Petroeuro

Petroeuro je označení eura použitého k přímé platbě za ropu a zemní plyn. Jde o novotvar vytvořený podle hojně používaného pojmu petrodolar, který fungoval v podstatě jako jediné platidlo pro obchod s těmito komoditami. Určujícími faktory pro měnu používanou k platbě za ropu je přístup největších světových exportérů této suroviny, především na Blízkém východě.

Vývoj petroeura k petrodolaru

Vývoj eura k dolaru

Od svého zavedení 1. ledna 1999 hodnota eura k dolaru systematicky klesala – z původního kurzu 1,18 dolaru za euro až ke kurzu 0,82 dolaru za euro z 26. října 2000. V závěru roku ohlásil Irák, že tehdejší program Ropa za potraviny převede z dolarů na eura a vzájemný kurz se přestal propadat a spíše stagnoval. Toto období skončilo v dubnu 2002, kdy OPEC oznámil, že zvažuje možnost přechodu z dolaru k euru (podobně se na začátku roku 2004 vyjádřili zástupci Ruska) a zároveň v té samé době započal růst kurzu až na hodnotu 1,37 dolaru za euro v závěru roku 2004. Od té doby kurz poklesl a stagnuje kolem hodnoty 1,2 dolaru za euro a také byla obnovena těžba ropy v Iráku a její prodej v dolarech.

Přesto, že se nejedná (??) o souvislosti příčina-důsledek, je shoda mezi vzájemným kurzem a vývojem na ropném trhu velmi zajímavá. Tento pohled ovšem nezohledňuje vývoj evropské a americké ekonomiky ani fiskální politiky.

Rozhodnutí FED o nepublikaci ukazatele M3

Diskusi na téma síly dolaru jako platidla používaného k ropným obchodům rozvířilo rozhodnutí amerického Federálního reservního systému (FED), že od 23. března 2006 přestane zveřejňovat údaje o množství dolaru v oběhu (ukazatel M3). Tím může umožnit např. zvýšení objemu oběživa, což je jeden z kroků předpovídaný v případě, že dolar začne oslabovat a americká vláda bude potřebovat vykrýt pokles v hodnotě rozpočtových prostředků. Tento krok se dává do souvislosti s oznámením Íránu o otevření nové ropné burzy v průběhu roku 2006, kde se bude obchodovat i v jiných měnách než pouze v dolaru. Někteří komentátoři toto označují jako výrazný podnět k realizaci kroků USA proti Íránu, přestože většina médií se spíše věnuje problematice íránského jaderného programu.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Euro symbol.svg
Symbol der Währung Euro: auf blauem Grund ein gelbes €-Symbol.
EUR-USD v2.svg
Autor: Monaneko, Licence: CC BY 3.0
Graph showing U.S. dollar and Euro exchange rate from January, 1999.