Pieter Aertsen
Pieter Aertsen | |
---|---|
Narození | 1508 Amsterdam |
Úmrtí | 3. června 1575 (ve věku 66–67 let) Amsterdam |
Místo pohřbení | Oude Kerk |
Povolání | malíř |
Děti | Pieter Pietersz starší Aert Pietersz Dirk Pietersz |
Příbuzní | Pieter Pietersz II (vnuk) |
Významná díla | The Egg Dance Butcher's Stall with the Flight into Egypt Zátiší Still Life with Meat and the Holy Family A Meat Stall with the Holy Family Giving Alms |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Pieter Aertsen (1508/1509, Amsterdam – 3. června 1575, Amsterdam) byl holandský malíř tvořící ve stylu severního manýrismu.
Život
Pieter Aertsen byl také znám jako Dlouhý Petr (Lange Pier či Pietro il Lungo), zřejmě pro svou výšku. V rodném Amsterdamu se stal žákem Allaerta Claessena. Kolem roku 1530 odešel do Antverp, do centra uměleckého života v Nizozemsku. Roku 1535 se zde stal členem cechu svatého Lukáše. V úředních knihách cechu je zapsán jako „Langhe Petr, Schilder“ – Dlouhý Petr, malíř. V roce 1542 se stal Antwerpským měšťanem a oženil se s Kathelijne Beuckelaarovou. Z manželství vzešlo osm dětí, jeho tři synové – Pieter Pietersz starší, Aert Pietersz a Dirk Pietersz – se také stali úspěšnými malíři.
V Atverpách Aertsen působil více než dvacet let a dosáhl zde úspěchu i bohatství. Byl hlavou rozvětvené rodiny malířů, z nichž nejznámějším a nejtalentovanějším byl jeho synovec a zároveň žák Joachim Bueckelaer. Roku 1555 se vrátil do Amsterodamu, důvody návratu do rodného města ale nejsou známy. V Amsterodamu se opět stal vyhledávaným a uznávaným malířem, proslulým zejména svými obrazy se zvěřinou. Stal se průkopníkem nového typu obrazů, ovlivnil pozdější holandskou i vlámskou malbu 17. století. [1]
Mezi pozoruhodné žáky kteří se učili v jeho dílně patřil Giovanni Stradano, znám také jako Jan Van der Straet či van der Straat nebo Stradanus či Stratensis (1523 – 11. února 1605) narozený ve Flandrech a působící hlavně ve Florencii 16. století. Z jeho synovců se velmi známými stali Huybrecht Beuckeleer a Joachim Beuckelaer. Posledně jmenovaný pokračoval v díle svého strýce a rozvíjel jeho témata a styl.
Dílo
Aertsen tvořil především oltáře a náboženské obrazy pro holandské kostely. Mnoho z těchto děl však bylo zničeno při náboženských nepokojích v době kalvínského ikonoklasmu (1566). Z jeho tvorby se zachovalo jen málo.
Aertsen byl jedním z prvních malířů, kteří začali malovat žánrové scény a zátiší. Pro jeho tvorbu jsou typické monumentální scény z domácího prostředí či motivy z venkovského života, které Aertsen čerpal ze svého okolí. Na pozadí těchto výjevů se často odehrávají scény z biblických příběhů. O rozvoj malování zátiší se zasloužil svým výtvarným ztvárněním jídla, květin a předmětů každodenního života.[2] Poté, co v roce 1550 začal Aertsen malovat díla s náboženskou tematikou ještě více ve svých dílech upřednostňoval domácí scény. Nábytek, kuchyňské náčiní a potraviny reprodukoval s velkou dávkou autenticity a s důrazem na atmosféru a realitu.
Nejstarší obraz Triptych s Ukřižováním (1546) bývá uváděn do souvislosti s P. Breughelem st. a tzv. Brunšvickým monogramistou, který bývá ztotožňován s Janem Sandersem van Hemessenem nebo s Janem van Amstelem, Aertsenovým starším bratrem.
