01300(1)
05700(5)
Další informace
→ Šipka znamená hostování hráče v daném klubu.

Philippe Sylvain Senderos (* 14. února 1985 Ženeva) je bývalý švýcarský profesionální fotbalista, který hrával na pozici středního obránce. Svoji hráčskou kariéru ukončil v roce 2020, a to ve švýcarském FC Chiasso. Mezi lety 2005 a 2016 odehrál také 57 utkání v dresu švýcarské reprezentace, ve kterých vstřelil 5 branek.

Působil sedm let v anglickém Arsenalu, kde byl i kapitánem. Zúčastnil se třech turnajích MS (2006, 2010 a 2014) a také byl jednou na ME 2008. Po konci hráčské kariéry se stal sportovním manažerem klubu Servette FC.

Klubová kariéra

Senderos se narodil španělskému otci a srbské matce, ale vyrůstal ve Švýcarsku, kde později začal i svoji fotbalovou kariéru. Už v sedmi letech nastoupil do akademie týmu Servette, kde se propracoval až do prvního týmu. V prosinci 2002 podepsal smlouvu s londýnským Arsenalem, do kterého však přestoupil až v létě příštího roku. V Arsenalu dokázal vyhrát Community Shield v roce 2004 a FA Cup o rok později. V roce 2008 s ním však přestal Arsenal počítat a poslal ho na hostování do AC Milan a rok později ještě do Evertonu, kde odehrál pouhé tři zápasy, z nichž dva byly v Premier League a jeden v Evropské lize. Nakonec se ze Senderose stal volný hráč a v roce 2010 se domluvil na novém angažmá ve Fulhamu. Jenže během Mistrovství světa v Jihoafrické republice se zranil v prvním zápase proti Španělsku, které Švýcarsko vyhrálo nečekaně 1-0. Po zápase se však potvrdilo Senderosovo těžké zranění, které si vyžádalo přestávku na 6 měsíců. I přes dlouhou přestávku se dostal do formy a na konci sezony pomohl Fulhamu k výhrám na hřištích Sunderlandu a Birmighamu 3-0, respektive 2-0. V sezoně 2011/12 už dostával od nového trenéra Martina Jola mnoho šancí a brzy se stal členem základní sestavy. První gól vstřelil v zápase proti Wiganu, čímž Fulhamu zajistil vítězství 2-1.

31. ledna 2014 (poslední den zimního přestupního termínu v západní Evropě) odešel z Fulhamu do španělského klubu Valencia CF.

5. června 2014 se dohodl na dvouleté smlouvě s anglickým klubem Aston Villa FC. V lednu 2016 se dohodl na jejím rozvázání a vzápětí posílil švýcarský klub Grasshopper Club Zürich.[1]

Reprezentační kariéra

Senderos hrál postupně ve všech švýcarských mládežnických reprezentacích. V roce 2002 byl kapitánem vítězného švýcarského týmu U17 na mistrovství Evropy v této kategorii.[2]

Debut v A-týmu Švýcarska absolvoval 26. 3. 2005 v přátelském utkání v Saint-Denis proti Francii, které skončilo bezbrankovou remízou. V roce 2006 byl nominován na Mistrovství světa v Německu, kde odehrál v základní skupině všechny tři zápasy. Stejně si vedl také na domácím Mistrovství Evropy v roce 2008 (spolupořádaném s Rakouskem), kde tým znovu nepostoupil ze skupiny, klíčová byla porážka 0:1 od České republiky. Na Mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice odehrál jen první zápas proti Španělsku, kde se však v 36. minutě zranil.

Německý trenér Švýcarska Ottmar Hitzfeld jej nominoval na Mistrovství světa 2014 v Brazílii.[3] Švýcaři se se 6 body kvalifikovali z druhého místa skupiny do osmifinále proti Argentině, které podlehli 0:1 po prodloužení a z turnaje byli vyřazeni.[4]