Pilum

Rekonstrukce římského pila
Různé typy římského pila

Pilum (stř.; množné číslo: pila) byl typ římského oštěpu. Používal se od konce čtvrtého století př. n. l. do konce třetího století n. l. Právě vržením pil zahajovali římští legionáři útok. Důmyslná technická vylepšení z těchto oštěpů učinila zbraň na svou dobu komplikovanou, zato vysoce účinnou.

Charakteristika

Pilum, stejně jako jiné římské zbraně, prošlo řadou změn a zdokonalení. Délka římského pila činila přibližně 2 metry.[1] Pila byla dvojího druhu: silná a slabá. Když se protivník přiblížil, všichni legionáři vrhli svá pila a vyrazili do útoku (velice účinná taktika). Každé pilum bylo vybaveno zpětnými háčky, aby si protivník nemohl oštěp z těla či štítu vytrhnout. Pokud oštěp zasáhl cíl, protivník byl většinou vyřazen z boje.[1] Pokud se zabodl do štítu, jeho tíha tak vzrostla, že se nedal dál používat, ale jestliže si protivník štít s pilem ponechal, stejně s ním nedokázal manipulovat. Legionář navíc mohl pilum sešlápnout, čímž šel k zemi i štít, a protivník byl bezmocný.[2] V pozdní republice bylo pilum zdokonaleno, a to prý samotným Gaiem Mariem. Do té doby tu část ratiště, která spočívala v kovové hlavici, držely dva železné hřeby. Ty však Marius údajně odstranil a nahradil dřevěným kolíkem, který se snadno zlomil.[3] Toto pilum po dopadu nezůstalo rovné, ratiště se ohnulo. Cílem bylo nejspíš vyrobit oštěp, který by po prvním vržení nemohl nepřítel použít k protiútoku. V té době se na pilum už nepohlíželo jenom jako na oštěp, ale i jako na bodné kopí. Pokud římskou jednotku ohrožoval útok jízdy, legionáři se semkli a z pil vytvořili nepropustnou hráz.[4] V raném císařství bylo pilum odlehčeno a manipulace s ním se zjednodušila. Přibylo k němu olověné závaží, které vržené pilum při letu stabilizovalo. Pilum, stejně jako jiné římské zbraně té doby, mělo skvělé vlastnosti a útok legionářů, kteří vrhli svá pila, tasili meč gladius a chránili se štíty zvanými scutum, se takřka nedal zastavit. Pilum bylo velmi účinnou zbraní, ale bylo složité je vyrobit. V období pozdního císařství se přestávalo užívat a nahrazovaly ho germánské oštěpy spiculum a vericulum. Ve čtvrtém století pilum stejně jako většina klasických římských zbraní zmizelo definitivně. [5]

Odkazy

Reference

  1. a b ANGLIM, Simon. Bojové techniky starověkého světa. Praha: Deus, 2006. S. 50. 
  2. Anglim, str 53.
  3. Anglim, str 56.
  4. Anglim, str 58.
  5. Anglim, str 62.

Literatura

  • BISHOP, M. C. The Pilum. The Roman Heavy Javelin. [s.l.]: Osprey Publishing, 2017. 80 s. ISBN 978-1472815880. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Pilum lg.jpg
Autor: Původně soubor načetl Wandalstouring na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC BY 1.0
Etrusia - Roman History

http://romans.etrusia.co.uk/roman_army_intro_p3.php

Credits

Etrusia - Roman History

Licensed

Certainly, you are welcome to use these images. The Creative Commons licence lets you use any of our images on any of our sites.

We would be pleased to see any of them on Wikipedia.

We would appreciate a credit or even a link back to the site where possible, of course. Heather

(heather@etrusia.co.uk mails get forwarded to my own email account, which is

why the reply comes from a different address.)