Pergula

Pergula
výřez ze snímku F. Künzla, cca 1890
výřez ze snímku F. Künzla, cca 1890
Účel stavby

obranný, později využita klášterem

Základní informace
Slohgotický, později s barokní střechou
Výstavbastředověk
Přestavba1709
Zánikkonec 19. století[1]
Materiálkámen
Poloha
AdresaZátkovo nábřeží, České Budějovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pergula bylo označení někdejší gotické hranolové hradební věže přiléhající k budově konventu Dominikánského kláštera v Českých Budějovicích směrem od Slepého ramene.

Lokace a historie

Na Willenbergově vedutě (1602) vpravo dole, vlevo od věže záchodový přístavek

Byla součástí středověkého hradebního systému města, přiléhala k jihozápadnímu rohu budovy dominikánského konventu.[2] Vzdálenost mezi vnitřní (hlavní) a vnější hradební zdí byla v těchto místech minimální, takže věž zúžený parkán zcela vyplňovala. Je zachycena na Willenbergově vedutě z roku 1602. V této době vedl přízemím věže klenutý průchod, který umožňoval pohyb parkánem.[1] Vrchol kryla barokní prejzová střecha.[1] V blízkosti věže ze západního průčelí budovy konventu do parkánu vystupoval patrně záchodový přístavek, který mohl vzniknout přestavbou další hradební věže.[2] Vyobrazena je i na olejomalbě Panny Marie Budějovické s vedutou Českých Budějovic z roku 1677. V roce 1709 uvádějí historické prameny „zřícení neudržované hradební věže u budovy konventu“, které vedlo dominikány k žádosti o užívání věže náhradou za její rekonstrukci.[2] Johann Christoph Winkler na vedutě kláštera z roku 1774 věž uvádí pod označením Pergula[pozn. 1] (písmeno „L“).[4] Společně s Klínovitou baštou ji na fotografii pořízené kolem roku 1890 zachytil českobudějovický fotograf Ferdinand Künzl.[2] Zanikla na konci 19. století.[1]

Odkazy

Poznámky

  1. Latinské slovo pergula bylo později převzaté do italštiny jako pergola s významem zahradní stavby, původně označovalo stavbu s přečnívající střechou[3]

Reference

  1. a b c d SCHINKO, Jan. U slepého ramene Malše se dařilo vínu i meruňkám. Českobudějovický deník.cz [online]. VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2012-06-10 [cit. 2020-11-27]. Dostupné online. 
  2. a b c d KOVÁŘ, Daniel; LAVIČKA, Roman. Dominikánský klášter v Českých Budějovicích. 1. vydání. vyd. České Budějovice: Národní památkový ústav, 2017. 239 s. ISBN 978-80-85033-80-9. S. 19, 109, 150. 
  3. OED, s. v. „pergola“; Dictionary.com
  4. WINKLER, Johann Christoph. Prospectus Conventus Budovicensis Sac. Ord. Predic A 1774 excusus. České Budějovice: [s.n.], 1774. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Pergula - Prospectus Conventus Budovicensis.jpg
Věž Pergula u Dominikánského konventu
Klášter a Bílá věž.jpg
Dominikánský klášter, Bílá věž a opevnění, 1602
Požár Českých Budějovic 1641.jpg
Velký požár Českých Budějovic v roce 1641, nad klášterem se vznáší Panna Maria Budějovická
Zátkovo nábřeží, Pergula.jpg
Zaniklá věž Pergula na Zátkově nábřeží
Zátkovo nábřeží, Klínovitá bašta.jpg
Zátkovo nábřeží, hradby a Klínovitá bašta , kolem roku 1890