Picture Post

Picture Post
Datum založení1938
Datum zániku1957
Jazykangličtina
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Klíčové osoby
VydavatelHulton Press
EditorTom Hopkinson
Odkazy
WebOficiální web
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Picture Post byl prominentní fotožurnalistický časopis vydávaný ve Spojeném království v letech 1938–1957. Je považován za průkopníka fotožurnalistiky a měl tehdy okamžitý úspěch, dosáhl prodeje 1 600 000 výtisků týdně po dobu šesti měsíců. Říkalo se, že je to „magazín Life“ ve Spojeném království. Postoj časopisu byl liberální, antifašistický a populistický,[1] od svého vzniku Picture Post vedl kampaň proti pronásledování Židů v nacistickém Německu.

Historie

Dne 26. listopadu 1938 vydal fotopříběh s názvem Zpátky do středověku, fotografie Adolfa Hitlera, Josepha Goebbelse a Hermanna Göringa byly dány do kontrastu s tvářemi těch vědců, spisovatelů a herců, kteří byli perzekvováni.

Prodej Picture Post se zvyšoval i během druhé světové války a do prosince 1943 časopis dosáhl 1 950 000 výtisků týdně. Do konce roku 1949 jich bylo 1 422 000.

Mezi nejlepší fotografy časopisu patřili Gerti Deutsch, Kurt Hutton, Felix Man, Francis Reiss, Thurston Hopkins, John Chillingworth, Grace Robertson a Leonard McCombe (McCombe později přešel do magazínu Life).

Na podzim roku 1935 začal spolupracovat na přípravách tohoto časopisu také Alfred Eisenstaedt. S úplnou samozřejmostí do něho vnášel reportérský styl, běžný v Německu již několik let, avšak stále narážel na nepochopení veřejnosti. Po pár letech, konkrétně v září roku 1938, se podařilo Alfredu Eisenstaedtovi prolomit vlnu nesouhlasu. Napomohl tomu právě vznik londýnského časopisu Picture Post, jehož obrazový redaktor Stefan Lorant a reportér Felix H. Man se spolu s Eisenstaedtem řadí k tvůrcům moderní fotoreportáže. Po tomto zlomovém okamžiku vytvořil Eisenstaedt až tisíc osm set reportáží, pomocí nichž poznaly miliony čtenářů život filmových hvězd, vědců, hudebníků, korunovaných hlav, ale i obyčejných lidí. Spolupráce s časopisem dala vzniknout portrétům např. Sophie Loren či Ernesta Hemingwaye.

V roce 1949 podepsal smlouvu s Picture Post také Werner Bischof, člen agentury Magnum Photos.

V tomto časopise publikoval také český fotograf Václav Jírů, podobně jako i v jiných magazínech (London News, London Life, Sie und Er, Zeit im Bild).[2]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Picture Post na anglické Wikipedii.

  1. Hulton|Archive – History in Pictures Archivováno 27. 5. 2013 na Wayback Machine. History of Picture Post by the Archive Curator Sarah McDonald, 15/10/04.
  2. ZYKMUND, Václav. Václav Jírů. Praha: Odeon, 1971. (Umělecká fotografie; sv. 33). S. 9–10. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce