátytvrdýČesko Andrea HlaváčkováRusko Jekatěrina Makarovová
Rusko Jelena Vesninová
6–2, 4–6, [10–7]

Finále série WTA 125

Legenda
D – dvouhra; Č – čtyřhra
WTA 125 (1–1 D)

Dvouhra: 2 (1–1)

Stavč.datumturnajpovrchsoupeřka ve finálevýsledek
Vítězka1.27. července 2014Nan-čchang, ČínatvrdýČína Liou Fang-čou6–2, 3–6, 6–3
Finalistka1.23. dubna 2017Čeng-čou, ČínatvrdýČína Wang Čchiang6–3, 6–7(3–7), 1–1skreč

Postavení na konečném žebříčku WTA

Dvouhra

Rok200120022003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021
Pořadí520. 359. 326. 73. 37. 56. 46. 40. 47. 72. 17. 40. 45. 22. 136. 103. 27. 298. 75. 117. 306.

Čtyřhra

Rok200120022003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021
Pořadí655. 85. 61. 105. 20. 27. 12. 39. 25. 56. 4. 3. 872. 44. 9. 63. 49. 58. 192.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Peng Shuai na anglické Wikipedii.

  1. China’s Peng Shuai says there was ‘misunderstanding’ over her allegations, announces retirement. Washington Post [online]. 2022-02-07 [cit. 2022-09-30]. Dostupné online. ISSN 0190-8286. (anglicky) 
  2. Peng Shuai retires aged 36 just three months after making sexual assault claim. The Sun [online]. 2022-02-07 [cit. 2022-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b ZHONG, Raymond; BUCKLEY, Chris. Why the International Concern Over Peng Shuai?. The New York Times [online]. 2021-12-20 [cit. 2022-09-30]. Dostupné online. ISSN 0362-4331. 
  4. JIRÁSEK, Ondřej. Čínská tenistka Shuai Peng obvinila bývalého vicepremiéra, že ji přiměl k sexu. TenisPortal.cz [online]. 2021-11-03 [cit. 2021-11-15]. Dostupné online. 
  5. ZABLOUDIL, Luboš. Obvinila politika, že ji nutil k sexu. Teď je Shuai Peng nezvěstná. Prošetřete obvinění, vyzvala WTA. TenisPortal.cz [online]. 2021-11-14 [cit. 2021-11-15]. Dostupné online. 
  6. Znásilnil ji i miloval. Slavná tenistka po obvinění čínského politika zmizela. Seznam Zprávy [online]. Seznam.cz, 2021-11-15 [cit. 2021-11-15]. Dostupné online. 
  7. WTA seeks full, fair and transparent investigation into sexual assault allegations against former Chinese leader. Women's Tennis Association [online]. [cit. 2021-11-15]. Dostupné online. 
  8. ATP Statement Regarding Peng Shuai. ATP Tour [online]. 2021-11-15 [cit. 2021-11-15]. Dostupné online. 
  9. Jste slaboši. Navrátilová označila organizátory Australian Open za zbabělce. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2022-01-24 [cit. 2022-01-24]. Dostupné online. 
  10. ‚Kde je Pcheng Šuaj?‘ Pořadatelé Australian Open vzali zpět zákaz triček na podporu čínské tenistky. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2022-01-25 [cit. 2024-10-14]. Dostupné online. 
  11. RYŠÁNEK, Adam. Navrátilová a spol. vyhráli. Australian Open povolilo trička s Pcheng Šuaj. Seznam Zprávy [online]. Seznam.cz, 2022-01-25 [cit. 2024-10-14]. Dostupné online. 
  12. Pcheng Šuaj na stránkách Billie Jean King Cupu (anglicky), přístup: 20220920a20. září 2022
  13. French Open: Peng Shuai & Hsieh Su-Wei win women's doubles title. Sky Sports [online]. 2014-06-08 [cit. 2022-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg
Chinese Taipei Olympic Flag. According to the official website of Chinese Taipei Olympic Committee, Blue Sky(circle) & White Sun(triangles) above the Olympic rings is neither the National Emblem of the Republic of China, nor the Party Emblem of Kuomintang (KMT), but a design in between, where the triangles do not extend to the edge of the blue circle, as registered at International Olympic Committee in 1981 and digitally rendered in 2013. Besides, the blue outline of the five-petaled plum blossom is broader than the red one. Moreover, the CMYK code of the blue one and the Blue Sky & White Sun is "C100-M100-Y0-K0", and different from the Olympic rings (C100-M25-Y0-K0). Note that it's the only version recognized by IOC.
Flag of Australia (converted).svg

Flag of Australia, when congruence with this colour chart is required (i.e. when a "less bright" version is needed).

See Flag of Australia.svg for main file information.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Slovenia Flag.svg
Autor: Professorsolo2015, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of Slovenia
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
PENG SHUAI (3245329315).jpg
Autor: NAPARAZZI, Licence: CC BY-SA 2.0
Peng Shuai of China - NSW Tennis Open, January 2009.
Peng WMQ19 (28).jpg
Autor: si.robi, Licence: CC BY-SA 2.0
2019 Wimbledon Qualifying Tournament‎.
Peng Shuai at the 2010 US Open 03.jpg
Autor: Robbie Mendelson, Licence: CC BY-SA 2.0

U.S. Open

Tuesday, Aug. 31, 2010
Peng Shuai (CHN).jpg
Autor: robbiesaurus from Smithtown, NY, USA, Licence: CC BY-SA 2.0

U.S. Open

Tuesday, Aug. 28, 2012
Peng Shuai Internationaux de Strasbourg 20 mai 2014.jpg
(c) Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-3.0
Peng Shuai (chinois simplifié : 彭帅 ; chinois traditionnel : 彭帥 ; pinyin : Péng Shuài), née le 8 janvier 1986 à Xiangtan, est une joueuse de tennis chinoise.