Petr Biron
Petr Biron | |
---|---|
Narození | 15. února 1724 Jelgava |
Úmrtí | 13. ledna 1800 (ve věku 75 let) Jeleniów |
Choť | Karolína Luisa Waldecko-Pyrmontská Jevdokija Borisovna Jusupovová Dorotea Kuronská |
Rodiče | Arnošt Jan Biron a Benigna Gottlieba von Trotha zv. Treyden |
Děti | Paulina Zaháňská Kateřina Vilemína Zaháňská Dorotea Kuronská Johana Kuronská Henriette Friederike, Gräfin von Wartenberg |
Příbuzní | Karel Arnošt Biron a Hedvika Alžběta z Bironu (sourozenci) Konstantin z Hohenzollern-Hechingenu a Marie ze Steinachu (vnoučata) |
Profese | politik a mecenáš |
Ocenění | člen Královské společnosti Řád sv. Alexandra Něvského Řád černé orlice Řád sv. Ondřeje |
Commons | Peter von Biron |
Seznam děl: SKČR | Knihovny.cz | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Petr Biron (německy Peter von Biron, 15. února 1724, Mitava – 13. ledna 1800, Gellenau,[p. 1] Kladské hrabství) byl říšský hrabě, vévoda kuronský a zemgalský v letech 1769–1795 a vévoda zaháňský v letech 1786–1800. Byl majitelem Náchodského panství ve východních Čechách.
Biografie
Původ, mládí
Petr Biron se narodil jako nejstarší syn favorita a rádce ruské carevny Anny Ivanovny, Arnošta Jana Birona a jeho manželky Benigny Gottlieby von Trotha. Mládí prožil v Petrohradu. V roce 1735 byl vybrán za manžela carevniny sestřenice Anny Leopoldovny, plány však překazila dvorská intrika Artemije Volynského, která ovšem směřovala proti jeho otci. V roce 1740, po smrti Anny Ivanovny a palácovém převratu, kterým se Anna Leopoldovna zmocnila vlády ve jménu svého syna Ivana VI., byl spolu s rodiči poslán do vyhnanství na Sibiř. Zde rodina pobývala do té doby, než vládu převzala (dalším palácovým převratem) druhorozená dcera Petra Velikého Alžběta I. Petrovna; ta vyhnanství zmírnila na domácí vězení a rodina dlela v Jaroslavli na Volze. Až Alžbětin následník Petr III. dovolil v roce 1762 Arnoštovi Janu Bironovi vrátit se do Petrohradu, vrátil mu dokonce i úřady a jeho řády; to znamenalo obrat v životě i jeho syna Petra, kterému byla udělena hodnost generálmajora jízdy.
Vévoda kuronský a zemgalský
Po návratu Arnošta Jana Birona na trůn Kuronska a Zemgale v roce 1763 se Petr Biron stal jeho následníkem a převzal regentství. V roce 1764 složil lenní slib polskému králi Stanislavu II. Augustovi.
Petr Biron převzal vládu nad vévodstvím formálně až v roce 1769 po otcově abdikaci, titul vévody získal v roce 1772. Jeho působení jako vévody kuronského bylo málo zdařilé, vedl nestabilní a neúspěšnou politiku. Jeho osobní majetek však tím dlouhou dobu neutrpěl. Dědictvím získal sycovské panství (německy Polnisch-Wartenberg, později Groß Wartenberg) a stal se i vlastníkem velkých statků ve Slezsku a v Čechách. K nim postupně přikoupil další rozsáhlé majetky:
- 1782 Kuronský palác v Berlíně v ulici Unter den Linden.
- 1785 zámek Friedrichsfelde u Berlína.
- 1786 koupil od knížete Josefa Františka Maxmiliána Lobkovice Zaháňské vévodství ve Slezsku; zaháňský zámek nechal v letech 1792–1796 rozsáhle renovovat.
- 1787 panství Deutsch Wartenberg v kraji Zelená Hora.
- 1788 panství Nettkow tamtéž.
- 1792 panství Náchod v Čechách.
Mnoho času trávil vévoda Biron se svou o 37 let mladší manželkou, říšskou hraběnkou z kuronské šlechty Dorotheou von Medem, na cestách v zahraničí. Správu země ponechal v rukou pověřených správců, kteří ovšem zemi vedli spíše ke svému než k jejímu prospěchu a prospěchu vévody. Rozpory mezi vévodou Bironem a správci na sebe nenechaly dlouho čekat; k jejich urovnání se do Kuronska vrátila Dorothea von Medem, jež byla stavy požádána o převzetí regentství za svého manžela.
Do osudu vévody Petra Birona zasáhla také expanzívní politika tehdejších okolních velmocí, která vyústila v dělení Polska, které probíhalo v letech 1772–1795. Prusko, Rakousko a Ruské impérium si mezi sebe ve třech etapách nakonec rozdělily celé území bývalé Polsko-litevské unie. Tím se Bironovo vévodství dostalo do mocenské sféry Ruska. Nespokojenost kuronských stavů s panováním vévody vyústila v poselství jeho dvořanů do Petrohradu. Carevna Kateřina II. Veliká byla nespokojená s Bironovými trvajícími vztahy s Pruskem a převzala roli prostředníka mezi kuronskými stavy a vévodou. Petr Biron se nakonec roku 1795 rozhodl vzdát kuronského vévodství a převést je Ruskému impériu. Výměnou za svou abdikaci obdržel od Ruska vysokou doživotní státní rentu ve výši 100 000 tolarů a jednorázovou kompenzaci za pozbyté majetky ve výši 2 milionů rublů. Po podpisu příslušných dokumentů odjel 22. června 1795 z Petrohradu. Od té doby žil převážně na území Pruska, střídavě v Berlíně a na svých slezských statcích.
Kníže zaháňský
Po přesídlení z Kuronska nakoupil ještě další nemovitosti:
- 1796 Černínský palác v Karmelitské ulici v Praze (dnes Rohanský palác),
- 1798 panství Hohlstein (Skała) v okrese Lwówek Śląski,
- 1798 panství Chvalkovice, které spojil s Náchodským panstvím
Poslední léta života trávil Petr na svých majetcích ve Slezsku. Pobýval především v Zaháni, z níž učinil půvabnou rezidenci. Byl milovníkem hudby a umění i jeho mecenášem, sbíral obrazy, držel si dvorní kapelu a divadlo. Ve vztahu k poddaným byl pokrokový; v Mitavě založil gymnázium, na svém náchodském panství podporoval zakládání vesnických škol a poddaným ulehčoval v robotě.
V prosinci roku 1799 onemocněl a odebral se ze svého náchodského zámku do blízkého zámku v Jeleniowě u Lázní Chudoba, kde si u lékaře von Mutia, jehož rodině zámek patřil, vyjednal pobyt. Zde ho navštívila vévodkyně Dorothea s jejich čtyřmi dcerami. 6. ledna roku 1800 sepsal závěť a 13. ledna zemřel. Jeho ostatky byly převezeny do Zaháně a zde pohřbeny v kryptě pod věží Kostela milosti.
Soukromý život
Petr Biron byl třikrát ženat:
- 15. 10. 1765 – 15. 5. 1772 s princeznou Karolinou Luisou z Valdeck-Pyrmontu († 1782)
- 1772 – 27. 4. 1778 (rozvod) s kněžnou Jevdokijí Borisovnou Jusupovovou († 1780)
- od 6. 11. 1779 s říšskou hraběnkou z kuronské šlechty Annou Charlottou Doroteou von Medem
Potomků se dočkal až z třetího manželství s Doroteou von Medem. Dorotea porodila pět dětí, z nichž se dospělosti dožily čtyři dcery; nejmladší z nich nebyla dcerou Petrovou, ten ji však uznáním otcovství legitimizoval.
- Kateřina Vilemína – manželka vévody Julia Armanda de Rohan-Guéménée, později knížete Vasilije Trubeckého a hraběte Karla z Schulenburg-Vitzenburgu, milenka knížete Metternicha; v Čechách je známa jako paní kněžna z Babičky Boženy Němcové
- Marie Luisa Paulina – manželka knížete Fridricha Heřmana z Hohenzollern-Hechingenu
- Johanna Kateřina – manželka knížete Acarenza, Františka Pignatella de Bellmonte
- Dorotea – manželka vévody Dino, Alexandra Edmunda de Talleyrand-Périgord a později dlouholetá milenka a posléze dědička jeho strýce Charles Maurice de Talleyrand-Périgord; podle některých indicií existují dohady o tom, že mohla být matkou Boženy Němcové.
Odraz v umění
Český spisovatel Alois Jirásek postavil svým románem Na dvoře vévodském Petru Bironovi literární pomník. Vévoda je zde představen jako dobrotivý a starostlivý pán svých poddaných, současně je působivě vykreslen život na náchodském zámku v létě roku 1799 a ve vzpomínkách a vyprávěních vévodových příbuzných i celkový obraz vévodův.
Poznámky
- ↑ od roku 1945 polsky Jeleniów, Okres Kladsko
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Petr Biron na Wikimedia Commons
- Petr Biron v České divadelní encyklopedii
- Historie Bironů Archivováno 12. 1. 2012 na Wayback Machine.
- http://www.arhivi.lv/index.php?&958
Předchůdce: Arnošt Jan Biron | Vévoda kuronský a zemgalský 1769–1795 (společně s manželkou | Nástupce: - (anektováno Ruskou říší) |
Média použitá na této stránce
Autor: A.Buks, SVG is Vlastní dílo, Licence: CC0
Coat of Arms of Duchy of Courland and Semigallia
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 3.0
Rohanský palác z Karmelitské ulice
Autor: Jerzy Strzelecki, Licence: CC BY 3.0
Poland, Żagań Palace: Wallensteinflügel, Lobkowitzflügel und Kurlandflügel. Eine Fülle von Kunstgegenständen, die zum größten Teil von den Kurländern stammen (von Herzog Peter (1786 - 1800), von seiner jüngsten Tochter Dorothea (1844 - 1862)). Die Kunstschätze von Peter stammten zum größten Teil von seinen kurländischen Schlössern, die von Dorothea aus der Talleyrand'schen Erbschaft.
Im Einzelnen: Im Marmorsaal der lebendige Kopf des Augustus und die "formvollendete" Fischerin. - Im Autographensaal u. a. ein Brief Goethes, ein Schreiben Schillers, Hunderte von Briefen an Dorothea von Sagan, u. a. von Metternich, Alexander von Humboldt, von Großherzog Georg von Mecklenburg-Strelitz, von Graf Anto von Stolberg-Wernigerode, fünf Liebesbriefe Napoleons an Joséphine, die Originalpartitur von Mozarts "Zauberflöte". - IM Wallensteinzimmer: 2 Stühle aus Wallensteins Besitz, an den Wänden Portraits von Wallenstein, Gustav Adolf, Axel Oxenstjerna, der Pappenheimer, Piccolomini, Tilly, Tieffenbach, Tertzky. - Im Familiensaal der Kurländer und der Talleyrands: Gemälde der Herzog Peter und der Herzogin Dorothea von Kurland und ihre vier Töchter Wilhelmine, Pauline, Johann und Dorothea. lebensgroßes Bild von Fürst Talleyrand; seine Linke ruht leicht auf dem Tisch, auf welchem 1814/15 die Beschlüsse des Wiener Kongresses unterzeichnet worden waren. Unter dem Bilde steht das Original dieses berühmten Tisches. - Noch ein anderer berühmter Tisch war im Schloß zu sehen: ein Tisch aus dem katholischen Pfarrhaus zu Eckersdorf, auf dem Friedrich der Große 1759 nachts einen Brief an Voltaire geschrieben hat mit einem Friedensangebot an Frankreich. Damals übernachtete der König im Pfarrhaus in Eckersdorf. - Weitere Kunstschätze: Ein Sèvres-Service, das einst König Sobieski von Polen im Zelt des Sultans 1683 erbeutet hat. - Gemälde von Graf, Angelika Kauffmann, Tischbein, Caracci, Teniers, Rembrandt, holbein, Van Dyck, Velazquez ("Der Lautenschläger"). - Eine große deutsche und französische Bibliothek, ein blauer Konzentsaal, der rote Empfangssaal, der Sppeisesall, der rote Salon, der Gesandtensaal und Dorotheas Schreibzimmer.
Augenzeugenbericht von Ulrich Liebig 1945 nach der Eroberung durch die Sowjets: Große Beschädigungen des Schlosses am Dach, alle Fensterscheiben waren zerstört, dauernd wechselte das Schloß den Besitzer, mal gehörte es den Russen, dann den Polen. Es wurde als Magazin und Speicher benutzt für Plündergut aus der Stadt: hunderte von Eimern, Schüsseln, Kannen, Nähmaschinen. Die Keller waren vollgestopft mit weißer Wäsche; Das Schloß ausgeplündert.{Kurt Liebig: Erinnerungen an Sagan, Köln 1951}