Piková dáma (opera)

Piková dáma
Základní informace
SkladatelPjotr Iljič Čajkovskij
LibretistaModest Iljič Čajkovskij
Premiéra7.jul. / 19. prosince 1890greg.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Piková dáma (rusky Пиковая дама) je předposlední opera ruského hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského. Libreto vytvořil jeho bratr Modest Iljič Čajkovskij, a to na motivy stejnojmenného románu Alexandra Puškina (1834), jehož děj byl ale libretistou i skladatelem značně poupraven, navíc sám skladatel připsal některé verše árií (árie Jeleckého, arióso Lízy). Premiéru měla opera roku 1890 v Mariinském divadle v Petrohradě. Rok poté měla premiéru v Bolšoj těatru v Moskvě, v roce 1892 byla prvně uvedena v Praze, za osobní účasti skladatele.[1] Šlo o první inscenaci opery mimo Rusko, dirigentem byl Adolf Čech. Čajkovskij operu napsal za 44 dní během pobytu ve Florencii.[2] Má tři jednání a sedm obrazů. Hlavní postava Herman zpívá ve všech obrazech. Jeho party Čajkovskij tvořil ve spolupráci s ruským tenorem Nikolajem Fignerem, který roli pak zpíval i při petrohradské premiéře. Opera měla po svém uvedení okamžitý úspěch a patří k nejpopulárnějším dílům skladatele.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Queen of Spades (opera) na anglické Wikipedii.

  1. PETRÁNĚK, Pavel. Petr Iljič Čajkovskij: Piková dáma. www.casopisharmonie.cz [online]. [cit. 2021-04-08]. Dostupné online. 
  2. BROWN, Malcolm H.; POZNANSKY, Alexander. Tchaikovsky Through Others' Eyes. [s.l.]: Indiana University Press 382 s. Dostupné online. ISBN 978-0-253-33545-6. (anglicky) Google-Books-ID: iLXfk6E2pp0C. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Антон Боначич. Пиковая дама.jpg
Anton Bonachich. "The Queen of Spades", the opera by Tchaikovsky