Peter Grimes

Peter Grimes
Benjamin Britten (1968)
Benjamin Britten (1968)
Základní informace
Žánropera
SkladatelBenjamin Britten
LibretistaMontagu Slater
Počet dějství3 (+ prolog)
Originální jazykangličtina
Literární předlohaGeorge Crabbe: Peter Grimes (ze sbírky The Borough)
Datum vzniku1942–1945
Premiéra7. června 1945, Londýn, Sadler's Wells Theatre
Česká premiéra28. června 1947, Brno, Zemské národní divadlo v Brně
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peter Grimes je v pořadí druhou operou Benjamina Brittena. Premiéra se uskutečnila v 7. června 1945 v Sadler’s Wells Theatre v Londýně. Dílo patří nejen mezi Brittenovy nejčastěji hrané opery,[1] ale je označováno celkově za zlomové pro anglickou operu[2]

Vznik díla[3]

Během pobytu ve Spojených státech si Britten v roce 1941 přečetl článek významného anglického spisovatele Edwarda Morgana Forstera, svého pozdějšího libretisty opery Billy Budd, o životě a díle anglického básníka George Crabbeho. Zaujala ho zejména jeho veršovaná povídka Borough/Městečko z roku 1810. Stejně jako Crabbe, označovaný za „básníka moře“, měl přitom i Britten zálibu v dlouhém pozorování moře.

Již začátkem roku 1942 požádal Britten svého přítele, literáta, dramatika a také filmového scenáristu Montagu Slatera o vytvoření operní libreta. To se soustředí především na kapitolu dvaadvacet Crabbeho díla obsahující příběh Petera Grimese a jeho učedníků. Libretista ale zařadil do děje opery řadu postav, prostředí a situací z jiných kapitol.

Inscenační historie

Ačkoliv kritiky po premiéře nebyly stoprocentně pozitivní, velice rychle ale dílo získalo oblibu u diváků. Již příštího roku bylo uvedeno v USA na festivalu v Berkshiru a v roce 1947 následovala inscenace v Covent Garden a v La Scale v Miláně.[3]

Česká premiéra opery se konala v Brně, a to již v roce 1947. Pražským Národním divadlem byla naposledy uváděna v sezoně 1979–1980.[3] V rámci hostování s ní zde však v roce 2006 vystoupilo Slovenské národní divadlo.[1] V říjnu 2021 se tato opera vrácí na půdu Národního divadla Brno.[4]

Děj opery

Opera začíná scénou, v níž je rybář Peter Grimes vyšetřován soudcem pro podíl na smrti svého učně. Nakonec je zproštěn viny, ačkoliv lidé z městečka jsou proti němu nepřátelsky naladěni.

Grimes shání nového učně, který by mu pomáhal v jeho práci. Zatím když se blíží bouře, je odkázán na pomoc jen dvou lidí. Lékárníka Keeneho a námořního kapitána Balstrodeho. Lékárník mu dá tip na nového učně, kterého je ale třeba přivést z vězení pro dlužníky. Povozník Hobson s tím souhlasí až na přímluvu místní učitelky Ellen, která slíbí že pojede s ním.

Grimes je za nového učedníka Johna rád a zdá se, že konečně začal nový život. Dokonce říká Balstrodovi, že by chtěl nejen očistit své jméno, ale i oženit se s Ellen. Ta však objeví na krku Johna modřiny, a zjistí, že jej Grimes bije. Ellen je tím velmi rozčarována. Mezi ní a Grimesem dojde k hádce, při níž i ji Peter uhodí.

Když se Grimes poté chystá vyplout na moře, John, kterého Grimes poslal dolů k lodi, nešťastnou náhodou uklouzne na příkrém svahu a zřítí se do moře. Grimes se rychle spouští za ním ve snaze jej zachránit.

Uplynuly dva dny a Grimese ani jeho učedníka nikdo neviděli. Hledají ho i Ellen s Balstrodem. Ellen najde u moře Johnovu kazajku s kotvou, kterou sama vyšila. Konečně se náhle v přístavu objevuje Grimesova loď. V domnění, že Grimes Johna zabil, se jej dav obyvatel městečka s lampami a puškami vydává hledat. Ten je však šílený z Johnovy smrti a jako bezduchý jen bloudí v noční mlze po pobřeží. Když jej Balstrod nalezne, Grimes jej stěží rozpoznává. Dostává nakonec radu, aby se svou lodí odplul daleko na moře, a tam se s ní potopil. Balstrod s Ellen se poté vrací do městečka. Když se ráno všichni probudí, hlásí pobřežní stráž, že daleko na moři se potápí nějaká loď.

Reference

  1. a b Vacík jako Grimes zazářil v Národním. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2006-01-15 [cit. 2021-06-01]. Dostupné online. 
  2. ČERNÝ, Mirek. Antverpy - Dojemný Peter Grimes na závěr. www.casopisharmonie.cz [online]. [cit. 2021-06-01]. Dostupné online. 
  3. a b c OPERAPLUSREDAKCE3. Skvělý Peter Grimes jako balada o lásce | OperaPlus [online]. [cit. 2021-06-01]. Dostupné online. 
  4. S.R.O, Pixelfield. Národní divadlo Brno [online]. [cit. 2021-06-01]. Dostupné online. 

Literatura

  • HOSTOMSKÁ, Anna a kol. Opera - Průvodce operní tvorbou. 11. vyd. Praha: NS Svoboda, 2018.1466 s. ISBN 978-80-205-0637-5. S. 1390-92
  • Jiřina Marková, Anna Novotná, Opera nás baví, první kniha o opeře pro děti i rodiče, Praha, Prah, 2004. S. 105-106
  • Zdenka Münzerová, Jan Branberg, Svět v opeře, Praha, Orbis, 1948. 828 s.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce