Piastovský hrad v Lehnici

Piastovský hrad v Lehnici
Piastovský hrad v Lehnici, jeden z nejstarších polských hradů
Piastovský hrad v Lehnici,
jeden z nejstarších polských hradů
Účel stavby

obranný hrad, sídlo knížat

Základní informace
Slohrománský, gotický, renesanční, barokní, novogotický
Výstavba12. a 13. století
Přestavba15. století, 16. století, 19. století
Materiálykámen, cihly
StavebníkJindřich I. Bradatý
Poloha
AdresaLehnice, okres Lehnice, Dolnoslezské vojvodství, Lehnice, PolskoPolsko Polsko
Souřadnice
hrad v Legnici
hrad v Legnici
Další informace
Kód památky6/L/74
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Piastovský hrad v Lehnici (polsky Zamek Piastowski w Legnicy, německy Schloss Liegnitz) je původně románsko-gotický hrad v polském městě Legnici (česky Lehnice) ve stejnojmenném okrese v Dolnoslezském vojvodství. Hrad v Legnici, který je jedním z nejstarších hradů na území Polska,[1] byl zapsán na seznam nemovitých kulturních památek polského Národního památkového ústavu (Narodowy Institut Dziedzictwa) 29. března 1949.[2]

Geografie

Město Lehnice se starobylým hradem se nachází na území Lehnické jezerní oblasti (polsky Pojezierze Legnickie). Zdejší oblast s „průtočnými“ jezery, říčními rameny a kanály na soutoku řek Czarna Woda a Kaczawa je pozůstatkem přetváření krajiny během poslední doby ledové. Z geomorfologického hlediska tato oblast přináleží do Równiny Legnické ve Slezsko-lužické nížině (Nizina Śląsko-Łużycka v subprovincii Niziny Sasko-Łużyckie). Historické jádro Lehnice, v jehož severní části se nachází někdejší piastovský hrad, se rozkládá na území s nadmořskou výškou kolem 120 až 130 metrů.[3]

Historie

Podle dendochronologických analýz na lokalitě poblíž soutoku řek Czarna Woda a Kaczawa existovalo osídlení již v 8. století n. l. V 10. století zde vzniklo strážní hradiště, které spolu s hradišti v Jaworu a Duninu tvořilo obrannou síť na území lidu z kmene Třebovanů.

Vykopávky na místě legnického hradiště (kresba z roku 1898)

Na přelomu tisíciletí toto starší hradiště zaniklo a posléze zde byla na jeho pozůstatcích vybudována nová pevnost. Původní hliněné a dřevěné stavby byly postupně od konce 12. století (kolem roku 1190[4]) až do roku 1230 nahrazovány kamenným opevněním. Stalo se tak za vlády prvních piastovských knížat. Hlavním investorem stavby nebývale rozlehlého sídla, prozrazujícího zřejmé královské ambice stavebníka, byl vratislavský a opolský kníže Jindřich I. Bradatý.[1] V budování knížecího sídla pak pokračoval syn Jindřicha Bradatého Jindřich II Pobožný.[5] Obranný systém knížecího sídla se osvědčil v roce 1241, kdy hrad odolal obléhání během vpádu mongolských vojsk, která předtím drtivě porazila křesťanskou armádu v bitvě u Lehnice, v níž padl kníže Jindřich II. Pobožný a další významní představitelé evropského rytířstva.[1]

Mongolové při obléhání lehnického hradu nesou na kopí hlavu Jindřicha II. Pobožného (kresba z r. 1353)

Rozsáhlá renesanční přestavba hradu byla zahájena na začátku 15. století pod vedením francouzského stavitele, zvaného Mistr ze Saint Denis. V 16. století v těchto přestavbách hradu a městského opevnění pokračoval kníže Fridrich II. Lehnický, zvaný Veliký (1480– 1547), jehož dědem z matčiny strany byl český král Jiří z Poděbrad.

V letech 1512–1513 byl na lehnickém hradě před svým odsouzením a popravou vězněn Chris­tof von Rei­se­witz, kterému se v kraji přezdívalo Černý Kryštof. Než se Chris­tof von Rei­se­witz proslavil jako nejobávanější a nejbrutálnější loupeživý rytíř v této části Slezska a Lužice, působil jako purkrabí na hradě Gryf v Lwóweckém, respektive Jaworském knížectví.[1]

Po vymření slezské větve rodu Piastovců sídlili od roku 1675 na lehnickém hradě habsburští guvernéři. V roce 1740 Lehnici dobyl pruský král Fridrich II. Veliký. Prostorové uspořádání hradu zůstalo zachováno až do požáru v prvním desetiletí 18. století, kdy zanikly některé z nejstarších objektů hradu.

V polovině 18. století se uskutečnila barokní přestavba celého hrado-zámeckého areálu. Po velkém požáru v roce 1835 byl zámek přestavěn v novogotickém slohu.[5] Od 19. století až do roku 1945 lehnický zámek sloužil jako sídlo pruských a německých správních orgánů.

Od roku 2009 probíhala v areálu lehnického hradu, v němž mj. sídlí některé střední, vyšší odborné a vysoké školy, rekonstrukce několika historických objektů včetně obou věží za účelem jejich zpřístupnění veřejnosti.

Nejvýznamnější památky

Renesanční vstupní brána

Rozlehlému areálu dominují dvě vysoké románsko-gotické věže. Jedna z nich, věž sv. Petra, patrona města, je oktagonální (osmiboká). Druhá věž, pojmenovaná po sv. Hedvice (polsky sv. Jadwize), manželce Jindřicha I. Bradatého a patronce Slezska, má kruhový půdorys.[5] Věže, v jejichž přízemních částech bylo vězení a v horních patrech obytné místnosti, byly původně vysoké asi 20 metrů. Později za břežského a lehnického knížete Ludvíka II. (1385–1436) byly věže dvojnásobně zvýšeny a doplněny polygonálními nástavbami a přístavbami.[5]

Z románského období pocházel také hradní palác a dvanáctiboká kaple, zasvěcená sv. Benediktovi a Vavřinci, která stávala až do roku 1621 v centrální části někdejšího piastovského hradu, dále obranné zdi s hradní branou a další věž, zvaná Lubiňská.[6] Románský palác byl vybudován z cihlového zdiva na obdélném půdorysu 16,15 × 61,2 metrů, ostění oken a dveří bylo z pískovce. Původní hrad byl rozdělený na dvě části – na hlavní část s knížecím palácem, kaplí a věží sv. Petra, a na část hospodářskou a správní, kde se mj. nacházelo i sídlo kastelána (purkrabího) a brána s věží, později známou jako věž sv. Jadwigy.

Z éry přestavby hradu za Fridricha II. Lehnického pochází mohutná vstupní brána s renesančním portálem, která patří k nejvýznamnějším renesančním památkám v Lehnici.[5][6]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zamek Piastowski w Legnicy na polské Wikipedii.

  1. a b c d LEGNICA: Zamek Piastów legnickich [online]. zamkipolskie.com [cit. 2021-05-01]. Dostupné online. (polsky) 
  2. Zabytki v Polsce: Rejestr zabytkow [online]. Warszawa: Narodowy Institut Dziedzictwa [cit. 2021-05-01]. PDF - str. 91. Dostupné online. (polsky) 
  3. Seznam. Hrad Piastů v Lehnici. Zamek Piastowski w Legnicy, Schloß Liegnitz [online]. mapy.cz [cit. 2021-05-01]. Dostupné online. 
  4. Historia zamku [online]. [cit. 2021-05-01]. Dostupné online. (polsky) 
  5. a b c d e NIEDZIELENKA, Andrzej. Zamek [online]. zabytki.legnica.eu [cit. 2021-05-01]. Dostupné online. (polsky) 
  6. a b Galeria: Zamek [online]. [cit. 2021-05-01]. Dostupné online. (polsky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
SM Legnica Zamek (5) ID 593146.jpg
Autor: Sławomir Milejski, Licence: CC BY-SA 3.0 pl
This is a photo of a monument in Poland identified in WLM database by the ID
Lehnice (cropped).jpg
The Tartars Carrying the Head of Heinrich before Castle Liegnitz
Portal główny Zamku.jpg
The main portal of the Castle in Legnica
Relief Map of Poland.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of Poland
Ruiny grodu legnickiego.jpg
Autor: Biegeleisen, Henryk (1855-1934)., Licence: CC BY-SA 4.0
Old ruins of the Legnica Gord, Silesia, Poland.