Pierre Cambronne

Pierre Cambronne
Narození26. prosince 1770
Nantes
Úmrtí29. ledna 1842 (ve věku 71 let)
Nantes
Místo pohřbeníCimetière Miséricorde
Povolánívoják a politik
Oceněnívelkodůstojník Řádu čestné legie
jména vepsaná pod Vítězným obloukem
Funkcefrancouzský pair (od 1815)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ65521982 (od 1832)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vikomt Pierre Jacques Étienne Cambronne (26. prosince 177029. ledna 1842) byl francouzský napoleonský generál, proslulý svým jednáním v bitvě u Waterloo.

Biografie

Narodil se v Nantes, v roce 1792 narukoval jako dobrovolník ke granátníkům, bojoval v mnoha bitvách. Při druhé bitvě u Curychu (září 1799) byl ustanoven do funkce velitele roty. V bitvě u Jeny byl povýšen na plukovníka, v roce 1810 získal titul barona. Zúčastnil se tažení do Španělska, Ruska, bitev u Budyšína, Drážďan, Lipska. Byl povýšen na generála, stal se majorem císařské gardy. Doprovázel Napoleona na Elbu, kde byl velitelem vojska. V roce 1815 byl při příležitosti dobytí Paříže povýšen na hraběte.

Pierre Cambronne na portrétu z roku 1815

Proslulost si získal v bitvě u Waterloo, kde velel 1. pluku pěších myslivců Napoleonovy císařské gardy. Jeho jednotky byly obklíčeny Brity, ale když jej generál Charles Colville vyzval, aby se vzdal, odpověděl údajně: „La Garde meurt mais ne se rend pas“ („Garda umírá, ale nevzdává se“) a rozkázal svým vojákům, aby zaútočili. Tato slova byla později napsána na jeho sochu a stala se proslulými, sám Cambronne je ale vždy popíral. Podle rozšířenější, ale historicky diskutované verze byla jeho odpověď mnohem prostší: „Merde!“ (Hovno!)[1] Obě varianty jsou často citovány, mj. v Hugově románu Bídníci, kde jeho „merde“ označil autor za „nejkrásnější slovo, jaké kdy Francouz řekl“.

Cambronne si tímto činem získal proslulost. Jeho jméno bylo užíváno jako eufemismus, místo vulgárníhomerde“ se říkalo „mot de Cambronne“ (Cambronnovo slovo), je známo i sloveso cambronniser ve významu „říkat ,merde‘“.

Cambronne byl v bitvě u Waterloo zajat a roajalistickým režimem souzen za zradu, ale v roce 1816 byl zproštěn obžaloby. Vrátil se do Nantes, oženil se se svou skotskou ošetřovatelkou Mary Osburnovou. V roce 1820 byl povýšen na brigadýra a získal titul vikomta, v letech 1820-1823 byl vojenským velitelem města Lille, poté odešel z vojenské služby. V Paříži je po něm pojmenováno náměstí Place Cambronne, v Nantes se nachází jeho socha.

Fotogalerie

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Wikidata-edit.svg
Autor: Krassotkin, Licence: CC BY-SA 3.0
Wikidata edit icon.
Nantes - Cambronne.jpg
Autor: Florestan, Licence: CC BY 3.0
Statue of the general Pierre Cambronne in Nantes, France. On the front of the pedestal, the legendary phrase he is supposed to have answered to general Colville at Waterloo: La Garde meurt et ne se rend pas ! ("The Guard dies and does not surrender"). On the back: Nantes et l'armée, inauguré le 23 juillet 1848 ("Nantes and the Army, inaugurated on july 23rd 1848").
Pierre Cambronne portrait.jpg
Пьер Жак Этьен Камбронн
портрет бригадного генерала Камбронна
Pierre Cambronne.jpg
francouzský generál
Nantes - Cimetière Miséricorde - Tombe de Cambronne.JPG
Autor: Rehtse, Licence: CC BY-SA 4.0
Nantes (France) - Cimetière Miséricorde - Tombe de Pierre Cambronne
"Cambronne à Waterloo" d'Armand Dumaresq (gros plan).JPG
Autor: TRAILERSMUSEUM, Licence: CC BY-SA 3.0
Le plus célèbre et le plus grand tableau d'Armand Dumaresq (2,50m x 1,50 m) commandé par Napoléon III pour l'Exposition Universelle de 1867. On y voit la rage du Général Cambronne et "le mot" de rage qu'il va lancer.