Perla (meteorologická stanice)

Perla
Louka s meteo stanicí Perla, v pozadí vrchol hory Antýgl
Louka s meteo stanicí Perla, v pozadí vrchol hory Antýgl
Poloha
AdresaKvilda, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Perla je meteorologická stanice nacházející se v mrazové kotlině poblíž Jezerní slati v katastrálním území Kvilda na Kvildském potoku, která patří k nejstudenějším místům v České republice.

S měřením teplotních extrémů v této oblasti začal na konci sedmdesátých let 20. století amatérský meteorolog Antonín Vojvodík. Ten vybudoval v širším okolí řadu měřicích stanic ve snaze podchytit teplotní extrémy. Stanice Perla je v provozu od října 1985[1] a v roce 1990 ji začal ČHMÚ využívat pro svá oficiální pozorování a stanice byla automatizována. Zatím nejnižší zaznamenaná teplota z této stanice je −41,6 °C z 30. ledna 1987.[1] Typickým jevem pro toto místo v mrazové kotlině je velká denní teplotní amplituda. Dne 2. srpna 2013 zde ČHMÚ poprvé v historii svých měření v České republice na jednom místě v jednom dni zaznamenal jak mrazový den (minimální teplota pod bodem mrazu), tak i tropický den (maximální denní teplota vyšší než 30,0 °C) − naměřené hodnoty na Perle byly −0,1 °C v brzkých ranních hodinách a 30,2 °C v odpoledních hodinách.[2]

Odkazy

Reference

  1. a b FUCHS, Miroslav. Někdo před mrazy utíká, jiný se na ně těší. deník.cz [online]. 25.10.2013. Dostupné online. 
  2. Perla rekordmanka. Šumava.eu [online]. Ing. Lenka Matoušková, 3. 8. 2013 [cit. 7.9.2020]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Meteo.Stanice.Perla.Kvilda.Sumava.CZ.2019.detail.jpg
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Meteorologická stanice "Perla" nacházející se v mrazové kotlině poblíž Jezerní slati v katastrálním území Kvilda na Kvildském potoku (Šumava). Oblast patří k nejstudenějším místům v České republice. Detailní pohled na louku s meteo–stanicí, v pozadí je vidět (mezi břízami) vrchol šumavské hory Sokol (též Antýgl, 1253 m.n.m.)
Meteo.Stanice.Perla.Kvilda.Sumava.CZ.jpg
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Meteorologická stanice "Perla" nacházející se v mrazové kotlině poblíž Jezerní slati v katastrálním území Kvilda na Kvildském potoku (Šumava). Oblast patří k nejstudenějším místům v České republice.
Meteo.Stanice.Perla.Kvilda.Sumava.CZ.2019.celek.jpg
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Meteorologická stanice "Perla" nacházející se v mrazové kotlině poblíž Jezerní slati v katastrálním území Kvilda na Kvildském potoku (Šumava). Oblast patří k nejstudenějším místům v České republice. Celkový pohled na louku s meteo–stanicí, v pozadí je vidět vrchol šumavské hory Sokol (též Antýgl, 1253 m.n.m.)