Petr Fiala (skladatel)

Petr Fiala
Petr Fiala (2016)
Petr Fiala (2016)
Narození25. března 1943 (81 let)
Pelhřimov, Čechy
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Povoláníhudební skladatel, dirigent, sbormistr a lektor
DětiKristina Fialová
Terezie Fialová
PříbuzníFrantišek Fiala (sourozenec)
Petr Nouzovský
OceněníCena města Brna (2013)
Cena Jihomoravského kraje (2016)
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petr Fiala (* 25. března 1943 Pelhřimov) je český hudební skladatel, sbormistr a hudebník.

Životopis

Petr Fiala pochází ze třinácti dětí. V roce 1960 absolvoval Gymnázium v Jihlavě, v letech 1960–1966 pokračoval studiem na Konzervatoři v Brně (obor klavír, skladba a dirigování). Mezi lety 1966–1971 vystudoval kompozici na Janáčkově akademii múzických umění v Brně[1] ve třídě Jana Kapra.

Jeho nejmladším bratrem je hudební skladatel František Fiala.

Umělecká a pedagogická činnost

Od roku 1971 působí na Konzervatoři Brno jako profesor hudební teorie, skladby a dirigování. Průběžně se věnuje skladatelské činnosti. Souběžně s tím také v letech 1976–1986 působil jako dirigent slovenského pěveckého sboru Kysuca, v letech 1979–1990 pak jako dirigent brněnského mužského sboru Foerster. V roce 1990 založil profesionální Český filharmonický sbor Brno, kde působí jako hudební ředitel a sbormistr.

Český filharmonický sbor Brno spolupracuje s nejlepšími evropskými orchestry, například Londýnskou filharmonií a Vídeňskou filharmonií. Jako dirigent absolvuje každoročně více než 100 koncertů jak doma doma tak i v zahraničí. Jedná se o mnoho zahraničních turné po celé Evropě a Americe. Pracuje jako dramaturg Velikonočního hudebního festivalu v Brně. Působí jako lektor dirigentských kurzů, je členem mezinárodních porot, je zván jako hostující dirigent k českým i zahraničním orchestrům a sborům při provádění vokálně-instrumentálních skladeb.

Pravidelně spolupracuje se soubory Čeští komorní sólisté, Puella trio a významnými interprety jako Simona Šaturová.

Skladatelské dílo

Je autorem přes 230 skladeb. Z jeho díla se jedná například o řadu vokálních a instrumentálních cyklů pro děti a mládež, množství skladeb sólových pro klavír, akordeon, kytaru, housle, violoncello, trubku, pozoun atd., pět smyčcových kvartetů, řadu skladeb komorních, koncerty pro varhany, klavír, akordeon, violu a orchestr, tři symfonie, množství sborových cyklů, písňové cykly, oratoria a kantáty a dvě díla hudebně dramatická. Balet Hořící kámen a celovečerní opera na motivy divadelní hry Františka Hrubína Kráska a zvíře.

Varhanní skladby

  • Invence (1966)
  • Musica festiva (1969)
  • Koncert pro varhany a orchestr (1971) – třívětý koncert na motivy gregoriánského chorálu
  • Tre toccate (1972–1976) – třídílný cyklus tokát (Toccata giocosa, Toccata lirica, Toccata drammatica)
  • Preludio giubiloso (1981) – věnováno Josefu Puklovi k jeho šedesátým narozeninám[2]

Ocenění

Petr Fiala obdržel ocenění kardinála Miloslava Vlka za duchovní koncerty, v roce 1996 – řád Cyrila a Metoděje II.stupně Pocta Českým světcům, prestižní ocenění Paříž aj. Jako skladatel i jako dirigent je laureátem řady národních i mezinárodních soutěží, s pěveckými sbory Kysuca a Foerster obdržel řadu cen na mezinárodních sborových soutěžích. Je členem Asociace ředitelů českých profesionálních orchestrů a sborů.

Pod vedením svého uměleckého vedoucího Petra Fialy zatím jako jediný soubor z České republiky získal Český filharmonický sbor Brno nejprestižnější evropskou hudební cenu v oblasti klasické hudby „ECHO KLASSIK 2007“ a to hned ve dvou kategoriích. Zazářil v široké mezinárodní konkurenci a ze 3000 přihlášených nahrávek byl vyhlášen „Vokálním souborem roku 2007“ za nahrávku Duchovních motet Antona Brucknera, a získal cenu „Nejlepší nahrávka roku 2007“ společně s Beethoven Orchestr Bonn za natočení rozměrného oratoria Ference Liszta: Christus.

Ceny ECHO KLASSIK uděluje již od roku 1992 kulturní institut německého gramofonového průmyslu Deutsche Phono-Akademie, jehož porota se skládá z význačných osobností, působících v oblasti kultury a médií, hudební redakce ZDF a členů Phono-Akademie. V roce 2007 byly udělovány ceny v 21 kategoriích, ve kterých se mimo jiné objevila jména jako Mariss Jansons, Anna Netrebko nebo Berlínská filharmonie.

V červenci 2009 v rámci národní pouti na Velehradě převzal ocenění České biskupské konference – Řád svatého Cyrila a Metoděje.[3]

Odkazy

Reference

  1. Vivat academia. Brno: Janáčkova akademie múzických umění v Brně, 1997. Dostupné online. S. 147. 
  2. MICHÁLKOVÁ SLIMÁČKOVÁ, Jana. Přehled skladatelů varhanní tvorby. Brno: JAMU, 2015. 229 s. ISBN 80-7460-089-0. S. 208. 
  3. Na Velehradě byla udělena vyznamenání [online]. cirkev.cz [cit. 2020-03-31]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce