Perské umění

Médský muž v Persepoli
Zdobné okraje maleb byly považovány za integrální část uměleckého díla. Ukázka z první poloviny 16. stol.

Perská kulturní oblast zaujímá území dnešního Íránu, Arménie, Turecka, Afghánistánu, Tádžikistánu, Ázerbájdžánu a Uzbekistánu a je kolébkou jedné z nejbohatších kultur ve světových dějinách. Významnými složkami této kultury jsou architektura, malířství, tkaní koberců, hrnčířství, kaligrafie, kovotepectví a sochařství.

Perské miniatury

Perské miniatury jsou miniaturní malby na papíře. Buď mají formu knižní ilustrace, nebo se uchovávají v albech zhotovených speciálně k tomuto účelu. Techniky provedení se podobají technikám rozšířeným v západní a byzantské tradici miniatur. Ačkoli malby na zdech jsou v perské kulturní oblasti právě tak rozšířené, miniatur bylo zachováno více. Jsou také nejvíce známou formou perského výtvarného umění v západním světě a mnohé z historicky nejvýznamnějších miniatur se v současnosti nachází v muzeích v Turecku a v západním světě. Malování miniatur se vyvíjelo jako samostatná odnož výtvarného umění od 13. století, vrcholným obdobím pak bylo 15. a 16. století. Pozdější díla jsou ovlivněna západním uměním, tradice ovšem pokračuje dodnes. Perské miniatury do značné míry ovlivnily tradici malování miniatur v ostatních muslimských zemích: vliv měly především na otomanské miniatury dnešního Turecka nebo mughalské miniatury na Indickém subkontinentu.

I přes vliv islámských tradic si perské umění uchovalo distinktivní charakter – z perských miniatur se nikdy zcela nevytratila lidská figura. Jedním z hlavních důvodů bylo především to, že miniatura má formu soukromého uměleckého předmětu a její majitel si může vybrat, komu ji ukáže. Miniatura jako forma si tedy mohla uchovat vyšší úroveň tematické svobody než mnohá veřejná umělecká díla. Korán ani další výhradně náboženská díla nikdy takto ilustrovány nejsou, ačkoli některá historická i jiná literární díla mohou obsahovat ilustrace zachycující náboženské výjevy.[1]

Tkaní koberců

Ukázka detailu ručně tkaného perského koberce

Umělecké tkaní koberců v Íránů má počátky v dobách Perské říše a je nedílnou součástí perské kultury. Tkalci vytváří elegantní vzory v široké škále barev. Perské koberce se podobají perským zahradám – jsou plné květů, ptáků a jiných živočichů. Barviva se nejčastěji vyrábí z divoce rostoucích květin, častými barvami jsou vínová, tmavomodrá a různé odstíny béžové. Tkanivo se pro změkčení často máchá v čaji, čímž je dosaženo unikátní kvality. Vzory a barvy se liší podle toho, kde je koberec vyroben. V tomto oboru pracuje zhruba dva miliony Íránců, z toho 1,2 milionu jsou tkalci, kteří vyrábí koberce pro domácí i mezinárodní trh. Írán je největším výrobcem uměleckých tkaných koberců na světě.[2] V roce 2008 dosáhla hodnota vyvážených koberců 420 milionů amerických dolarů, což na světovém trhu s koberci odpovídá zhruba 30% obratu.[3][4]

Literatura

Podrobnější informace naleznete v článku Perská literatura.

Ačkoli v perštině existuje řada zajímavých prozaických děl, perská literatura se proslavila hlavně poezií. Z významných básníků, kteří byli přeloženi i do češtiny, stojí za zmínku především Firdausí, Omar Chajjám, Rúmí, Rúdakí nebo Háfiz.

Kaligrafie

Perská kaligrafie je umění krasopisného zaznamenávání perského jazyka. V Íránu má dlouhou tradici, která sahá až do předislámského období. Také v zoroastrismu byl krasopis vždy vysoce ceněn.[5] Kaligrafické písmo je typické pro Korán, ale také pro díla slavných perských básníků. Používá se ke zdobení budov, nábytku i keramiky.

Architektura

Náměstí Nakš-e džahán v Isfahánu je typickou ukázkou perské architektury 16. století

Perská architektura vychází z tradice trvající nepřetržitě přibližně od 5000 př. n. l. dodnes, vyvíjející se na rozlehlém území mezi Kavkazem a Zanzibarem, mezi Sýrií a severní Indií, sahající až k hranicím s Čínou, . Počítají se sem například typická rolnická přístřeší, čajovny, zahradní pavilony, mešity. Patří sem ale také „jedny z nejvelkolepějších staveb světa“.[6]

Perská architektura se vyznačuje značnou strukturní i estetickou rozmanitostí. Vyvíjela se postupně s ohledem na předchozí tradice. Přestože náhlé inovace pro ni nejsou nijak typické, i přes opakované invaze cizích kultur a následné kulturní tlaky dosáhla perská architektura „individuality odlišující ji od ostatních muslimských zemí“.[7] Typickým příkladem jednoho z vrcholů perské architektury je náměstí Nakš-e džahán v Isfahánu.

