Pensylvánie

Pensylvánie
Pennsylvania
Přezdívka: Keystone State
Vlajka amerického státu Pensylvánie
Vlajka
Pečeť amerického státu Pensylvánie
Pečeť
Geografie
Pensylvánie na mapě USA
Pensylvánie na mapě USA
Hlavní městoHarrisburg
Největší městoFiladelfie
Poloha
Časové pásmoUTC−5/−4 (letní čas)
Počet okresů67
Rozloha (33. v USA)
Celkem119 283 km²
• z toho souš116 062 km²
• z toho vodstvo3 221 km² (2,7 %)
Obyvatelstvo (6. v USA)
Počet obyvatel12 784 227 (odhad 2016[1])
Hustota zalidnění110 obyv./km² (9. v USA)
Úřední jazykyžádný
Nadmořská výška
Nejvyšší bod979 m n. m.
Průměrná výška340 m n. m.
Nejnižší bod0 m n. m.
Správa státu
GuvernérJosh Shapiro (D)
SenátořiBob Casey, Jr. (D)
John Fetterman (D)
Přistoupení do Unie12. prosince 1787 (2. stát)
Oficiální zkratky
Poštovní zkratkaPA
Tradiční zkratkaPa.
ISO 3166-2US-PA
www.pa.gov

Pensylvánie (anglicky Pennsylvania výslovnost [ˌpɛnsɨlˈveɪnjə]IPA, oficiálně Commonwealth of Pennsylvania) je stát nacházející se na severovýchodě Spojených států amerických, ve Středoatlantské oblasti severovýchodního regionu USA. Pensylvánie, jejímž středem prochází Appalačské pohoří, hraničí na jihovýchodě s Delawarem, na jihu s Marylandem, na jihozápadě se Západní Virginií, na západě s Ohiem, na severu s New Yorkem a na východě s New Jersey. Na severozápadě se krátkým úsekem dotýká Erijského jezera, kde sousedí s kanadskou provincií Ontario.

Poloha

Pensylvánie leží na severovýchodě Spojených států amerických mezi Erijským jezerem a Delawarským zálivem. Napříč státem od jihozápadu k severovýchodu prochází Appalačské pohoří. Východní hranice státu je vedena po řece Delaware, která Pensylvánii přirozeně odděluje od státu New Jersey a části státu New York, který je severním sousedem Pensylvánie. Hranice mezi New Yorkem a Pensylvánií vede převážně po 42°00′ severní zeměpisné šířky. Západní hranice s Ohiem a Západní Virginií vede přímo po 80°31′ západní zeměpisné délky až po jižní hranici, která je vymezena rovnoběžkou 39°43′ a odděluje Pensylvánii od Západní Virginie a Marylandu. Pensylvánie sousedí ještě se státem Delaware. Nejvyšším bodem Pensylvánie je Mount Davis s 979 metry nad mořem. Nejnižším bodem je hladina řeky Delaware při ústí do Delawarského zálivu.

Hlavními řekami Pensylvánie jsou Allegheny River, Susquehanna River, Delaware River a Ohio River.

Geografie

Se svou rozlohou 119 283 km² je Pensylvánie 33. největším státem USA, v počtu obyvatel (12,8 milionu) je šestým nejlidnatějším státem. S hodnotou hustoty zalidnění 110 obyvatel na km² je na devátém místě. Hlavním městem je Harrisburg s 50 tisíci obyvateli. Největšími městy jsou Filadelfie s 1,53 milionu obyvateli, dále Pittsburgh (300 tisíc obyv.), Allentown (120 tisíc obyv.), Erie (100 tisíc obyv.) a Reading (90 tisíc obyv.). Pensylvánii patří 82 km pobřeží Erijského jezera.[2] Nejvyšším bodem státu je vrchol Mount Davis s nadmořskou výškou 979 m. Největšími toky jsou řeky Delaware, která tvoří hranici se státy New York a New Jersey, Susquehanna, Monongahela, Allegheny a Ohio.

Historie

Pensylvánie vznikla v roce 1681 darováním půdy Karlem II. podnikateli Williamu Pennovi, jehož otci, admirálu Williamu Pennovi, dlužil peníze. Penn mladší zde založil provincii, resp. anglickou kolonii, která se roku 1776 stala jedním z původních třinácti zakládajících států USA. Krátce před tím, mezi lety 1763 a 1767, byla během územních sporů upravena její jižní hranice, která tvoří větší část tzv. Masonovy-Dixonovy linie. Pensylvánie jako druhý stát v pořadí ratifikovala Ústavu Spojených států amerických, k čemuž došlo 12. prosince 1787. Deklarace nezávislosti i Ústava byly přijaty v budově Independence Hall, která se nachází v největším pensylvánském městě Filadelfii, jež byla v letech 1790–1800 hlavním městem USA. Za americké občanské války proběhla v roce 1863 v jižní centrální části státu bitva u Gettysburgu.

