Perfluoruhlovodíky
Perfluoruhlovodíky[1] či perfluorované uhlovodíky[2], zkratkou PFC (z anglického pojmu perfluorocarbons), jsou organofluorové sloučeniny sumárního vzorce Cx Fy, tj. obsahují pouze uhlík a fluor. Terminologie se přesně nedodržuje a mnoho dalších organických sloučenin obsahujících fluor se nazývá perfluorované uhlovodíky. Sloučeniny s předponou perfluor- jsou uhlovodíky, včetně těch s heteroatomy, kde všechny C-H vazby byly nahrazeny vazbami C-F. Perfluorované uhlovodíky zahrnují perfluoralkany, fluoralkeny, fluoralkyny a perfluoraromatické sloučeniny. Fluorované uhlovodíky a jejich deriváty (perfluorované sloučeniny) se používají jako fluoropolymery, chladiva, rozpouštědla, nepromokavé membrány pro oblečení či anestetika. Známým příkladem těchto sloučenin je např. teflon.
Odkazy
Reference
- ↑ Perfluoruhlovodíky [online]. CENIA a Ministerstvo životního prostředí [cit. 2021-02-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-09-24.
- ↑ Perfluorouhlovodíky (PFC) [online]. [cit. 2021-02-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-02-03.
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu Perfluoruhlovodíky na Wikimedia Commons
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fluorocarbon na anglické Wikipedii.
Média použitá na této stránce
Autor: Sbharris (Steven B. Harris), Licence: CC BY-SA 3.0
A beaker holds water with blue food dye (upper liquid layer) and a much more dense perfluoroheptane (a fluorocarbon) lower liquid layer. The two fluids cannot mix and the dye cannot dissolve in fluorocarbon. A goldfish and a red clawed crab have been introduced into the water. The goldfish cannot penetrate the dense fluorocarbon. The crab floats at the liquid boundary with only parts of his legs penetrating the fluorocarbon fluid, unable to sink to the bottom of the beaker. Quarter coins rest on the bottom of the beaker. Animals were rescued from their predicament after the photo was taken.