Perské zahrady

Podrobnější informace naleznete v článku Perská zahrada.
V Íránu najdete mnohé hrobky básníků či hudebníků, často umístěné právě v typických perských zahradách.

Tradice perských zahrad pravděpodobně sahá až do období 4000 př. n. l. Jedním z nejvýznamnějších strukturních prvků je využití slunečního světla. Architekti záměrně vybírají textury a tvary, které efekty slunečního světla umožňují. Vzhledem k horkému podnebí Íránu jsou dalšími nezbytnými elementy perských zahrad voda a dostatek stínu, který poskytují jak koruny stromů, tak pavilony. Pravděpodobně nejslavnější ukázkou je Tádž Mahal v indické Ágře.

Reference

  1. Welch, s. 95–97
  2. www.presstv.com [online]. [cit. 2011-01-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-05-01. 
  3. www.iran-daily.com [online]. [cit. 2008-12-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-12-09. 
  4. http://www.ft.com/cms/s/0/5a5c0444-1669-11df-bf44-00144feab49a.html
  5. [1]
  6. Arthur Upham Pope. Introducing Persian Architecture. Oxford University Press. London. 1971. s. 1
  7. Arthur Upham Pope. Persian Architecture. George Braziller, New York, 1965. p.266

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Mad-5223.jpg
Autor: Alborzagros, Licence: CC BY-SA 3.0
"Māda" (Median) herald leading a delegation on the famous tribute bearers bas-relief decorating the southern panel of the eastern stairway of the Apadana, Darius the Great’s audience hall at Persepolis, one of the capital of the Achaemenian Persian Empire (515 BCE).
  • The southern panel hosts a set of 23 bas-reliefs describing the procession of tribute bearers of 23 nations subjected to the king of the kings. Each delegation is leaded by alternating Persian and Median heralds, and brings the king various gifts from everywhere in the empire. As many inscriptions let us know, by such pictorial representation, the king of kings claims his authority on all these provinces, the supremacy of the Persian and Median nations on the others, and acknowledge the great diversity of his giant empire.
  • Although still being a topic of controversy, most of the delegations are identified with the help of the analysis of the dressings, hairdressing, ethnophysical specificities seen on the various characters, or also using some comparison with lists of the subjected nations left on the Achaemenian royal inscriptions. In this case, there is no possible mistake as this character is a herald and not a tribute bearer, and as he wears a typical median felt hat with a tail on the back. If the persian were ruling the empire with their former median rulers, some parts of the median tribes were considered as subjected, probably for having made the wrong choice, opposing Cyrus the Great when the founder of the Achaemenian dynasty struggled against median king Astyages.
  • The execution of those reliefs obeys to strict rules set by the king himself, letting no artistic freedom to the carver. Although many of the artists working on Persepolis were not Persian themselves but coming from all across the empire (Egyptians, Greeks of minor Asia etc…), the style of the sculpture is typically Persian and undoubtly oriental, as testify the profile face & frontal chest posture. The marble sculptures were polished until obtaining a nearly completely erased grain, giving the Achaemenian Ronde-Bosse its particular quality. The use of polychromic pigments to colorize the reliefs in the fashion of those friezes seen in Suza, another Achaemenian capital remain yet an unanswered question. If Suza’s Apadana wall decoration was polychromic, if stigmatas of pigments were attested
Behzad advice ascetic.jpg
Advice of the Ascetic, Moraqqa’-e Golshan, conserved in Golestan Palace, Tehran, Iran
Farsh1.jpg
(c) Zereshk from en.wikipedia.org, CC BY-SA 3.0
Image of a Persian rug. Used for background in a template. The image is real. But I, Zereshk, created it with photoshop (fading, and everything else)
Naghsh-e Jahan Square.jpg
Autor: Arosha-photo(Reza Sobhani), Licence: CC BY-SA 4.0
Tento obrázek zobrazuje kulturní památku Íránu s identifikačním číslem
Rahi moayeri tomb.jpg
Autor: Creator and original uploader was Zereshk at en.wikipedia, Licence: CC BY-SA 3.0
Tomb of Rahi Mo'ayyeri, famous contemporary poet and musician from Iran. Photo by Zereshk, using Sony 5.1 Mega Pixel camera.