Typickým příkladem jeho tvorby je Řeznický krámek s útěkem do Egypta (Uppsala, 1551), který byl nazván „nejranějším příkladem manýristické inverze zátiší v severní malbě, ukazující „nižší“ námět mnohem výrazněji než námět náboženský, morálně vyšší„. I v jiných jeho obrazech z trhů a domácností se stává zátiší hlavním tématem. Drobný náboženský motiv se odehrává pouze na pozadí; oba výjevy, přední a zadní, nejsou nijak prostorově spojeny. Velmi charakteristická pro Aertsena je také postava v životní velikosti, obklopená předměty – viz Kuchařka. Své obrazy signoval iniciálami s trojúhelníkem, symbolizující tkalcovský člunek jako odkaz na otcovo zaměstnání. [1]
Významná díla
Podle zdroje:[2]
- Triptych s Ukřižováním, 1546
- Kristus u Marie a Marty, 1552
- Selská společnost, 1556
- Kuchařka, 1559
Galerie
- Řeznický krámek, 1551, olej na desce, 123 × 167 cm, Museum Gustavianum, Uppsala
- Kristus s Marií a Martou, olej na dubovém dřevu, 1552
- Scéna z trhu, olej na dřevě, 1569
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pieter Aertsen na anglické Wikipedii.
- ↑ a b ŠABOUK SPOLU S AUTORSKÝM KOLEKTIVEM, Sáva. Encyklopedie světového malířství. Příprava vydání Vladimír Fiala; redakce Jaroslav Vácha, Jaroslav Hrubý. Praha: Academia Praha, nakl. ČSAV, 1975. 376 s. S. 5/A.
- ↑ a b STUKENBROCK, Christine; TÖPPER, Barbora. 1000 mistrovských děl Evropského malířství. Příprava vydání Andrea Poláčková; redakce Jan Heller. [s.l.]: Nakl. Slovart, s.r.o., 2008. ISBN 978-80-7391-129-4, ISBN 978-3-8331-2128-9.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Pieter Aertsen na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Rijksmuseum, Licence: CC0
Identificatie
Titel(s): Portret van Pieter Aertsen. Petrus Petri, Longus, Amstelr. Pictor. (titel op object). Pictorum Aliquot Celebrium Praecipuae Germaniae Inferioris Effigies (serietitel)
Objecttype: prent
Objectnummer: RP-P-OB-55.210
Catalogusreferentie: Hollstein Dutch 86-157. Hollstein Dutch 57. Opmerking: Hondius IIHollstein Dutch 149. Opmerking: Frisius. New Hollstein Dutch 105
Opschriften / Merken: verzamelaarsmerk, verso, gestempeld: Lugt 2228
Omschrijving: Portret ten halven lijve naar links van Pieter Aertsen. Onder het portret zijn naam en vier regels in het Latijn. Prent uit deel 2 van de serie Pictorum Aliquot Celebrium Praecipuae Germaniae Inferioris Effigies. Serie van 72 kunstenaarsportretten vervaardigd door Hendrick Hondius I, Simon Frisius, Andries Jacobsz. Stock en Robert de Baudous.
Vervaardiging
Vervaardiger: prentmaker: Hendrick Hondius (I) (vermeld op object), uitgever: Hendrick Hondius (I), verlener van privilege: onbekend (vermeld op object)
Plaats vervaardiging: Den Haag
Datering: 1610
Fysieke kenmerken: gravure
Materiaal: papier
Techniek: graveren (drukprocedé)
Afmetingen: plaatrand: h 204 mm × b 128 mm
Onderwerp
Wat: portrait, self-portrait of painter
Wie: Pieter Aertsen
Verwerving en rechten
Credit line: Schenking van de heer D. Franken, Le Vésinet
Verwerving: schenking 1871
Copyright: Publiek domein
Holy Family distributing alms on their journey to Egypt to escape from Herod's harassment. Various foods – plates in the foreground, meats, ham, lard, smoked fish, pigs' legs and head, bread, butter, milk, cheese and hanging pretzels (in the left corner) – that has been spread out in front of the viewer. The various meats, including sausages, beef, fish, fowl and pork, are arranged on wooden tables, using baskets, pots and plates. A barrel and some wickerwork chairs serve as containers for the food items