Pelleas a Melisanda

Pelleas a Melisanda
Pelléas et Mélisande
Georges Rochegrosse - Poster for the prèmiere of Claude Debussy and Maurice Maeterlinck's Pelléas et Mélisande.jpg
Základní informace
Žánropera
SkladatelClaude Debussy
LibretistaMaurice Maeterlinck
Počet dějství5 (12 obrazů)
Originální jazykfrancouzština
Literární předlohaMaurice Maeterlinck: Pelléas et Mélisande
Datum vzniku1893-95(98)
Premiéra30. dubna 1902, Paříž, Théâtre national de l'Opéra-Comique
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pelleas a Melisanda (někdy také psáno jako Pelléas a Melisanda nebo Pelléas a Mélisanda, v originále Pelléas et Mélisande) je název opery Clauda Debussyho z roku 1902. Autorem libreta je Maurice Maeterlinck podle vlastní hry z roku 1892.

Hlavní postavy

  • Melisanda (soprán)
  • Golaud (baryton)
  • Pelleas, jeho nevlastní bratr (tenor)
  • král Arkel, jejich děd (bas)
  • Genevieva, jejich matka (alt)

Obsah

Pelleas a Melisanda je opera o pěti dějstvích. Její děj se odehrává na mytologickém zámku Allemonde kdysi ve středověku.

Golaud zabloudí při lovu a u studánky najde dívku, která si nepamatuje nic kromě svého jména - Melisanda. Melisanda se Golauda dlouho bojí, ale nakonec se od něj nechává odvést na královský hrad.

Golaud se s Melisandou ožení a ta se stává součástí královské rodiny a přijímá do své péče Golaudova synka z prvního manželství. Ke Golaudovi, který je o generaci starší než ona, ji váže spíše úcta než láska. Mnohem bližší vztah si postupně vytváří ke Golaudovu nevlastnímu bratrovi Pelleovi, který jí je mnohem blíž věkem i povahou.

Nakonec se do sebe Pelleas a Melisanda zamilují a Golaud začíná tušit vztah mezi nimi. Pelleas se rozhodne vše vyřešit odchodem z domova. Když se jde rozloučit s Melisandou, vyznávají si poprvé otevřeně svou lásku, což ovšem uslyší i žárlící a špehující Golaud. Golaud ve vzteku zabije Pellea a zraní i Melisandu.

Melisanda se od té doby neprobere z horečky, nakonec ale po nějakém čase porodí dítě. Při krátké chvíli jasnějšího vědomí odmítne Golaudovi odpovědět na jeho otázku, zda mu byla skutečně nevěrná, a umírá.

Autor

Před premiérou píše příteli Durandovi:[1]

Abych dělal elektrikáře, strojníka a bůhví, kde to skončí!
— Claude Debussy

Odkazy

Reference

  1. DEBUSSY, Claude. Barvy a rytmus. Příprava vydání Laichterová, Marie; překlad Marie Laichterová. 1. vyd. Praha: SHV, 1962. 185 s. S. 67. Předmluva: Václav Holzknecht. 

Literatura

  • HOSTOMSKÁ, Anna a kol. Opera – Průvodce operní tvorbou. 11. vyd. Praha: NS Svoboda, 2018. 1466 s. ISBN 978-80-205-0637-5. S. 435–437. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce