Pearl Harbor (film)

Pearl Harbor
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka183 min
Žánryválečný, romantický
ScénářRandall Wallace
RežieMichael Bay
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleBen Affleck
Josh Hartnett
Kate Beckinsaleová
Cuba Gooding Jr.
Tom Sizemore
Jon Voight
Colm Feore
ProdukceJerry Bruckheimer
Michael Bay
HudbaHans Zimmer
KameraJohn Schwartzman
David B. Nowell
Pete Romano
StřihChris Lebenson
Steven Rosenblum
Mark Goldblatt
Roger Barbor
Výroba a distribuce
PremiéraUSA 25. května 2001
Česko 6. září 2001
Produkční společnostiTouchstone Pictures
Jerry Bruckheimer Films
DistribuceUSA Buena Vista Pictures
Česko Falcon
Rozpočet140 mil. $[1]
Tržby449,2 mil. US$[2]
Pearl Harbor na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pearl Harbor je americký válečný velkofilm film z roku 2001, který natočil režisér Michael Bay podle scénáře Randalla Wallace. Ztvárňuje se v něm bitva o Británii, útok na Pearl Harbor a Doolittlův nálet na Tokio během druhé světové války. V rolích dvou vojenských letců a soků v lásce ke Kate Beckinsaleové se představili Ben Affleck a Josh Hartnett. Hudbu složil Hans Zimmer. Společnost Buena Vista Pictures jej uvedla v americké premiéře 25. května 2001.[1] V českém znění ho uvedla distribuční společnost Falcon až od 6. září téhož roku, kvůli konkurenci domácího tematicky podobného Tmavomodrého světa.[3]

Děj

Danny a Rafe jsou přáteli od dětství, mají spolu společný zájem - letadla a létání. Často si hrají ve starém letadle na piloty, kteří bojují v první světové válce proti Německu. Jejich přátelství nekončí ani v dospělosti, kdy se společně dostali do amerického letectva. Po vypuknutí druhé světové války v Evropě se starší Rafe dobrovolně přihlásí k britské RAF. Krátce před odjezdem do Evropy se seznámí se zdravotní sestrou Evelyn. Rafe a Evelyn spolu stráví celý večer, kde Rafe se přiznává k odchodu do války. Oba si slibují věrnost.

Danny a Evelynina skupina zdravotních sester jsou převeleni do Pearl Harboru na Havajských ostrovech. Evelyn věrně čeká na každý Rafův dopis, avšak jednoho dne přijde Danny se špatnou zprávou: Rafe byl sestřelen nad mořem a zahynul. Ačkoliv ani jeden si to nechce připustit, vzniká mezi nimi milostné pouto a jednoho večera spolu dokonce zůstanou.

Avšak jednoho dne se před Evelyninými dveřmi objeví Rafe, živý a zdravý. Když jeho letadlo havarovalo do moře, vytáhli jej francouzští rybáři. Rafe okamžitě poznává, že mezi jeho přítelem Dannym a Evelyn vznikl milostný vztah a těžce to přijímá. Na přivítacím večírku se v opilosti dokonce porvou. Avšak druhý den ráno je z kocoviny probouzí řev japonských letadel, která se chystala k útoku na americkou základnu. Nyní mají oba příležitost předvést ve svých letadlech, co umí.

Obsazení

Ben AffleckRafe McCawley
Josh HartnettDanny Walker
Kate BeckinsaleEvelyn Johnsonová
Cuba Gooding Jr.Doris Miller
Tom SizemoreEarl
Jon Voightprezident Franklin D. Roosevelt
Colm Feoreadmirál Husband Kimmel
Makoadmirál Isoroku Jamamoto
Alec Baldwingenerál James H. Doolittle
William Lee ScottBilly
Michael ShannonGooz
Scott Wilsongenerál George Catlett Marshall
Peter Firthkapitán West Virginie
Greg ZolaAnthony
Ewen BremnerRed
Jaime Kingošetřovatelka Betty
Catherine KellnerBarbara
Jennifer GarnerováSandra
Dan Aykroydkapitán Thurman

Přijetí

Film s produkčním rozpočtem kolem 140 milionů dolarů měl v květnu 2001 velkolepou americkou (a světovou) premiéru v hodnotě dalších 5 milionů dolarů v přístavu Pearl Harbor na letadlové lodi USS John C. Stennis přestavěné na obří kino.[3] Ve Spojených státech byl uveden do 3 214 kin a za první víkend vydělal na domácích tržbách 59 milionů. Prakticky neměl (premiérovou) konkurenci, ačkoli mu zdatně sekundoval reprízovaný rodinný animák Shrek.[4] Celkově na domácím trhu vydělal 198,5 milionu dolarů a v zahraničí dalších 250,7 milionu.[1]

Rozpor mezi přijetím filmovou kritikou a diváky vystihuje hodnocení v recenzním agregátoru Rotten Tomatoes: Ze 190 recenzí získal snímek výsledné hodnocení 25 %, zatímco více než 904 tisíc uživatelů mu udělilo dvoutřetinovou známku v hodnotě 67 %.[5] Server Metacritic nabízí smířlivější hodnocení: 44 % na základě 35 recenzí a uživatelské skóre 5,7 bodů z deseti.[6] Přes 250 tisíc uživatelů Internetové filmové databáze filmu udělilo rovných 6 hvězdiček z deseti.[7] Více než 44 tisíc českých (a slovenských) uživatelů Česko-Slovenské filmové databáze mu přiřklo 69% hodnocení[8] a přes sedm set uživatelů Filmové databáze o něco lepších 76,5 %.[9]

Česká filmová kritička Mirka Spáčilová vyzdvihla podobnost Pearl Harboru s českým Svěrákovým Tmavomodrým světem, byť s výrazně odlišnými rozpočty: „Pearl Harbor má onen "povinný" milenecký trojúhelník vymyšlený účinněji než Svěrákovi, akční scény jsou logicky mohutnější a v detailech nápaditější; naopak Bayův závěrečný nášup hrdého vlastenectví činí uměřenější patos Tmavomodrého světa náhle až krotkým.“ Vyzdvihla první, namlouvací, část filmu oproti zinscenované „výbušné podívané“ útoku a „dokonale zbytečnému“ závěrečnému vyřešení příběhu. Uzavřela celkovým zhodnocením: „Pearl Harbor je zkrátka velkofilm, nikoli velký film.“[10]

Odkazy

Reference

  1. a b c Pearl Harbor [online]. Box Office Mojo [cit. 2016-06-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Box Office Mojo. [cit. 2019-03-07]
  3. a b MF DNES; SPÁČILOVÁ, Mirka. Film Pearl Harbor měl obří premiéru. iDNES.cz [online]. 2001-05-22 [cit. 2016-06-24]. Dostupné online. 
  4. Weekend Box Office: May 25-27, 2001 [online]. Box Office Mojo [cit. 2016-06-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Pearl Harbor (2001) [online]. Rotten Tomatoes [cit. 2016-06-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Pearl Harbor [online]. Metacritic.com [cit. 2016-06-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Pearl Harbor (2001) [online]. Internet Movie Database [cit. 2016-06-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. Pearl Harbor [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2016-06-25]. Dostupné online. 
  9. Celkové hodnocení filmu Pearl Harbor [online]. Filmová databáze [cit. 2016-06-25]. Dostupné online. 
  10. SPÁČILOVÁ, Mirka. Pearl Harbor je jenom velkofilm. iDNES.cz [online]. 2001-09-05 [cit. 2016-06-25]. Dostupné online. 

Související články

  • Tora! Tora! Tora! – americko-japonský film, 1970

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“