Petrův mlýn

Petrův mlýn
Poloha
AdresaJáchymov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petrův mlýn (německy Petermühl) je bývalý vodní mlýn ležící na Jáchymovském potoce při silnici z Horního Žďáru do Jáchymova.

Petrův mlýn je druhým nejstarším vodním mlýnem na území dnešní ČR (po vodním mlýnu Hoslovice). Dendrochronologickým průzkumem zbytků dřeva byl mlýn datován do období 1525–1530. Toto bádání provedla Dendrochronologická společnost.

V roce 1930 je doložena jako majitelka mlýna a pily Marie Schofflová. V tomto roce zde bylo nainstalováno vodní kolo na svrchní vodu a turbína.

Do dnešní doby se dochovaly zbytky středověkého zdiva a původní kamenná vana na turbínu.

Po druhé světové válce byl objekt přestavěn např. na sklad léků (při protržení hráze Jezírka (Stadtteichu) došlo k vyplavení chemikálií a léků do potoka – proto byl sklad zrušen) nebo továrnu na zpracování plastů. Po zkrachování továrny objekt chátral, což bylo uspíšeno zloději kovů a vyřezáváním střešních konstrukcí. Nakonec došlo i k samovolné destrukci zdiva. Město Jáchymov v současné době (2015) zvažuje demolici areálu při zachování historického zdiva.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Petrův mlýn, Karlovarská ul. čp. 410, Jáchymov, okres Karlovy Vary, Karlovarský kraj 01.jpg
Autor: Horakvlado, Licence: CC BY-SA 4.0
Dobu stavby nejstarší dvoupatrové části Petrova mlýna určilo dendrochronologické datování do let 1525-1530. Později byla na jižní straně přistavěna čtyřpatrová budova. Od zkrachování podniku krátce po ukončení 2. světové války objekt chátrá a mění se v ruinu.