Petr Koťátko

Petr Koťátko
Prof. Petr Koťátko foto Pavlína Jáchimová, AV ČR (1).jpg
Narození12. ledna 1955 (67 let)
Brno
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma materMasarykova univerzita
Povoláníspisovatel, filozof a zoolog
DětiEva Koťátková
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petr Koťátko (* 12. ledna 1955, Brno) je český filosof a spisovatel.

Filosof

Vystudoval Filosofickou fakultu Univerzity J. E. Purkyně v Brně. Poté v letech 1979–1989 působil na Ústavu pro filosofii a sociologii ČSAV (aspirantura, od r. 1983 vědecký pracovník), na Filosofické fakultě Univerzity J. Ev. Purkyně v Brně a na Vysoké škole ekonomické v Praze vyučoval logiku. Od roku 1990 působil ve Filosofickém ústavu AV ČR jako vedoucí oddělení filosofie jazyka a vědy, vyučoval filosofii jazyka na Filosofické fakultě UK, na Pedagogické fakultě UK, na Université de Fribourg (Faculté des Lettres), přednášel na univerzitách v Cambridgi, Londýně, Canterbury, Bristolu, Ženevě, Stockholmu, Uppsale, Helsinkách aj., a byl koordinátorem mezinárodních symposií o analytické filosofii v Karlových Varech. Dále byl v letech 1990–93 tajemníkem Jednoty filosofické a v letech 1993–96 a znovu od roku 2008 členem řídícího výboru The European Society for Analytic Philosophy (ESAP). V roce 2008 získal na FF UK titul profesor a od roku 2010 je hlavním garantem na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze.

Od konce 90. let se ve své práci soustředí především na teorii interpretace. Na toto téma publikoval například stať Interpretace jako sféra vstřícnosti, 2000.

Vybrané práce

  • Význam a komunikace, Petrov, Brno 1998
  • Interpretace a subjektivita, Filosofia, Praha 2006

Spisovatel

V oblasti beletrie Petr Koťátko debutoval knihou povídek Úvod do zoologie (Petrov, 1999). Dále vydal hru Skalka (Větrné mlýny, 2003), krátkou novelu Casanova (Druhé město, 2007) a román pro děti Wormsův svět (pod pseudonymem Petr K.; Druhé město, 2009). Jeho pohádka Anička, mluvící potok a další chovanci ústavu paní Majerové (2019) byla nominována na cenu Magnesia litera v kategorii knih pro děti a mládež.

V jeho tvorbě se částečně promítá jeho filosofické zázemí: používá logické hříčky a vypravěčské komentáře, jimiž zcizuje a interpretuje svůj text. Opakovaně se u něj objevuje téma proměny, které je také ústředním motivem Wormsova světa.

Rodina

Jeho dcerou a pravidelnou ilustrátorkou jeho knih je výtvarná umělkyně Eva Koťátková, držitelka ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2007.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“