Philosophiae Naturalis Principia Mathematica

Philosophiae Naturalis Principia Mathematica
AutorIsaac Newton
Původní názevPhilosophiæ Naturalis Principia Mathematica
Jazyklatina
Žánrfilozofie přírody a klasická mechanika
Datum vydání1687
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vydání z roku 1686 s Newtonovými vlastnoručními vpisky a korekturami

Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica, česky Matematické principy přírodní filozofie, často pouze Principia, je nejslavnější spis fyzika Isaaca Newtona, jeden z pilířů moderní vědy. Má tři díly (De motu corporum, De motu corporum II, De mundi systemate). První kniha je takřka nezměněným Newtonovým starším traktátem De motu corporum z roku 1684. Newton v knize popisuje zákon všeobecné gravitace a své pohybové zákony, které položily základy klasické mechaniky. Tyto pasáže silně ovlivnily fyziku a fyziku moderní do značné míry ustavily. Matematiku zase ovlivnily revoluční pasáže o diferenciálním a integrálním počtu, astronomii kapitoly o Keplerových zákonech a o vlivu gravitace na pohyb Měsíce, příliv, dráhu komet atp.

Na vydání spisu měl velký podíl Edmund Halley. Ten roku 1684 vedl debatu o pohybu planet s Christopherem Wrenem a Robertem Hookem. Protože nemohli najít shodu, navštívil Halley v srpnu 1684 Newtona, jestli by se tématu nechtěl věnovat. Ten mu odpověděl, že o tom již napsal text, ale bude ho muset najít. Na konci roku se dočkal Halley spisu, který poté Halley vydal pod názvem De motu corporum. Halley byl nadšen a motivoval Newtona k dalšímu bádání. Ten se skutečně vrhl do práce a jak ukazují jeho badatelské záznamy, do dokončení spisu přerušil i své chemické a alchymistické pokusy. Spis byl dodán Královské společnosti v roce 1686, kompletně byl vydán v roce 1687, vydání financoval sám Halley. Druhé vydání vyšlo v roce 1713, třetí v roce 1726. Ke druhému vydání Newton přiložil esej General Scholium, v němž formuloval známou větu Hypotheses non fingo („Nikdy nepředkládám hypotézy“).

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

NewtonsPrincipia.jpg
Autor: Isaac Newton, Licence: CC0

Sir Isaac Newton's own first edition copy of his Philosophiae Naturalis Principia Mathematica with his handwritten corrections for the second edition.

The first edition was published under the imprint of Samuel Pepys who was president of the Royal Society. By the time of the second edition, Newton himself had become president of the Royal Society, as noted in his corrections.

It has been digitised by Cambridge University Library and can be seen in the Cambridge Digital Library [1] along with other original works by Isaac Newton [2].

The book can be seen in the Wren Library of Trinity College, Cambridge.
Prinicipia-title.png
Title page of the first edition.


PHILOSOPHIÆ NATURALIS PRINCIPIA MATHEMATICA Autore Is. Newton, Trin. Coll. Cantab. Soc. Matheseos Professore Lucasiano, & Societatis Regalis Sodali. Londini, iussu Societatis Regiae ac typis Josephi Streater, IMPRIMATUR. S. PEPYS, Reg. Soc. PRÆSES. Julii 5. 1686. LONDINI. Prostat apud plures Bibliopolas. Anno MDCLXXXVII.
Newton's Annotated copy of his Principia Mathematica.jpg
Autor: Billthom, Licence: CC BY-SA 4.0
Isaac Newton's personal copy of the first edition of Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica annotated by him for the second edition