Další informace
→ Šipka znamená hostování hráče v daném klubu.
* Starty a góly v domácí lize za klub aktuální k únor 2015
** Starty a góly za reprezentaci aktuální k 5. 9. 2017

Peter Pekarík (* 30. října 1986, Žilina, Československo) je slovenský fotbalový obránce a reprezentant. V současnosti hraje v německém mužstvu Hertha Berlín. Účastník Mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice a EURA 2016 ve Francii. Mimo Slovensko působil na klubové úrovni v Turecku a Německu. Je katolík.[2]

Klubová kariéra

MFK Žilina, ZŤS Dubnica

Pekarík začal hrát fotbal v rodné Žilině. Jeho debut v Corgoň lize přišel v klubu ZŤS Dubnica, kde hostoval. Odehrál zde 27 utkání a pak se v létě 2005 vrátil do Žiliny. V sezóně 2006/07 získal s klubem ligový titul.

VfL Wolfsburg

V první polovině sezóny 2008/09 se mu dařilo a v lednu 2009 podepsal smlouvu s německým bundesligovým klubem VfL Wolfsburg. Smlouva byla na 4½ roku.[3] Dostal zde dres s číslem 19.

V Bundeslize debutoval v 18. kole 31. ledna v zápase proti 1. FC Köln , v němž se zrodila remíza 1:1. O poločase jej trenér Felix Magath poslal na hřiště za Itala Cristiana Zaccarda. Kromě jednoho zápasu odehrál ve zbytku sezóny všechna utkání a na jejím konci se těšil ze zisku bundesligového titulu, prvního v historii klubu. Ke konci sezóny však ztratil místo v základní jedenáctce a naskakoval do zápasů jako střídající hráč.

Kayserispor

V srpnu 2011 šel Pekarík na jednoroční hostování do tureckého klubu Kayserispor hrajícího tureckou nejvyšší fotbalovou soutěž Süper Lig.

Hertha Berlín

Po jednoročním hostování v Turecku se Peter Pekarík vrátil zpět do Německa, tentokrát podepsal smlouvu s klubem Hertha Berlín.[4] V týmu trenéra Jose Luhukaye dostal dres s číslem 2.[4]

Reprezentační kariéra

Peter Pekarík působil ve slovenské fotbalové reprezentaci do 21 let.

Pekarík debutoval ve slovenské fotbalové reprezentaci 10. prosince 2006 v přátelském utkání proti domácím Spojeným arabským emirátům (Slovensko vyhrálo 2:1), kde odehrál celý zápas.[5][6]

Svůj první gól za seniorskou reprezentaci Slovenska vstřelil 6. června 2009 v kvalifikaci na Mistrovství světa 2010 v domácím utkání na Tehelném poli proti San Marinu. Peter zvyšoval ve 12. minutě na 2:0, slovenský celek rozstřílel svého soupeře nakonec 7:0.[7]

14. listopadu 2012 nastoupil v základní sestavě v přátelském utkání v OlomouciČeskou republikou, tento zápas mu ale příliš nevyšel. V 6. minutě byl nedůsledný při bránění a umožnil odcentrovat Ladislavu Krejčímu na Davida Lafatu, který zvyšoval už na 2:0 pro domácí. V 17. minutě ho dvojice hlavních trenérů Stanislav Griga, Michal Hipp stáhla ze hřiště a nahradila Mariánem ČišovskýmViktorie Plzeň. Slovensko podlehlo ČR 0:3.[8] Poté jej reprezentační trenéři přestali nominovat. Další šanci dostal až 14. srpna 2013, když jej povolal nový trenér Slovenska Ján Kozák k přátelskému střetnutí s domácím Rumunskem (remíza 1:1).[9] Nastoupil v odvetném kvalifikačním zápase s Bosnou a Hercegovinou 10. září 2013 v Žilině, Slovensko podlehlo svému balkánskému soupeři 1:2 a ztratilo naději alespoň na baráž o Mistrovství světa 2014 v Brazílii.[10]

Mistrovství světa 2010

Na světovém šampionátu 2010 v Jižní Africe se Slovensko dostalo do osmifinále, kde podlehlo pozdějšímu vicemistrovi Nizozemsku 1:2. V základní skupině F v prvním zápase proti Novému Zélandu (15. června 2010, remíza 1:1) nehrál.[11] Nastoupil v základní sestavě až v utkání proti Paraguay (20. června 2010), které Slovensko prohrálo 0:2.[12] Třetí zápas proti Itálii (24. června 2010) odehrál rovněž v základní sestavě a byl u cenného vítězství 3:2, které slovenskému mužstvu zaručilo účast v osmifinále na úkor Itálie a Nového Zélandu. Peter Pekarík v tomto střetnutí obdržel žlutou kartu.[13] V osmifinále odehrál také kompletní počet minut, Slovensko prohrálo 1:2 a s turnajem se rozloučilo.[14]

EURO 2016

Trenér Ján Kozák jej vzal na EURO 2016 ve Francii, kam se Slovensko probojovalo poprvé v éře samostatnosti.[15] V prvním utkání nastoupil proti Walesu, Slovensko prohrálo 1:2. Ve druhém zápase proti Rusku byl u výhry 2:1[15] a v posledním zápase základní skupiny proti Anglii utkání skončilo skončilo remízou 0:0.[16] Slovenští fotbalisté skončili se 4 body na třetím místě tabulky, v osmifinále se představili proti reprezentaci Německa, kterému podlehli 0:3, a s šampionátem se rozloučili.

Reprezentační góly a zápasy

Seznam gólů Petera Pekaríka v A-mužstvu slovenské reprezentace
GólDatumStadionSoupeřSkóre (min.)[p. 1]Výsledek[p. 2]Soutěž
0106. 6. 2009Tehelné pole, BratislavaSan Marino02:0 00(12.)Slovensko 7:0 San Marinokvalifikace na MS 2010[7]
0227. 3. 2015Štadión pod Dubňom, Žilina, SlovenskoLucembursko03:0 00(40.)Slovensko 3:0 Lucemburskokvalifikace na EURO 2016[17]