Petr I. Aragonský

Petr I. Aragonský
Král Aragonie a Navarry
Portrét
Petr I. v rukopisu ze Santiaga de Compostella
Aragonský král
Období1094 – 28.září 1104
Érareconquista
PředchůdceSancho Ramírez
NástupceAlfons I.
Navarrský král
Období109428. září 1104
PředchůdceSancho Ramírez
NástupceAlfons I.

Korunovace1094
Úplné jménoPetr I. Aragonský
Narozeníkolem 1068
Valle de Echo
Úmrtí27./28. září 1104
PohřbenKlášter San Juan de la Peña
PředchůdceSancho Ramírez
nevlastní bratr
NástupceAlfons I.
ManželkyAnežkou z Poitou
Berta Savojská a Turínská
PotomciPetr († 1104)
Isabela († 1104)
DynastieJiménezové
OtecSancho Ramírez
MatkaIsabela z Urgellu
PodpisPodpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petr I. Aragonský (asi 1068 – 27./28. září 1104) byl král navarrský a aragonský z navarrské dynastie, vládl v letech 10941104, účastnil se reconquisty, bojoval v ní jako nástupce svého otce.

Život

Petr I. byl synem aragonského krále Sancha Ramíreze a jeho první manželky Isabely z Urgellu. Nastoupil na trůn v Aragonu v roce 1094 poté, co jeho otec zemřel při neúspěšném obléhání maurského města Huesca. Dva roky pokračoval v boji, dobyl Huescu a zvítězil v bitvě u Alcorazu 18. listopadu 1096, proti maurskému králi Zaragozy a jeho kastilským spojencům. V dalším boji se spojil v roce 1097 s kastilským rytířem Rodrigem Díazem, zvaným El Cid. Spojenectví potvrdil sňatek Cidovy dcery Maríe Rodriguez. Po více než ročním obléhání se mu 18. října 1100 podařilo dobýt Barbastro a natrvalo přesunout hranici mezi Aragónem a muslimským územím Al-Andalem až po řeku Ebro.

Petr údajně v roce 1101 zamýšlel po vzoru první křížové výpravy podniknout ozbrojenou pouť do Jeruzaléma, ale papež Paschal II. mu ji zakázal s pobídkou, aby pokračoval ve válce s muslimy na Iberském poloostrově. Důvěryhodnost tohoto příběhu není doložena autentickými prameny.

Stříbrné dinero Petra I., (avers)

Na podzim roku 1102 začal Petr obléhat Zaragozu, nejmocnější z taifských království Maurů a hlavního rivala Aragonu. Silná protiofenziva Maurů vedených Almorávidy, při níž byl zabit Petrův bratranec Ermengol V. z Urgellu, ho přinutila přerušit obléhání.

Mincovnictví

Sancho Ramírez zavedl roku 1063 po vzoru Maurů drobné stříbrné mince dinero (dinero plato), ražby měly na aversu královu hlavu z profilu, s jeho jménem a titulem v latině (Sancius rex), na reversu procesní kříž, a přibližnou hmotnost 1 gramu, mincovna byla v jace. Jeho syn Petr I. ovládl stříbrné doly při městě Huesca a razil dinero lepší kvality, hlavu krále na aversu doprovázel latinský nápis PETRVS SANCIVS REX.

Petr I. uměl číst a psát španělsky i arabsky, dochoval se jeho nápis se jménem. Zemřel 27. nebo 28. září 1104 ve věku asi 35 let, krátce po smrti svých dětí, a byl s nimi pohřben v klášteře San Juan de la Peña. V jeho politice expanze proti Zaragóze úspěšně pokračoval jeho nevlastní bratr Alfons I. Aragonský, který tak dokončil vytvoření Aragonského království jako druhé křesťanské velmoci na Pyrenejském poloostrově, vedle Leónu - Kastilie.

Rodina

V lednu roku 1086 se Peter v Jace oženil s Anežkou z Poitou († 1097), dcerou vévody Viléma VIII. z Akvitánie. S ní měl dvě děti:

  • Petr († 1. února 1104), ⚭ 1098 María Rodríguez, dcera El Cida
  • Isabela († před 18. srpnem 1104).

Po Anežčině smrti se oženil podruhé, 16. srpna 1097 v Huesce s italskou šlechtičnou Bertou (* kolem 1075; † před 1111), pravděpodobně dcerou hraběte Petra I. Savojského a Turínského. Žádné děti z tohoto manželství nejsou doloženy.

Odkazy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Suscripción en árabe de Pedro I de Aragón.jpg
Suscripción en árabe de Pedro I de Aragón. Transliteración: <ršm byṭrh ˀbn šˀnǧh>. Transcripción fonética en árabe dialectal andalusí: /ráš(a)m Béṭro (a)ben Šánǧo/ o /ráš(a)m Péṭro (a)ben Šánčo /. Traducción al español: 'Señal [=signum] de Pedro, hijo de Sancho'.

Francisco J. Hernández (en su art. «En la prehistoria...», págs. 257-278), considera la subscripción equivocadamente como «su nombre escrito en aljamiado» y transcribe «rex Pedro ben Xancho» y «rey Pedro aben Sancho»”. Sin embargo el texto está en árabe andalusí, y equivale a la expresión «Signum Petri Sancii» en latín, usada por el futuro Pedro I de Aragón cuando aún era príncipe. Fuente de la información: Alberto Montaner Frutos, «La Historia Roderici y el archivo cidiano: cuestiones filológicas, diplomáticas, jurídicas e historiográficas», e-Legal History Review 12, 2011, notas 219 y 220. ISSN 1699-5317

Bibliografía:

  • Antonio Ubieto Arteta, Colección diplomática de Pedro I de Aragón y de Navarra, Escuela de Estudios Medievales (CSIC), Zaragoza, 1951, págs.18-19 y 40.
  • Francisco J. Hernández, «En la prehistoria de la materia épica cidiana: el Cid no era el Cid», en Revista de Filología Española vol. 89, 2009, págs. 257-278 (en págs. 264 y 276).
Aragon arms.svg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Dinero chaqués de Pero I.png
Autor: Willtron, Licence: CC BY-SA 4.0
Dinero chaqués de Pero I (PETRVS·SANCIVS·REX)
PedroAragon.jpg
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC BY-SA 4.0
Pedro I de Aragão, representada no Tumbo A da Catedral de Santiago de Compostela