Pedagogické muzeum J. A. Komenského v Praze

Muzeum J. A. Komenského
Muzeum J. A. Komenského
Muzeum J. A. Komenského
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
MěstoPraha
AdresaValdštejnská 20, Praha 1-Malá Strana
Založeno1892
Zaměřenípedagogika
Původní účel budovyObytný dům
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pedagogické muzeum J. A. Komenského je starší název specializované muzejní instituce, věnované pedagogice a dějinám českého školství. Od 1. 7. 2011 je součástí instituce nazvané Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského. Sídlí ve Valdštejnské ulici na Malé StraněPraze, naproti hlavní budově Senátu ČR (Valdštejnskému paláci).

Historie

Muzeum vzniklo v roce 1892 jako výraz snahy českých učitelů o uchování a dokumentování historických tradic českého školství a pedagogiky. Patří mezi nejstarší muzea v České republice. Od roku 1991 je státním rezortním muzeem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Je významným badatelským a dokumentačním centrem orientovaným na dějiny českého školství, pedagogiky, učitelstva a vzdělanosti v návaznosti na život, dílo a odkaz Jana Amose Komenského.

Od 1. 7. 2011 byla k muzeu opatřením Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (čj. 19 018/2011-I/3[1]) přiřazena Národní pedagogická knihovna J. A. Komenského a vznikla společná instituce nazvaná Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského.

Sídlo

Od roku 1996 je sídlem muzea dům U Zlatého slunce (Valdštejnská 20) a dům U Zlatého šífu (Valdštejnská 18). Oba renesanční domy, postavené kolem roku 1540, byly několikrát přestavovány. Jsou zachyceny na Huberově plánu (1769) a v Langweilově modelu Prahy (1828–1837). K nejznámějším majitelům obou domů patřil Havel Oberšvender, opatrovatel stříbrného nádobí Rudolfa II., tzv. stříbrný komorník, který obě nemovitosti zakoupil v roce 1623.[2]

Sbírkový fond

  • Knihovna specializovaná na vývoj českého školství v evropském kontextu (součástí jsou školní učebnice včetně slabikářů); rozsáhlá je též sbírka pedagogických periodik, které jsou uchovávány v dlouhodobých historických řadách
  • Archiv písemností klasiků české pedagogiky; nejvýznamnějším oddílem je tzv. Slavín, jehož převážnou část tvoří doklady k osobnostem žijícím od první poloviny 19. století do současnosti
  • Fotoarchiv dokumentující historii školství cca od roku 1860
  • Sbírka vzácných školních pomůcek včetně školních obrazů (od konce 18. století do současnosti)
  • Sbírka grafických listů (místopis, dějiny, portréty)
  • Sbírka uměleckých tisků s obsáhlou historickou sbírkou Komenského map Moravy
  • Archiv Přemysla Pittra a Olgy Fierzové (humanistů, kteří po válce zachraňovali opuštěné české, německé i židovské děti)

Základní činnost

  • sbírkotvorná činnost, péče o sbírky a jejich uložení (pramenné informace k dějinám českého školství 18.–21. století)
  • vědecko-výzkumná činnost
  • pořádání odborných přednášek, konferencí
  • výstavní, metodická a publikační činnost
  • vzdělávací projekty a dlouhodobé programy jako součást celoživotního a dalšího vzdělávání pro odbornou i laickou veřejnost z ČR i zahraničí
  • spolupráce se zahraničními partnery a s médii

Informace pro návštěvníky

  • Doprava: Metro A, stanice Malostranská. Tram 12, 20, 22 – stanice Malostranské náměstí nebo Malostranská
  • Muzejní obchod
    • prodej odborné literatury z dějin školství a komeniologie, upomínkových předmětů, replik starých školních obrazů, plakátů, pohlednic, CD ROM, DVD – film Vivat Comenius ve Florencii aj.
    • prodej knih Nadačního fondu P. Pittra a O. Fierzové

Stálá expozice

Školní kabinet kolem 1900

V roce 2009 byla otevřena nová expozice Odkaz J. A. Komenského. Tradice a výzvy české vzdělanosti Evropě pod záštitou České komise pro UNESCO.

Rozdělení expozice

Celkem 12 volně navazujících oddílů:

  1. Počátky křesťanské vzdělanosti (9.–14. století)
  2. Pražská univerzita a její mezinárodní význam (2. pol. 14. století – poč. 15. století)
  3. Zlatý věk humanismu (15.–16. století)
  4. Zrod moderní pedagogiky (15.–17. století)
  5. Světla a stíny baroka aneb Barokní most k modernímu vzdělávání (17. – 1. pol. 18. století)
  6. Odkaz J. A. Komenského (1592–1670) světu – vzdělávání pro všechny
  7. Cesta k všeobecné gramotnosti (18. století)
  8. Vzdělávání novodobého národa (přelom 18. a 19. století)
  9. Tradice české vzdělanosti v 19. století
  10. Vzdělávání ve státě Tomáše Garrigue Masaryka (1918–1938)
  11. Vzdělanost a totalita (1938–1989)
  12. Demokracie a pluralita ve vzdělávání (současnost)

Součásti expozice

  • a. školní kabinet (přelom 19. a 20. století)
  • b. interaktivní program: J. A. Komenský – život, dílo, odkaz
  • c. promítání dokumentů

Obsah expozice

Expozice je jediná výstava v České republice, která shrnuje dějiny školství, učitelstva a vzdělanosti od středověku až po současnost včetně nadčasového odkazu Jana Amose Komenského v chronologickém sledu. Cílem expozice je zachytit nejen tradici a vývoj vzdělanosti v českých zemích, ale i její roli a vliv v celkovém evropském kontextu. Téma výstavy je vysoce aktuální, a proto se také stala doprovodnou akcí předsednictví České republiky v Radě Evropské unie v první polovině roku 2009. Pomocí textů i doprovodného materiálu – fotografií, obrazů, map a hmotných exponátů – expozice zachycuje nejvýznamnější momenty, kterými přispěla česká kultura Evropě. Mezi sledované jevy patří jak události a směry, tak i vlivné osobnosti či skupiny myslitelů, jejichž věhlas mnohdy přesáhl hranice českých zemí. Expozice je obsahově rozdělena do dvanácti oddílů, které na sebe volně navazují – počátek křesťanské vzdělanosti, vznik pražské univerzity, zlatý věk humanismu, období baroka, 18.–20. století (kde si návštěvník vybere stěžejní události historie pedagogiky a vzdělanosti). Zvláštní důraz je položen na vzdělávání novodobého národa a vznik první Československé republiky. V závěru expozice věnuje pozornost období totalit (1938–1989) a konečně současnému vývoji v oblasti školství.

Velkou část výstavy tvoří trojrozměrné exponáty, mezi nejvzácnější patří staré tisky z knihovny muzea, např. osmijazyčný slovník z roku 1585 a některé Komenského spisy ze 17. století (mezi nimi například Orbis pictus, Janua linguarum reserata či Vestibulum). Zajímavá je rekonstrukce školního kabinetu z konce 19. a první poloviny 20. století s dobovými školními pomůckami a průhledem do staré třídy. Dalšími vystavenými exponáty jsou staré slabikáře, různé školní učebnice z 19. a 20. století nebo stará vysvědčení z 19. a 20. století či univerzitní index prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Pozoruhodná je ukázka vzácných školních obrazů, pomocí kterých se děti učily v 19. a 20. století, a také jedinečná reprezentativní sbírka medailí současných českých vysokých škol.

Odkazy

Reference

  1. HTTP://WWW.QCM.CZ, QCM, s.r.o web@qcm.cz. Změna názvu muzea od 1. 7. 2011, MŠMT ČR. www.msmt.cz [online]. [cit. 2016-06-28]. Dostupné online. 
  2. P. Vlček, Umělecké památky Prahy. Malá Strana. Str. 260 n.

Literatura

  • P. Vlček, Umělecké památky Prahy. Malá Strana. Praha : Academia 1999.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Muzeum J. A. Komenského.jpg
Autor: Webmaster-npmk, Licence: CC BY-SA 4.0
Muzeum je součástí instituce: Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského v Praze. Instituce se zabývá dějinami školství, učitelstva a vzdělanosti v návaznosti na odkaz J. A. Komenského. Nabízíme služby v oblasti pedagogiky a vzdělávání.
Pedagogical museum of J. A. Comenius in Prague - school cabinet in 19th century.JPG
Autor: Simej, Licence: CC BY-SA 3.0
Pedagogical museum of J. A. Comenius in Prague - school cabinet in 19th century