Perleťový oblak
Perleťová oblaka, také známá jako polární stratosférická oblaka (anglickou zkratkou PSC), jsou oblaka v polární stratosféře. Jsou na pohled velmi atraktivní, zároveň se však mohou podílet na vzniku ozónových děr.[1]
Vznik
Stratosféra je ve srovnání s troposférou velmi suchá a pouze výjimečně v ní vzniknou vhodné podmínky pro tvorbu oblak. Perleťová oblaka vznikají v zimním období v polárních oblastech, ve výšce kolem 15 000–30 000 metrů, zhruba ve dvojnásobné výšce než běžná nejvyšší oblaka, cirrus. Podmínkou pro vznik perleťového oblaku typu I je teplota pod −78 °C, pro typ II teplota pod −88 °C.
Na vznik perleťových oblak má vliv i vítr. Silný vítr proudící přes horský hřeben může vytvářet vlny velmi studeného vzduchu, které se v atmosféře šíří směrem nahoru až do spodních vrstev stratosféry. V horských oblastech tak může lokálně dojít k tvorbě oblak typicky čočkovitého tvaru. V tomto případě se jedná o perleťový oblak typu II, který obsahuje pouze krystaly vody.
Typologie
Jednotlivé typy mají své odlišné chemické složení.
Typ I: voda, kyselina dusičná a/nebo kyselina sírová (existují celkem tři podtypy). Typ II: krystaly vody
Pozorování
Perleťová oblaka bývají nejlépe pozorovatelná při úsvitu a soumraku, přesněji v době, kdy je slunce 1° až 6° pod horizontem.[2] V této chvíli totiž dochází k podobnému efektu, jako když světlo prochází hranolem. Dojde k rozptylu světla ze slunečních paprsků a k následné duhové barevné škále a charakteristické perleťové podobě. Pro fotografování se doporučuje použití polarizačního filtru.
Vliv na úbytek ozónu
Perleťová oblaka mají vliv na vznik ozonových děr. Jejich účinek na úbytek ozonu spočívá v jejich napomáhání chemickým reakcím produkujícím aktivní formu chloru, který urychluje rozklad ozonu[3] Další chemické reakce s negativním dopadem souvisí se schopností perleťových oblak odstraňovat kyselinu dusičnou, výsledkem čehož je další úbytek ozonu. Na úbyku ozónové vrstvy se podílí pouze perleťová oblaka typu I.
Reference
- ↑ epa.gov [online]. [cit. 2006-09-30]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2006-09-30.
- ↑ http://www.antarctica.gov.au/about-antarctica/environment/atmosphere/polar-stratospheric-clouds/observations
- ↑ http://www.tyden.cz/rubriky/veda/vrstva-ozonu-nad-arktidou-byla-na-jare-rekordne-slaba_213666.html?showTab=diskutovane
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Perleťový oblak na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Alan Light from Charlotte, USA. At Commons: Alan R Light (diskuse · příspěvky), Licence: CC BY 2.0
Nacreous clouds over the NASA Radome, McMurdo Station, Antarctica. This radome cover a telecommunication antenna used for space-to-ground communications support to dozens of Expendable Launch Vehicles and polar-orbiting satellites.
Autor: Honzach, Licence: CC BY-SA 4.0
Perleťová oblaka