Hospodářství

Čtvrtdolar státu Pensylvánie (paměťní mince), autor John Mercanti

Průmysl je v Pensylvánii značně rozvinut. Jedná se především o těžební, hutní, strojírenský, chemický, elektrotechnický, papírenský a tabákový průmysl. V Pensylvánii se pěstuje především kukuřice a tabák, produkuje se seno a houby. Z živočišné výroby se produkují především mlékárenské výrobky, drůbeží, hovězí a vepřové maso.

Hrubý národní produkt v roce 2005 činil 430,31 miliard dolarů.

Obyvatelstvo

Podle sčítání lidu z roku 2010 zde žilo 12 702 379 obyvatel.[3] Původní kolonie vznikla jako území britského šlechtického rodu Pennů, takže ve spojení se slovem "sylvania", tedy polesí vznikl nový název státu. Nejpočetnějším etnikem se už od 18. století stali původem Němci z německých států, Švýcarska a Rakouska, známí jako "Pennsylvanian Dutch". Velice brzy zde docházelo k rozvoji těžebního průmyslu, který přilákal velké množství obyvatel především z Evropy do nových center jako Pittsburgh a okolí, Scranton, Wilkes-Barre, Lancaster, York nebo Altoona. Philadelphia, původní hlavní město USA přivítala i mnoho původem Irů, Italů a Poláků, v USA typicky městského obyvatelstva.

Rasové složení

Obyvatelé hispánského nebo latinskoamerického původu, bez ohledu na rasu, tvořili 5,7% populace.[3]

Náboženství

Monastýr svatého Tichona Zadonského (South Canaan, Pensylvánie)

Zastoupení církví:

Symboly státu

Hlavní město: Harrisburg
Píseň: Pennsylvania
Heslo: „Ctnost, svoboda a nezávislost“ („Virtue, liberty and independence“)
Zvíře: jelenec běloocasý (Whitetail Deer)
Pták: jeřábek červený (Ruffed Grouse)
Pes: německá doga (Great Dane)
Hmyz: světluška (Firefly)
Ryba: siven americký (Brook Trout)
Strom: jedlovec (Hemlock)
Květina: horský vavřín, mamota širokolistá (Mountain Laurel) – Kalmia latifolia
Fosílie: trilobit Phacops rana
Nápoj: mléko

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pennsylvania na anglické Wikipedii.

  1. Table 1. Annual Estimates of the Resident Population for the United States, Regions, States, and Puerto Rico: April 1, 2010 to July 1, 2016 (NST-EST2016-01) [online]. United States Census Bureau, Population Division, 2016-12 [cit. 2017-03-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Great Lakes Length of Shoreline in Separate Basin [online]. Census.gov [cit. 2016-10-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b United States Census Bureau, sčítání z roku 2010 [online]. American FactFinder. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

The Holy Theotokos Ikon, St. Tikhon's Monastery.jpg
Autor: Violette79 from Brooklyn, NY, USA, Licence: CC BY 2.0
St. Tikhon's Monastery / Seminary, South Canaan, PA
Pennsylvania in United States.svg
Autor: TUBS Gallery, Licence: CC BY-SA 3.0
Location of state of Pennsylvania in United States in the United States
En-us-Pennsylvania.ogg
(c) I, EncycloPetey, CC BY-SA 3.0
Pronunciation of the term in US English
1999 PA Proof.png

Removed background, cropped, and converted to PNG with Macromedia Fireworks.


Public domain
Public domain
This image depicts a unit of currency issued by the United States of America. If this is an image of paper currency or a coin not listed here, it is solely a work of the United States Government, is ineligible for US copyright, and is therefore in the public domain in the United States.
Fraudulent use of this image is punishable under applicable counterfeiting laws.

As listed by the the U.S. Currency Education Program at money illustrations, the Counterfeit Detection Act of 1992, Public Law 102-550, in Section 411 of Title 31 of the Code of Federal Regulations (31 CFR 411), permits color illustrations of U.S. currency provided:
1. The illustration is of a size less than three-fourths or more than one and one-half, in linear dimension, of each part of the item illustrated;
2. The illustration is one-sided; and
3. All negatives, plates, positives, digitized storage medium, graphic files, magnetic medium, optical storage devices, and any other thing used in the making of the illustration that contain an image of the illustration or any part thereof are destroyed and/or deleted or erased after their final use.

Certain coins contain copyrights licensed to the U.S. Mint and owned by third parties or assigned to and owned by the U.S. Mint [1]. For the United States Mint circulating coin design use policy, see [2]; for the policy on the 50 State Quarters, see [3].

Also: COM:ART #Photograph of an old coin found on the Internet

Seal of Pennsylvania.svg
SVG of Pennsylvania state seal