Piero Sraffa

Piero Sraffa
Narození5. srpna 1898
Turín
Úmrtí3. září 1983 (ve věku 85 let)
Cambridge
Alma materLondýnská škola ekonomie
Turínská univerzita
Povoláníekonom a vysokoškolský učitel
ZaměstnavateléUniverzita v Cambridgi
Univerzita v Perugii
RodičeAngelo Sraffa
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Piero Sraffa (5. srpna 1898 Turín3. září 1983 Cambridge) byl italský ekonom. Nejvýznamnějším Sraffovým dílem je práce Production of Commodities by Means of Commodities („Výroba zboží pomocí zboží“). Publikována byla v roce 1960. Je považována za zakladatelské dílo neo-ricardiánství (pokračování ekonomických myšlenek Davida Ricarda). Sraffovy koncepce využívají i někteří post-keynesiáni.

Životopis

Narodil se v zámožné židovské rodině. Jeho otec Angelo Sraffa (1865–1937) byl profesorem obchodního práva na univerzitě v Miláně.

V letech 1921–1922 studoval v Londýně na London School of Economics. V roce 1922 byl jmenován ředitelem oddělení provinční práce v Miláně, pak působil jako profesor politické ekonomie nejprve v Perugii, a později v Cagliari na Sardinii. Zde se setkal s Antoniem Gramscim, vedoucí osobností Italské komunistické strany a významným marxistickým teoretikem. Stali se blízkými přáteli a byl to právě Sraffa, kdo mu do vězení později nosil tužky a papíry, aby mohl Gramsci sepsat své proslulé zápisky z vězení. Také byl v kontaktu s Filippem Turatim, vůdcem italské Socialistické strany.

V roce 1927 přivedl Sraffu ekonom John Maynard Keynes na Univerzitu v Cambridgi, kde byl později jmenován knihovníkem. To mu umožnilo věnovat se rozsáhlému sbírání a editování spisů Davida Ricarda. V Cambridgi byl členem neformálního diskusního „Kavárenského klubu“, který tvořili ještě Frank Ramsey a Ludwig Wittgenstein. V předmluvě ke své slavné knize Philosophische Untersuchungen Wittgenstein píše, že za myšlenky v ní vděčí zejména diskusím se Sraffou.

Jeho slavná knihovna obsahovala více než 8000 svazků, v současnosti je její část v knihovně Trinity College. V roce 1972 mu byl udělen čestný doktorát v Paříži a v roce 1976 získal další z univerzity v Madridu.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Piero Sraffa na slovenské Wikipedii.

Literatura

  • Potier, Jean-Pierre (1987). Un économiste non conformiste - Piero Sraffa (1898–1983): Essai biographique. Lyon, Press universitaire de Lyon.

Externí odkazy