Pfarrerb

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Pfarrerb
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Základní informace
Vyhlášení3. června 2013
VyhlásilSpráva Chráněné krajinné oblast Jeseníky
Nadm. výška550 m n. m.
Rozloha0,32 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresŠumperk
UmístěníSobotín
Souřadnice
Pfarrerb
Pfarrerb
Další informace
Kód5778
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Pfarrerb je mineralogická přírodní památka na území obce Sobotín, asi 11 km severovýchodně od Šumperka. Leží na okraji CHKO Jeseníky asi 1 km severovýchodně od kostela v Sobotíně. Byla vyhlášena v červnu 2013 a zaujímá plochu 0,32 ha. Předmětem ochrany je ukázka mineralizace alpského typu s výskytem četných druhů minerálů, zvláště epidotu.

Mineralogie

Minerál epidot je hlavním objektem zájmu hledačů, kteří lokalitu Pfarrerb dlouhodobě překopávají a často narušují již beztak vytěžené mineralizované pukliny. Kromě epidotu jsou na lokalitě k vidění i jiné druhy minerálů např. albit nebo prehnit. Všechny významnější nálezy jsou uloženy v muzejních a univerzitních sbírkách např. ve Vídni, Bonnu, Wroclavi, Praze, Brně nebo ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.

Historie mineralogického naleziště sahá do roku 1864, kdy bylo náhodně odkryto při budování cesty k nedalekému lomu. Místo bylo několikrát prozkoumáváno a překutáváno, naposledy v roce 1994. V roce 1997 byla Správou CHKO Jeseníky a Vlastivědným muzeem Olomouc vybudována Mineralogická naučná stezka SobotínMaršíkov, která má své první zastavení právě u naleziště Pfarrerb. Důvodem vyhlášení přírodní památky je jednak její ochrana před nevhodnou činností člověka, ale především její vědecký význam: Pfarrerb patří mezi nejvýznamnější naleziště mineralizace alpského typu v České republice i v Evropě a jedná se o proslulou exkurzní lokalitu.

Geologicky je Pfarrerb součástí sobotínského amfibolitového masivu, který je řazen k desenské skupině – jedné z regionálně-geologických jednotek silezika tvořící geologické podloží Jeseníků.

Odkazy

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Nationally designated areas inventory. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
PP Pfarrerb.JPG
Autor: Vít Slezák, Licence: CC BY-SA 3.0
přírodní památka Pfarrerb