Pchi-pcha

Nástroj Pchi-pcha z konce 16. století

Pchi-pcha (čínsky: 琵琶; pchin-jin: pípá) je tradiční čínský strunný nástroj, vycházející z loutny. V Číně se na něj hraje už přes dva tisíce let a předpokládá se, že je původní, na jeho základě vznikly např. japonská biwa, vietnamská đàn tỳ bà a korejská bipa (jako jediná se už nepoužívá).

Název

Skládá se ze dvou čínských slabik, každá znamená jeden ze způsobů hry: pi, 琵, znamená pohyb prstů po strunách směrem dolů, pa, 琶 – směrem nahoru.

Konstrukce, ladění a technika hry

Tělo nástroje má hruškovitý tvar bez rezonančních otvorů. K němu je připevněn krátký krk se zubovitými pražci a čtyřmi kobylkami pro struny. Většinou je pchi-pcha dlouhá kolem 1 metru a široká kolem 35 centimetrů.

Drží se svisle, staví se na koleno. Na struny se hraje trsátky, připevněnými na prstech, někteří hráči hrají speciálně upravenými nehty.

Pchi-pcha má čtyři kovové, nylonové nebo hedvábné struny, laděné většinou A – d – e – a, rozsah nástroje je A – a2. Starší pipy měly více strun.

Pchi-pcha je součástí jak tradičních komorních, tak i moderních symfonických orchestrů, uplatňuje se též jako vynikající sólový nástroj. Vyrábějí se i elektricky zesílené pipy, používané čínskými rockovými muzikanty.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Pipa MET DP216711.jpg
Autor: unknown, Licence: CC0

Pipa (琵琶)

Chordophone-lute-plucked-fretted

The spectacular back and sides of this unique Ming-dynasty instrument feature more than 110 hexagonal ivory plaques, with thinner bone plaques on the neck. Each plaque is carved with Taoist, Confucian, or Buddhist figures and symbols signifying prosperity, happiness, and good luck. These include images of various gods and immortals, such as Shou Lao, the Daoist god of longevity, who is shown with a prominent forehead on the single plaque at the very top. When the instrument is played, this expert workmanship remains unseen by the listener, as the back faces the player. The front is relatively plain but shows signs of use. The ivory string holder bears a scene featuring four figures and a bridge; an archaic cursive inscription; and, at the lip, a bat motif with leafy tendrils. Above the lower frets, two small insets depict a spider and a bird, and just before the rounded upper frets, a trapezoidal plaque portrays two men, one with a fish. The finial repeats the bat (good luck) motif.