Perfluorované sloučeniny
Perfluorované sloučeniny jsou chemické látky, které patří do skupiny fluorovaných uhlovodíků, ale které obsahují vazby atomů fluoru pouze s atomy uhlíku (nikoli vodíku) a dále vazby mezi uhlíkovými atomy.
Perfluorované sloučeniny mají vlastnosti vyplývající z přítomnosti fluorovaných uhlovodíků (obsahují pouze vazby C-F a C-C) a funkční skupiny. Běžné funkční skupiny v těchto sloučeninách jsou OH, CO2H, chlor, O a SO3H.
Některé z těchto sloučenin, známé jako perfluoroalkany, mohou zůstat v atmosféře po dlouhou dobu. Díky své chemické stabilitě se bioakumulují. Vzhledem k jejich potenciálnímu příspěvku ke globálnímu oteplování byly regulovány v rámci Kjótského protokolu. Některé fluorosurfaktanty se při testech na zvířatech ukázaly jako toxické, přestože jejich široké průmyslové využití pokračuje.
Tyto chemikálie jsou hydrofobní a lipofobní, a proto s perfluorovanými látkami se můžeme setkat pod názvy teflon nebo Gore-Tex například v kuchyňském nádobí, v nepromokavých botách a sportovních oděvech. Aplikují se jako aditiva hasicích pěn a hydraulických tekutin.[1]
Vliv na životní prostředí a regulace
Vzhledem k nebezpečným vlastnostem některých látek z této skupiny pro životní prostředí bylo např. Evropské unie omezeno použití PFOS směrnicí 2006/122/ES.[2] PFOS byl také zařazen na seznam Stockholmské úmluvy o perzistentních organických látkách.[3]
Příklady
- Hexafluorethan
- Perfluortributylamin
- PFOS
- Polytetrafluorethylen
Reference
- ↑ S impregnací opatrně. Její vdechování může poškodit plíce. Plzeň [online]. 2019-11-16 [cit. 2019-12-22]. Dostupné online.
- ↑ Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/122/ES ze dne 12. prosince 2006, kterou se po třicáté mění směrnice Rady 76/769/EHS o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se omezení uvádění na trh a používání některých nebezpečných látek a přípravků (perfluoroktansulfonáty)
- ↑ ŠUTA, Miroslav. Blogy Respektu [online]. [cit. 2019-12-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-07-13.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Perfluorované sloučeniny na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Chemical diagram depicting Teflon molecule structure.