Piacenza

Piacenza
Placentia
Piacenza, radnice
Piacenza, radnice
Piacenza – znak
znak
Piacenza – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška61 m n. m.
StátItálieItálie Itálie
RegionEmilia-Romagna
ProvinciePiacenza
Administrativní děleníSan Bonico, Pittolo, La Verza, Mucinasso, I Vaccari, Montale, Borghetto, Le Mose, Mortizza, Gerbido
Piacenza
Piacenza
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha118,46 km²
Počet obyvatel103 607 (2020)
Hustota zalidnění874,6 obyv./km²
Správa
StarostaPatrizia Barbieri
Oficiální webwww.comune.piacenza.it
Telefonní předvolba+ 523
PSČ29100
Označení vozidelPC
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Piacenza (nářečně Piasëinsa) [vysl. piačenca] je italské historické město v oblasti Emilia-Romagna, hlavní město stejnojmenné provincie. Leží nedaleko soutoku řek Pád a Trebia v lombardské rovině. Město je obchodním a industriálním centrem, sídlem plynárenských a ropných rafinerií. Vyrábí se zde také cement, potraviny, plasty a kožené výrobky. Ve městě je řada významných památek, zejména románský dóm z let 1122-1233.

Historie

Roku 217 př. n. l. se město stalo římskou kolonií jako Placentia, později je zničili Gallové. Městem procházela silnice Via Aemilia ze Říma do Milána a začínala zde Via Julia Augusta do jižní Francie. Roku 271 porazili Germáni římské vojsko v bitvě u Placentie a město vyplundrovali. Ve 12. a 13. století město patřilo do Lombardského spolku a stálo většinou na straně Guelfů. 1447 je dobyl milánský vévoda Francesco I. Sforza, 1512 papežské vojsko a od roku 1545 do 1731 tvořilo s Parmou vévodství, kde vládl rod Farnese. V letech 1732-1857 je vystřídali Bourboni a za vlády Marie Louisy, vdovy po Napoleonovi I., zažilo město období rozkvětu. 1859 se stalo součástí Itálie a 1865 bylo připojeno na železnici. Za druhé světové války byla Piacenza významný dopravní uzel a silně utrpěla bombardováním.

Pamětihodnosti

  • Radnice (Palazzo Communale, také il Gotico) na Piazza Cavalli z roku 1281 patří k nejlépe zachovaným gotickým občanským stavbám v Itálii, před ní stojí dvojice bronzových pomníků Alessandro Farnese a jeho syn Ranuccio, autor: Francesco Moschi (1615).
  • Palazzo Farnese, nedostavěný areál staveb z režných cihel, na severním okraji města, blízko řeky; tvoří jej citadela Viscontiů ze 14. století, zahrady a na středověkých základech (nyní galerie Antiquarium) postavená dvoupatrová rezidence; pro vévodu Ottavia Farnese a Margaretu d'Austria (nelegitimní dceru španělského krále Karla V) navrhl architekt Jacopo Barozzi da Vignola roku 1568; reprezentační prostory obsahují pamětní síň Farnese s malbami slavných událostí rodu, rozsáhlé sbírky archeologické (mj. bronzový model ovčích jater, který užíval etruský věštec haruspex), zbrojnici, kočárovnu, obrazárnu (mj. Sandro Boticelli: Madona s Ježíškem a malým Janem Křtitelem, tzv. Madona Farnese), cyklus gotických fresek (christologie, Život sv. Kateřiny) kolem 1380 - transfer z kostela San Lorenzo, sklo, keramiku (z Lodi a porcelán.
  • Dóm, významná románská bazilika z let 1122-1233, JV od centra, Via XX Settembre, s kryptou z 11. století, gotické nástěnné malby, katedrála diecéze Piacenza-Bobbio
  • Trojlodní gotická bazilika sv. Františka na Piazza Cavalli ze 13. století, reliéf Stigmatizace sv. Františka na tympanonu portálu (1318), fresky z 15. a 16. století, zbytky kláštera minoritů
  • Románská bazilika sv. Antonína JV od centra s osmibokou věží nad křížením, renesanční rajský dvůr a fresky
  • Románská bazilika San Savino z roku 1107, východně od centra, s figurální mozaikovou podlahou, románskou kryptou a barokním průčelím
  • Renesanční bazilika Santa Maria di Campagna, bohatá fresková výzdoba, iluzivní malby v kupoli: Giovanni Antonio Licinio da Pordenone, zvaný Il Pordenone (1530-1532).
  • Renesanční chrám San Sisto na severu města. Roku 1513 objednali zdejší mniši od Raffaela obraz Madony, pozdější Sixtinskou madonu, kterou odtud roku 1754 koupil polský král August III. Polský a odvezl do Drážďan.

Galerie

Vývoj počtu obyvatel

Počet obyvatel

Osobnosti města

Partnerská města

Odkazy

Literatura

  • Karl Baedeker, Northern Italy. Leipzig: Baedeker, str. 435
  • Ottův slovník naučný, heslo Piacenza. Sv. 19, str. 701

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Italy location map.svg
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Italy (Commons photos) → en-Wikipedia Italy.
Piacenza0001.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Idéfix~commonswiki assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 3.0
The romanesque-style facade of the Duomo (cathedral) of Piacenza, in Italy.
Piacenza-Stemma.svg
Autor: Ketipmaig, Licence: CC BY-SA 4.0
Stemma di Piacenza
Foie de Plaisance.jpg
Autor: Shonagon, Licence: CC0
Liver of Piacenza, Mantik.
Espressione Farnese.jpg
Autor: CLAUDIABAQ, Licence: CC BY-SA 4.0
This is a photo of a monument which is part of cultural heritage of Italy. This monument participates in the contest Wiki Loves Monuments Italia 2016. See authorisations.
Flag of Piacenza.svg
Autor: Ketipmaig, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of Piacenza
PIA Doumo od JV L1090783.jpg
Autor: Sokoljan, Licence: CC BY-SA 4.0
Piaceza, duomo from SE
4460 - Piacenza - Ranuccio Farnese (di Francesco Mochi) - Foto Giovanni Dall'Orto 14-7-2007.jpg
Autor: G.dallorto, Licence: CC BY-SA 2.5 it
The bronze monument (dating from 1615) to Ranuccio I Farnese, duke of Parma and Piacenza, was created by Francesco Mochi (1580-1654). It stands in the main square, "Piazza dei cavalli", in Piacenza, Italy. Picture by Giovanni Dall'Orto, July 14 2007.
Piacenza0003.jpg
Autor: Idéfix, Licence: CC BY-SA 3.0
La chiesa di Sant'Antonino a Piacenza. Picture taken by user:Idéfix, February 2005.
PIA Duomo šachisti L1090780.jpg
Autor: Sokoljan, Licence: CC BY-SA 4.0
Piacenza, Duomo, mosaic of chess plaýers
PIA Duomo inter L1090801.jpg
Autor: Sokoljan, Licence: CC BY-SA 4.0
Piacenza, San Francesco, inside
Gotico facciata-500.jpg
Autor: Alessandro Bersani, Licence: CC BY-SA 3.0
Facciata del medievale Palazzo del Comune a Piacenza (iniziato nel 1281), detto comunemente "il Gotico", nella "Piazza dei cavalli" di Piacenza, vista da Piazza Cavalli. (Fotografia di Palazzo Gotico di Alessandro Bersani)